Btso: "Kurulan Firma Sayısındaki Artış Girişimcilerimizin Gayretini Gösteriyor" - Son Dakika

Btso: "Kurulan Firma Sayısındaki Artış Girişimcilerimizin Gayretini Gösteriyor"

12.01.2012 10:37
Btso:

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, geçen yıl Bursa'da 3 bin 452 firma kurulduğunu, 993 firmanın ise kapandığını söyledi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, geçen yıl Bursa'da 3 bin 452 firma kurulduğunu, 993 firmanın ise kapandığını söyledi. Bir önceki yıla göre Bursa'da açılan işyeri sayısında yüzde 15, kapanan işyeri sayısında ise yüzde 24'lik bir artış olduğunu belirten Sönmez, "Kapanan işyerlerine rağmen, açılan işyeri sayısındaki yüzde 15'lik artış, girişimcilerimizin yatırım ve üretime yönelik gayretini göstermesi açısından önemli" dedi.

Üye sayısı 32 bin 45 olan BTSO, '2011 yılında Yeni Kurulan - Kapanan Firma İstatistikleri' sonucunu açıklandı. 2010 yılında, 3 bin 4 firmanın kurulup, 797 firmanın kapatıldığı Bursa'da, geçen yıl yapılan ankette, 3 bin 452 firmanın kurulup, 993 firmanın ise kapandığı ortaya çıktı. Bu istatistiğe göre Bursa'da, 2011'de yeni kurulan firma sayısında bir önceki yıla göre yüzde 15'lik artış olurken, kapanan işyeri sayısında ise yüzde 24'e oranında yükseldi.

AÇILAN FİRMALARDA İNŞAAT SEKTÖRÜ BAŞI ÇEKİYOR

Geçen yıl açılan ve kapanan firmalar arasında ilk sırayı, inşaat ve yapı kooperatifleri, gıda - tarım ve hayvancılık, tekstil ve konfeksiyon, makine ve metal sanayii sektörlerinin oluşturması dikkat çekti.

SERMAYELERDE MAKİNE METAL SEKTÖRLERİ İLK SIRADA

Geçen yıl Bursa'da açılan firmaların toplam sermayeleri de bir önceki yıla göre yüzde 55'lik artışla 661 milyon 308 bin TL düzeyine ulaştı. 2011 yılında yeni kurulan firmaların sermayelerine göre sektörel dağılımları incelendiğinde makine - metal sektörü firmaları ilk sırada yer alıyor. 2011'de yeni kurulan makine-metal sektöründeki firmaların toplam sermayeleri 194 milyon 810 bin TL değere ulaşırken, bunu 102 milyon 301 bin TL sermaye ile inşaat firmaları, 72 milyon 273 bin sermaye ile tekstil - konfeksiyon firmaları, 62 milyon 90 bin TL sermaye ile gıda firmaları ve 13 milyon 454 bin TL sermaye ile de otomotiv ana ve yan sanayii firmaları izledi.

Buna göre 2011 yılında Bursa'da bir firma ortalama 192 bin TL'lik sermaye ile kurulmuş oldu. Bir önceki yıl sonuçlarında ise yeni kurulan firmaların ortalama sermayeleri 107 bin TL düzeyindeydi.

"İŞADAMLARININ MOTİVASYONLARI SÜRÜYOR"

Açıklanan rakamlar ile ilgili değerlendirmede bulunan BTSO Başkanı Celal Sönmez ise istatistiklerin, iş dünyasının ekonomiye duyduğu güveni arttığına yönelik sinyaller verdiğini vurguladı. Sönmez, "İş dünyasının temsilcileri olarak sürekli olarak reel sektörün ve üreticilerin önünün açılması gerektiğini ifade ediyoruz. İstatistikler, sanayi kenti Bursa'da, yeni iş kurma motivasyonlarının sürdüğünü gösteriyor. Küresel krizin etkisini yavaş yavaş yitirdiği bu dönemde, Bursa'da kurulan 3 bin 452 firma, Bursa iş dünyasının gayretini ve cesaretini göstermesi açısından önemli" diye konuştu. - Bursa/ Merkez

Btso: Kurulan Firma Sayısındaki Artış Girişimcilerimizin Gayretini Gösteriyor

- Kaynak: DHA

Son Dakika Ekonomi Btso: 'Kurulan Firma Sayısındaki Artış Girişimcilerimizin Gayretini Gösteriyor' - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Seda Sayan, yeni işiyle seyircilerin karşısına çıkıyor Yol ortasında duran köpeği ezip, yoluna devam etti! O anlar kameraya yansıdı PFDK'dan Gaziantep FK Teknik Direktörü Sumudica'ya 4 maç ceza geldi Demet Akalın'ın "İnsan bir erkeğin gücünü istiyor" sözleri sosyal medyada tepkiyle karşılandı Son Dakika: Türkiye'de 22 Ekim günü koronavirüs kaynaklı 71 can kaybı, 2102 yeni hasta tespit edildi Yolcu otobüsünde 17 yaşındaki genç kızı izleyerek mastürbasyon yapan muavin tutuklandı 5 yaşındaki çocuğun boğazından canlı solucan çıkarıldı! Bir yıldır midesinde yaşıyormuş Ermenistan Savunma Bakanlığı yetkilisi: Azerbaycan ordusu bizden çok üstün, savaş tarihinde böyle bir durum yok