Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Komsic, Sırp muhabirin soykırım sözlerine tepki gösterdi - Son Dakika

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Komsic, Sırp muhabirin soykırım sözlerine tepki gösterdi

09.11.2021 22:43

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Zeljko Komsic, Sırbistan'ın resmi haber ajansı Tanjug muhabiri ile röportaj gerçekleştirmek üzere bir araya geldi. Ancak muhabirin 1995'te Srebrenitsa'da yaşananları soykırım olarak nitelendirmemesine tepki gösteren Komsic, mikrofonunu çıkararak salondan ayrıldı.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Zeljko Komsic, Sırbistan'ın resmi haber ajansı Tanjug muhabirinin Srebrenitsa'da soykırım yaşanmadığını söylemesi üzerine röportajı yarıda kesti. Muhabirin 1995'te Srebrenitsa'da yaşananları soykırım yerine "korkunç bir suç" olarak nitelendirmesine tepki gösteren Komsic, görüşmeyi yarıda kesip salonu terk etti.

"RÖPORTAJ YAPACAK BAŞKA BİRİNİ BULMANIZ GEREK"

Komsic, Srebrenitsa'da yaşananların uluslararası mahkeme kararıyla soykırım olarak ifade edildiğini söylemesi üzerine muhabirin ısrarla karşı çıkmasına, "O zaman röportaj yapacak başka birini bulmanız gerek" diyerek tepki gösterdi.

Komsic'in bu hareketi kısa bir süre içerisinde sosyal medyada paylaşılırken, Boşnaklar tepkiyi memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

NE OLMUŞTU?

Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı, 2007 yılında aldığı kararda, Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesinden (ICTY) gelen kanıtlar doğrultusunda Srebrenitsa ve civarında yaşananları "soykırım" olduğuna karar verdi. Srebrenitsa'nın 11 Temmuz 1995'te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birliklerince işgal edilmesinin ardından Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, daha sonra Sırplara teslim edildi.

8 BİN 372 BOŞNAK KATLEDİLEREK TOPLU MEZARLARA GÖMÜLDÜ

Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşmasına izin veren Sırplar, en az 8 bin 372 Boşnak erkeği ormanlık alanlar, fabrikalar ve depolarda katletti. Katledilen Boşnaklar, toplu mezarlara gömüldü. Savaşın ardından kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda, toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tespitinin ardından her yıl 11 Temmuz'da Potoçari Anıt Mezarlığı'nda düzenlenen törenle toprağa veriliyor.

Sırp komutan Mladic, ICTY'de görülen davada aralarında soykırımın da bulunduğu birçok suçtan müebbet hapse mahkum edilirken, 8 Haziran'da görülen temyiz davasında da cezası yeniden onandı.

YORUMLAR
500
Sırbistan, gençleri gönüllü askerliğe çağırdı Sırbistan, gençleri gönüllü askerliğe çağırdı Son dakika! Sırbistan'da göçmenler arasında çıkan silahlı çatışmada 1 kişi öldü Son dakika! Sırbistan'da göçmenler arasında çıkan silahlı çatışmada 1 kişi öldü 19. Akdeniz Oyunları 19. Akdeniz Oyunları
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Komsic, Sırp muhabirin soykırım sözlerine tepki gösterdi - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement