Son Dakika Haberleri: İngiltere'de dikkat çeken araştırma! Boşanma çocukların kilo almasına neden oluyor
BBC

İngiltere'de dikkat çeken araştırma! Boşanma çocukların kilo almasına neden oluyor

1 ay önce

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre; anne ve babası ayrılmış çocukların, boşanmadan sonraki 36 ay içinde çok kilolu ya da obez olma olasılığının arttığı tespit edildi.

İngiltere'de dikkat çeken araştırma! Boşanma çocukların kilo almasına neden oluyor, System.String[]

İngiltere'de yapılan bir araştırma ebeveynleri boşanan çocukların diğer çocuklara kıyasla kilo almaya daha çok meyilli olduklarını ortaya koydu.

London School of Economics'in (LSE) göre ebeveynleri boşanan özellikle 6 yaşın altındaki çocuklar, daha fazla kilo alıyor. Sonuçları Demography dergisinde yayımlanan araştırma kapsamında 2000 ile 2002 yılları arasında İngiltere'de doğan 7574 çocuğun verileri incelendi.

ÇOCUKLARIN BİYOLOJİK ANNE VE BABASININ AYRILMASININ SONUÇLARI İNCELENDİ

Çocukların sırasıyla 9 aylık; 3, 5, 7, 11 ve 14 yaşlarındaki verilerine bakıldı. Çocukların boylarına, ağırlıklarına, yaşlarına ve cinsiyetlerine bakılarak vücut kitle endeksleri hesaplandı. Çalışma sadece çocukların biyolojik anne-babasının ayrılmasının sonuçlarına odaklanıyor. Daha sonra birleşen ailelerin çocukları analizin içinde yer almadı.

"ÇOCUKLAR, BOŞANMADAN SONRAKİ 36 İÇİNDE OBEZ OLABİLİYOR"

Araştırmada çocukların ebeveynlerinin boşandığı 24 ay içinde, anne-babası birlikte olan çocuklara kıyasla daha fazla kilo aldıkları belirlendi. Anne babası ayrılmış çocukların, boşanmadan sonraki 36 ay içinde çok kilolu ya da obez olmaları olasılığının da arttığı tespit edildi.

Araştırma ebeveynlerin ayrılmasını "uzun vadede sonuçları olan bir süreç" olarak tanımlıyor. Bilim insanları çalışmanın odağının 11 yaşındaki çocuklarda durduğu için verilerin çocukların zaman içindeki kilo alımlarını kapsamadığına işaret ediyor.

UZMANLARDAN, AİLELERE SAĞLIK DESTEĞİ TAVSİYESİ

Uzmanlar ayrılmanın hemen ardından çocukların kilo almasını önleme çabalarının başlaması ve parçalanan aileler için daha iyi sağlık desteği verilmesi tavsiyesinde bulunuyor.

BBC
Haber Yayın Tarihi: 18.06.2019 07:54 Karısına boşanma davası açan kocaya koruma kararı! Ölü orkinosu evine götürdü! Sahil güvenlik takip edip kapısına dayandı Başak Demirtaş, Selahattin Demirtaş'ın cezaevindeki son halinin fotoğrafını yayınladı