Bozgeyik Anılacak - Son Dakika

Bozgeyik Anılacak

30.03.2012 08:28
Bozgeyik Anılacak, System.String[]

Bozgeyik 7. Ölüm yıldönümünde çeşitli etkinliklerle anılacak.

2005 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden gazeteci-yazar Vahittin Bozgeyik, ölümünün 7. yılında düzenlenecek çeşitli etkinliklerle anılacak.

DOSTLARI ŞİİRLERLE ANACAK

Merhum Bozgeyik, aramızdan ayrılışının 7. yıldönümünde 31 Mart Cumartesi günü Gaziantep Kültür Sanat ve Edebiyat Derneği'nde (GASED) düzenlenecek etkinlikte şiirlerle anılacak. Şairin dostları tarafından organize edilen etkinlikte, şairin arkadaşları, sevenleri bir araya gelecek. Şairin hafızalara kazılan şiirlerinin ve anılarının anlatılacağı etkinlik saat 14:00'da gerçekleştirilecek.

MEZARI BAŞINDA ANILACAK

2005'te evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Bozgeyik, 1 Nisan Pazar günü ölümünün 7. yılında doğduğu yer olan Devehöyük köyünde, mezarı başında düzenlenecek törenle anılacak. Törene katılmak isteyenler için Pazar günü saat: 10:00'da Yeşilsu Öğretmenevi önünden araç kaldırılacak.

VAHİTTİN BOZGEYİK 2012 ŞİİR ÖDÜLÜ

2012 yılında üçüncüsü verilecek olan "Geleneksel Vahittin Bozgeyik Şiir Ödülleri"nin organizasyonunu bu yıl şairin dostları üstlendi. Yarışmaya katılmak isteyenler, şiirini e-posta ile vahittinbozgeyikodulu2012@mynet.com adresine yollayabilecekler. Son başvuru tarihi 30 Mart 2012 olan yarışmaya katılımcılar serbest tarzda yazılmış tek şiirle katılabilecekler. Yarışma sonuçları 6-8 Nisan 2012 tarihleri arasında internet ve basın yoluyla duyurulacak. Yarışmanın ödülleri ise 7 Nisan 2012 tarihinde düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek. Ödül töreni Gaziantep Kültür Sanat Edebiyat Derneği (GASED) toplantı salonunda yapılacak.

BOZGEYİK'İN ÖZGEÇMİŞİ

1945 yılında Gaziantep'in Oğuzeli ilçesine bağlı Devehöyük köyünde dünyaya gelen Vahittin Bozgeyik, ilk, orta ve lise tahsilini Gaziantep'te yaptı. 'Güney Sokaklarında' isimli şiir kitabını daha lise öğrencisiyken 1966 yılında yayınlayan Vahittin Bozgeyik, 1966 yılında Hisar Dergisi tarafından Türkiye çapında yapılan liselerarası şiir yarışmasında Türkiye üçüncüsü oldu. 1971 yılında Türk Sineması'nda karakter rollerinde oynadı. Daha sonra profesyonel tiyatro oyuncusu olarak Ankara'da Kavaklıdere ve Mithatpaşa tiyatrolarında sahneye çıktı. Askerlik döneminden sonra emekli oluncaya kadar sürecek olan profesyonel gazetecilik hayatına, 1969 yılında Gaziantep Zafer Gazetesi'ni kurarak başladı. Yıllarca Gaziantep'te gazetecilik yapan Bozgeyik, televizyon program yapımcılığı ve yönetmenliği de yaptı. Birçok yerel televizyonda kültür ve sanat ağırlıklı programlar yapan ve sürekli sarı basın kartı sahibi olan Bozgeyik, Şehitkamil Belediyesi Basın Yayın Müdürlüğü görevinde de bulunmuştu.

Ezo Gelin'in mezarının doğduğu yer olan Gaziantep'in Dokuzyol köyüne getirilmesinde büyük çaba sarfeden Bozgeyik, gazeteci ve yazarlığın dışında şiir ve besteleriyle de adından söz ettirmişti. Türkiye Musıki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) ve Müzik Eseri Sahipleri Grubu (MSG) üyesi olan Bozgeyik'in, yaptığı birçok beste yerel ve ulusal sanatçılar tarafından seslendirilmişti. Bozgeyik'in, 'Hesapta Yoktu' isimli bestesi de sanatçı Selda Bağcan tarafından seslendirilmişti. Bozgeyik'in ölümünden kısa bir süre önce yazdığı 'Unutuldun' isimli bestesi ise, Türk Halk Müziği sanatçısı Güler Duman tarafından seslendirildi.

Bozgeyik Anılacak

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Bozgeyik Anılacak - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Buse Varol, 1,5 yaşındaki oğluna İstiklal Marşı'nı okutarak Şevval Şahin'e gönderme yaptı Ünlü model Brenda Patea, Alman tenisçi Alexander Zverev'den hamile olduğunu duyurdu Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Charlie Hebdo dergisinin skandal karikatürüne sert tepki: Ahlaksızlar, namussuzlar Son Dakika! Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Charlie Hebdo dergisi yetkilileri hakkında resen soruşturma Turizm sektöründen istifa edip Manisa'ya yerleşen girişimci hem kendi hem de köylünün hayatını değiştirdi İlçenin girişindeki nüfus kısmı boş tabelayı görenler şaşkınlığını gizleyemiyor Evli kadına attığı çıplak fotoğrafları ifşa olan Cem Özer, eşiyle el ele görüntülendi Sokak ortasında kangal dehşeti! Küçük Batuhan o anları anlattı: Bana saldırdı, ben de onun boğazını sıktım