Son Dakika Haberleri: "Borç Krizi İçin Çok Para Ödemedik"

"Borç Krizi İçin Çok Para Ödemedik"

8 yıl önce

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble yaptığı açıklama da , Euro bölgesindeki borç krizine değindi.

Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Almanya'daki vergi mükelleflerinin Euro bölgesindeki borç krizi nedeniyle yaşadığı etkilerin çok düşük olduğunu belirterek, "Şu ana kadar verilen paranın çok önemli bir tutar olduğu söylenemez. Yunanistan'a verdiğimiz para, geri ödemesinde faiz alacağımız kredilerden ibaret. Onun dışında nakdi olmayan taahhütlerin ise çok az bir kısmı kullanıldı." diye konuştu.


Bild gazetesine konuşan Schaeuble, Euro'nun yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen bir başarı öyküsü olduğunu ifade ederek "Son on yıldır tedavülde bulunan Euro istikrarını koruyor ve doların ardından dünyanın en çok kullanılan döviz rezervi haline geldi." dedi.


Ekonomi Bakanı Philipp Rösler ise ekonomi gazetesi Handelsblatt'a yaptığı açıklamada, ekonomi dünyası açısından bakıldığında Euro'nun alternatifinin olmadığını söyledi. Rösler, "Amerikan ve Asya pazarlarında başarılı olmak için Avrupa'nın kendisini biraz sıkması gerekiyor. Ortak para birimine geçmek doğru bir karardı. Özellikle bir ihracat ülkesi olarak Almanya'nın büyümesi ve refahı için Euro vazgeçilmez öneme sahip." ifadelerini kullandı.


Hür Demokrat Parti Genel Başkanı Philipp Rösler, uzun ve zorlu bir süreç bile olsa son alınan kararlarla birlikte Avrupa'nın istikrarını ve Euro'nun krizden daha da güçlenmiş olarak çıkmasını sağlamanın mümkün olduğunu dile getirdi.

Haber Yayın Tarihi: 02.01.2012 11:23 Kaynak: CHAFotomontajla TIME dergisine kendisini kapak yapan ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi istifa etti
Aras Bulut İynemli'den Süleyman Soylu'nun "Çukur" eleştirisine cevap Bakan Selçuk açıkladı: 3600 ek gösterge için kapsamlı çalışma başlatıldı