Son Dakika Haberleri: "Borç" Filmi

"Borç" Filmi

3 yıl önce

12 Temmuz'da çekimleri Eskişehir'de başlayan "Borç" filminin yönetmen koltuğunda "Müslüm Baba'nın Evlatları" ve "Neden Tarkovski Olamıyorum" filmlerinde çeşitli konumlarda görev almış Vuslat Saraçoğlu oturuyor.

Filmin başrolünde; "Eve Dönüş: Sarıkamış 1915", "Yazgı", "Barda", "Karnaval" gibi filmlerden tanıdığımız Serdar Orçin (Tufan) bulunuyor. Rüçhan Çalışkur (Huriye), İpek Türktan Kaynak (Mukaddes), Beyti Engin (Adil), Ozan Çelik (Hüsam), Feridun Koç (Vahap) gibi sinema izleyicisinin aşina olduğu isimlerin oyuncu kadrosunda yer aldığı filmin görüntü yönetmenliğini, dünya prömiyerini Berlin Film Festivali'nde yapmış olan "Toz Bezi" filminin görüntü yönetmeni Meryem Yavuz, sanat yönetmenliğini ise ödüllü sanat yönetmeni Osman Özcan üstleniyor.

Filmin ekibinde olan Anadolu Üniversitesi mezunlarıysa bu sayede Eskişehir'e geri gelme fırsatı buldu. Elif Sözen ve Sinan Kut, filmin yardımcı yönetmenliğini üstleniyorlar. Yürütücü yapımcılığını Serkan Çetinkaya'nın yaptığı "Borç"un yapım amiri ise Palto Film Günleri yürütücülerinden Mesut Tasasız.
Filmin ana karakteri Tufan, üç işçili küçük bir matbaa işletmesinde çalışmaktadır. Eskişehir'in Kırmızıtoprak Mahallesi'nde, karısı Mukaddes ve kızı Simge ile birlikte yaşar. Bir gece yan dairede yalnız yaşayan komşuları Huriye aniden fenalaşır. O gece bazı değişimleri de beraberinde getirecektir. Bir takım sorunların üst üste gelmesi, bazı korku ve kaygıların Tufan'ı esir almasıyla Tufan'ın "iyilik" ve fedakarlık hali önemli sınavlardan geçer.

Yerli ve yabancı festivallerde izleyiciyle buluşması amaçlanan filmin çekimlerinin üç hafta sürmesi planlanıyor. Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından "İlk Filmini Gerçekleştirecek Yönetmen" kategorisinde destek alan proje, aynı zamanda 2016 Antalya Film Forum Uzun Metraj Kurmaca Pitching Platformu finalistleri arasında yer alıyordu.

Proje, başta Eskişehir halkı olmak üzere pek çok kurum ve kuruluşun desteğini gördü. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Türkiye Otelciler Birliği Temsilcisi Sennacity Otel İşletmecisi Kaan Erdin, ECE Türkiye tarafından yönetilen Espark, Sör Otel, Acıktım Kafedeyiz, PassageCafe&Patisserie, MamülPasta&Ekmek, BessGayrımenkul, Pino, MemphisCafe&Kitchen, İtalyan Cafe, Alaattin Çam ve MuseumKültür&Sanat değerli katkılarıyla filmin ön hazırlık sürecinde kesinleşmiş sponsorları arasında yer alıyor.

Haber Yayın Tarihi: 20.07.2017 02:37 Kaynak: BültenlerAracına binen genç kızı ormana götürüp tecavüz eden taksiciye 27 yıl hapis
Türkiye'ye dönüş hazırlığı yapan Cem Uzan'dan yeni iddia: En gizli FETÖ'cü Ahmet Necdet Sezer'dir Belediye başkanı, vatandaşın market borcunu kapattı