Son Dakika Haberleri: Borsa İstanbul Dünyanın En Fazla Kazandıran Piyasası Oldu

Borsa İstanbul Dünyanın En Fazla Kazandıran Piyasası Oldu

30 gün önce

Borsa 2019'a hızlı bir giriş yaptı. Endeks dün, 1 Ekim'den bu yana ilk kez 100 binin üstünü gördü. Borsa İstanbul 3 Ocak'tan bu yana yüzde 14,7 ile dünyanın en fazla yükselen piyasası oldu.

4 Ocak'tan beri yükselişini sürdüren borsa, dün 1 Ekim'den bu yana ilk kez 100 binin üstünü gördü. Yabancı payı 1 yılın zirvesine çıkarken, BIST getiride dünya lideri oldu.

PİYASALARA YABANCI GİRİŞİ HIZLANDI

Geçen yılın Ağustos ortasındaki kur atağını, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın öncülüğünde alınan tedbirlerle püskürten, açıkladığı Yeni Ekonomi Programı (YEP) ile de yatırımcılara güven veren Türkiye, 2019 yılına hızlı giriş yaptı. Ekonomide, başta bütçe performansı, cari açık ve enflasyon olmak üzere hedeflerin birer birer tutturulması ile birlikte güvenin perçinlenmesi, dış politikada da jeopolitik riskleri azaltan stratejiler, piyasalara yabancı girişini hızlandırdı. Borsa İstanbul 1 Ekim 2018'den bu yana ilk kez 100 bini geçerken, faiz cephesindeki düşüş hızlandı.

DÜNYANIN EN FAZLA YÜKSELEN PİYASASI OLDU

Borsada 87 bin 399 puanı gördüğü 3 Ocak'tan bu yana sadece tek bir işlem gününü düşüşle kapatan endeks, dün 100 bin 141 puandan kapandı. Borsa İstanbul son bir haftada yüzde 7 ile, 3 Ocak'tan bu yana ise yüzde 14,7 ile dünyanın en fazla yükselen piyasası oldu. Şirketlerin piyasa değeri 70 milyar TL arttı. Yabancıların payı ise yüzde 65,75 ile 1 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

FAİZDE DÜŞÜŞ HIZLANIYOR

Hazine'nin başarılı borçlanma stratejisi ise faizdeki düşüşü hızlandırdı. 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 15,86 ile 7 ay önceki seviyeye geriledi. Hazine'nin Salı günü gerçekleştirdiği 2 yıllık tahvil ihalesinde de faiz yüzde 18,6 ile 7 ay önceki seviyeye inmişti. 2 yıllık ihale faizinde 23 Ekim'den bu yana yaşanan düşüş yaklaşık 8 puan oldu. Türkiye'nin risk pirimi de uluslararası piyasalarda son bir haftada yüzde 10'dan fazla düştü.
Azeri Model Mahbuba Mammadzada, Bekaretini 2 Milyon Sterline Sattı Son Ankette Mansur Yavaş 10 Puan Önde Çıktı

Şeyma Subaşı ve Sevgilisi Guido Senia, Aynı Yatakta Poz Verdi