Bosna Hersek'te Dinlerarası Diyalog Konferansı Düzenlenecek - Son Dakika

Bosna Hersek'te Dinlerarası Diyalog Konferansı Düzenlenecek

07.09.2012 16:41
Bosna Hersek'te Dinlerarası Diyalog Konferansı Düzenlenecek, System.String[]

Bosna Hersek'te, farklı din ve kültürlerden temsilciler dinlerarası diyalog konferansında bir araya gelerek, "beraber yaşamak geleceğimizdir, dinler ve kültürler diyalog içinde" mesajı verecek.

Bosna Hersek'te, farklı din ve kültürlerden temsilciler dinlerarası diyalog konferansında bir araya gelerek, "beraber yaşamak geleceğimizdir, dinler ve kültürler diyalog içinde" mesajı verecek.

Başkent Saraybosna'da, dünyanın değişik ülkelerinden dini birlik temsilcileri, Bosna Hersek'in Müslüman ve Katolik din adamları ve bölgeden birçok devlet yetkilisinin katılımıyla gerçekleşecek konferans, 9-11 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

Konferansın organizatörlüğünü üstlenen İtalya'nın başkenti Roma'da faaliyet gösteren Sant'Egidio Birliği sözcüsü Mario Marazziti, düzenlediği basın toplantısında, Saraybosna'da gerçekleştirilecek konferansın bölgede yaşanan onca savaştan ve acı verici olaydan sonra çok daha büyük anlam taşıdığına vurdu yaptı.

Farklı kültürlerden 200 katılımcının yanı sıra, bölge ülkelerinin devlet başkanları ve politikacılarının da konferansa katılacağını belirten Marazziti, konferansta " Avrupa'ya göç, Ortadoğu'daki krizler, Lübnan ve Suriye, dünya genelinde beraber yaşamla ilgili problemlerin" tartışılacağını söyledi.

Marazziti, "Sorunları çözmenin tek yolu beraber yaşamaktır. Umuyorum ki Saraybosna'daki bu konferanstan savaşın anlaşmazlıkları çözücü hiçbir yanının olmadığı sonucu çıkacaktır. Hep beraber gelecekte dünyadaki diğer şehirlerin de Saraybosna'nın barış dilini öğrenmesini sağlayacağız" diye konuştu.

Mario Marazzati, konferansa, Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, Bosna Hersek Reis-ul Uleması Dr. Mustafa Ceriç, Bosna Hersek Kardinali Vinka Pulyiç'in yanı sıra, Hırvatistan Cumhurbaşkanı İvo Yosipoviç, Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vuyanoviç, İtalya Başbakanı Mario Monti, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve İtalya'dan 3 bakanın da katılacağını bildirdi.

Sant'Egidio Birliği Başkanı Marco İmpagliazzo ise birlik olarak kendilerinin 25 yıldır dinler arası barış, kültürler arası diyalog mesajı için çalıştıklarını söyledi. İmpagliazzo, "Geçmişe bağlı kalmak değil geleceğe bakmak, burada farklı dinlerden insanların bir arada yaşamak istediğini göstermek istiyoruz. Saraybosna'nın, dünyanın gelecekteki resmi olmasını istiyoruz" dedi.

Muhabir: Kayhan Gül

Yayıncı: Serkan Fidan - SARAYBOSNA

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Bosna Hersek'te Dinlerarası Diyalog Konferansı Düzenlenecek - Son Dakika


Son Dakika

Söke'de deprem sırasında taş ocağından kopan kaya parçaları korkuttu Son Dakika: İzmir'de kurtarma çalışmalarının simge ismi Buse, 9.5 saat sonra enkazdan kurtarıldı İzmir'deki depremde enkaz altında kalan 28 yaşındaki futbolcu kurtarıldı Yakınları, Kulalı anne-kızın enkaz altında olduğunu sosyal medya hesaplarından paylaştı Deprem sonrası aşağılayıcı paylaşımlarda bulunan 16 kullanıcı tespit edildi, 3 kişi gözaltında Son Dakika: İzmir'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 20'ye, yaralı sayısı 786'ya yükseldi İzmir'de faaliyet gösteren bir otelin işletmecisinden örnek davranış: Depremzedeleri ücretsiz ağırlayacak Mustafa Kılıç isimli sosyal medya kullanıcısı, İzmir depremini 15 saat önceden haber verdi