Son Dakika Haberleri: Brezilya Etine Üç Ülkeden Ambargo

Brezilya Etine Üç Ülkeden Ambargo

8 ay önce

SAO Brezilya'da ortaya çıkan bozuk et skandalının ardından Çin, Güney Kore ve Şili, bu ülkeden et ithalatına kısıtlamalar getirdi.

Brezilya Etine Üç Ülkeden Ambargo, System.String[]
SAO  Brezilya'da ortaya çıkan bozuk et skandalının ardından  Çin,  Güney Kore ve  Şili, bu ülkeden et ithalatına kısıtlamalar getirdi.

Güney  Kore Tarım Bakanlığından yapılan açıklamada,  Brezilya'dan ithal edilen tavuk etine yönelik incelemelerin artırılacağı ve bu ülkedeki en büyük et üreticilerinden BRF şirketinden et alımının geçici yasaklanacağı belirtildi.

Açıklamaya göre, Brezilyalı tavuk eti tedarikçilerinin  Brasilia hükümeti tarafından çıkarılan sağlık sertifikasını  Güney Kore'ye göndermesi gerekecek.

Güney  Kore'ye geçen yıl ithal edilen 107 bin 400 ton kümes hayvanı etinin yüzde 80'inden fazlasının  Brezilya'dan geldiği ve neredeyse yarısının BRF tarafından tedarik edildiği kaydedildi.

Çin de "ihtiyati tedbir" gereği askıya aldı

Brezilya Tarım Bakanlığı,  Çin'in  Brezilya'dan et ithalatını "ihtiyati tedbir" olarak geçici askıya aldığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada,  Çin'in bozuk et operasyonu hakkında bilgi talep ettiği, bundan sonra  Brezilya'dan  Çin limanlarına ulaşan etlerin bu bilgiler gelene kadar bekletileceği bildirildi.

Brezilya Tarım Bakanı Blairo Borges  Maggi, 65 şirketin  Çin'e et ihraç yetkisi bulunduğunu ve  Çin'in  Brezilya ürünlerini limanlarında tutma kararının tüm şirketleri etkilediğini söyledi.

Çin'e  Brezilya'dan sığır eti ithalatı 2013'te 445 milyon dolar iken bu rakam 2016'da 1,75 milyar dolara yükselmişti.

Şili'den de yasaklama

Şili de  Brezilya'dan et ithalatını geçici askıya alma kararı verdi.

Başlangıçta bu kararın sadece sığır eti için geçerli olacağını kaydeden  Şili hükümeti, ancak daha sonra yasağı her türlü eti kapsayacak şekilde genişletti.

Şili Tarım Bakanı Carlos Furche, skandalla ilgili tüm bilgiler sağlandığında askıya alma kararının gözden geçirilebileceğini ifade etti.

BRF yetkilileri ise bu ülkelerden şirkete henüz resmi bir bildirim yapılmadığını açıkladı. Yetkililer, şirketin  Brezilya yetkili makamları ve faaliyet gösterilen ülkeler tarafından istenen tüm standartları karşıladığını savundu.

Brezilya 21 şirketin et ihracatını durdurdu

Bu arada,  Brezilya Tarım Bakanı Blairo Borges  Maggi, skandal kapsamında soruşturulan 21 şirketin et ihracatının durdurulduğunu söyledi.

Brezilya Sanayi, Dış Ticaret ve Hizmetler Bakanlığına göre,  Avrupa BirliğiAB),  Çin ve  Güney Kore son yıllarda sığır eti alımında artış göstererek 3,67 milyar dolar ile  Brezilya'nın geçen yılki sığır eti ihracatının yüzde 27'sini oluşturdu.

AB Komisyonu Çevre, Sağlık, Gıda Güvenliği,  Denizcilik İşleri ve Su Ürünleri Sözcüsü Enrico Brivio, bu ülkeden et ithalatının geçici durdurulduğunu ve skandalda adı geçen şirketlerin geçici yasaklandığını açıklamıştı.

Dünyanın en büyük et ihracatçılarından  Brezilya'da bozuk etlerin son kullanma tarihlerinde hile yapma, etlere kimyasal madde ve su karıştırma iddiasıyla 21 et üreticisi şirket soruşturulurken, 3 şirkete üretim yasağı getirildi.  Brezilya federal polisi operasyonlarda şu ana kadar 36 kişiyi tutukladı. Soruşturma altındaki 46 kişinin banka hesaplarındaki yaklaşık 1 milyar  Brezilya Reali (1,2 milyar lira) donduruldu.

Cinsel İlişki Sırasında Erkek Arkadaşının Penisini Kıran Model, O Anları Anlattı Alışveriş Fişindeki Külot Evliliği Bitirdi
Bakan Gül, Doğruladı! ABD, Tutuklu Konsolosluk Çalışanı Metin Topuz'un Telefonunu İstedi