"Borç Krizi İçin Çok Para Ödemedik" - Son Dakika

"Borç Krizi İçin Çok Para Ödemedik"

02.01.2012 11:23

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble yaptığı açıklama da , Euro bölgesindeki borç krizine değindi.

Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Almanya'daki vergi mükelleflerinin Euro bölgesindeki borç krizi nedeniyle yaşadığı etkilerin çok düşük olduğunu belirterek, "Şu ana kadar verilen paranın çok önemli bir tutar olduğu söylenemez. Yunanistan'a verdiğimiz para, geri ödemesinde faiz alacağımız kredilerden ibaret. Onun dışında nakdi olmayan taahhütlerin ise çok az bir kısmı kullanıldı." diye konuştu.

Bild gazetesine konuşan Schaeuble, Euro'nun yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen bir başarı öyküsü olduğunu ifade ederek "Son on yıldır tedavülde bulunan Euro istikrarını koruyor ve doların ardından dünyanın en çok kullanılan döviz rezervi haline geldi." dedi.

Ekonomi Bakanı Philipp Rösler ise ekonomi gazetesi Handelsblatt'a yaptığı açıklamada, ekonomi dünyası açısından bakıldığında Euro'nun alternatifinin olmadığını söyledi. Rösler, "Amerikan ve Asya pazarlarında başarılı olmak için Avrupa'nın kendisini biraz sıkması gerekiyor. Ortak para birimine geçmek doğru bir karardı. Özellikle bir ihracat ülkesi olarak Almanya'nın büyümesi ve refahı için Euro vazgeçilmez öneme sahip." ifadelerini kullandı.

Hür Demokrat Parti Genel Başkanı Philipp Rösler, uzun ve zorlu bir süreç bile olsa son alınan kararlarla birlikte Avrupa'nın istikrarını ve Euro'nun krizden daha da güçlenmiş olarak çıkmasını sağlamanın mümkün olduğunu dile getirdi.

 Borç Krizi İçin Çok Para Ödemedik

- Kaynak: CHA

Son Dakika Ekonomi 'Borç Krizi İçin Çok Para Ödemedik' - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Alice Campello, Morata'yla tanışma hikayelerini anlattı: Mesajına aylar sonra cevap verdim Gözler Merkez Bankası'nın faiz kararına çevrilmişken vatandaşlar kuyumculara akın etti Ayhan Akman'dan koronavirüse yakalanan Arda Turan için korkutan iddia: Ateşi 39'a çıkmış Yasak olmasına rağmen taziye için toplanan kalabalık filyasyon ekibini darbetti Yanında çalışan ustalar bile tarifini bilmiyor! Ali Koç da bu lezzetin müdavimi oldu Mert Günok'un orta sahaya çıkıp topa müdahale etmesi, sosyal medyada gündem oldu Plaja giden aile, kayaların altında kaldı! Anne 7 aylık bebeğine sarılı halde bulundu Gözler Merkez Bankası'nın Para Politikası toplantısına çevrildi! Piyasalar faiz artırımı bekliyor