BTÜ'de 'Depremin Sosyal Etkileri' Paneli Gerçekleştirildi - Son Dakika
Eğitim

BTÜ'de 'Depremin Sosyal Etkileri' Paneli Gerçekleştirildi

BTÜ\'de \'Depremin Sosyal Etkileri\' Paneli Gerçekleştirildi

Bursa Teknik Üniversitesi, 17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi'nin 24. yıl dönümü nedeniyle 'Depremin Sosyal Etkileri' başlıklı bir panel düzenledi. Panelde deprem gerçeği ve alınması gereken önlemler konuşuldu. Panele, yerel yöneticiler ve üniversite rektörleri de katıldı. Panelde, depremin doğal bir afet olduğu ve insanların doğaya uyumlu bir şekilde yaşamaları gerektiği vurgulandı. Ayrıca, depremin toplumsal boyutu, iletişim, devletin tepkisi ve politikası, sosyal düzen ve bozulma, yerinden edilme sorunu, gönüllülük ve sosyal dayanışma, kültürel boyut gibi konular ele alındı. Deprem sonrası yaşanan göç olayları da değerlendirildi.

17.08.2023 09:40
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bursa Teknik Üniversitesi tarafından, 17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi'nin 24. yıl dönümü nedeniyle Mimar Sinan Yerleşkesi'nde 'Depremin Sosyal Etkileri' başlıklı bir panel gerçekleştirildi. Panelde deprem gerçeği ve alınması gereken önlemler konuşuldu.

Bursa Teknik Üniversitesi'nde 17 Ağustos felaketinin 24. yılında "Depremin Sosyal Etkileri" paneli gerçekleştirildi. Panele, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ali Mersin, BTÜ Rektörü Prof. Dr. Naci Çağlar, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, Uludağ Üniversitesi Rektörü Feridun Yılmaz, Mudanya Üniversitesi Rektörü Hasan Yavuz ve Akademik Oda başkanları katıldı.

BTÜ Mimar Sinan Yerleşkesi Turkuaz Salonda gerçekleşen panelde moderatörlüğü Prof. Dr. Naci Çağlar üstlendi. Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, BTÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümü'nden Dr. Öğr. Üyesi Aslı Yeşil, Sosyoloji Bölümü öğretim üyeleri Dr. Rıdvan Şimşek ve Dr. Selda Adil Eklemezler konuşmacı olarak yer aldı.

"Doğal olan hiçbir şey felaket olmaz"

'Depremin Öznesi ve Nesnesi: İnsan' başlıklı sunumunu gerçekleştiren Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, "Şunu artık fark etmemiz gerekiyor deprem bir doğal afet. Genelde doğal felaket deniliyor, doğal olan hiçbir şey felaket olmaz. Deprem bu evrenin bir gerçeğidir biz bunu kabul edeceğiz. Yer bilimciler depremleri bazen büyük bir nimet gibi de görüyor. Bir felsefeci 'İnsan doğaya uyumlu şekilde değil, doğaya rağmen yaşama çalışıyor' diye söylemiş. Bugün depreme uygun zeminler, uygun olan, olmayan yerler belki bunlara uymaksızın yapılaşma yapıyoruz, her an deprem olabilir ihtimalini göz ardı ederek normalde 3 katlı yapılması gereken evi 4 - 5 kat atmaya çalışıyoruz. İnsanın bu doğal olana uygun bir hayat felsefe oluşturmaması temel sorunumuz" şeklinde konuştu.

"Deprem sonrası yeni bir süreç yeni bir hayat akışı oluşur"

Depremin toplumsal boyutuna değinen Dr. Rıdvan Şimşek ise konuşmasında, "Bu deprem süreci aslında toplumda belirli bir uyumu da sağlayabilir. Böyle bir boyutu var ama bir de bunları yıkıp, tehdit edecek bir boyutu da var. Deprem dediğimiz korku toplumda altta yatan gerilimleri, çatışmaları gün yüzüne çıkartabilir. Bir başka unsur iletişim kavramı, deprem sürecinde bunu çokça yaşadık iletişimin kesilmesi, sağlıklı bilgi alınamaması gibi süreçler ciddi sorunlara yol açıyor ve ihtiyaçların giderilmesi gibi yanlış ihbarlar ile pek çok soruna yol açıyor. İletişim araçları deprem konusunda önemli bir unsur olarak dikkate alınması gerekiyor. Oradan yayılacak bir bilgi paniği azaltacakken tam tersi yanlış bilgilerle o sorunların çözülmesi geciktirilebilir, engelleyebilir. Bir diğeri devletin tepkisi ve politikası, sosyologlar deprem sürecinde devlet kurumlarındaki sürecin ilerlemesini, buradaki rollerini inceleyip bize depreme hazırlık konusunda bilgi verebilir. Bir başka boyut sosyal düzen ve bozulma boyutu, sosyal yapılan rutinler deprem sürecinde bozulur, televizyonlar deprem durumunda birden yayını keser ve yayın akışını durdurur. Bakarız yeni bir süreç yeni bir hayat akışı oluşur. Bu deprem bölgesinde olmayan insanlar için de aynı şekilde bütün gündemleri değiştiren bir süreçtir. Bir diğer unsur yerinde edilme sorununu ortaya çıkartır yani göç sorununu. Bir başka boyutu, gönüllülük ve sosyal dayanışma boyutu bu da toplumda gönüllülük sivil toplum örgüleri, dayanışma ağlarının varlığı bunların etkinliği ve örgütlülüğü açısından önem arz eder. Bir başka boyut kültürel boyut, sosyologlar bu süreçte inançsal ve kültürel sorunları inceler bir deprem durumunda inanç ve kültür sorunları toplumsal olarak önemlidir" ifadelerine yer verdi.

"TÜİK verilerinde doğal afet nedeni ile göç yok"

Deprem sonrası yaşanan göç olayları hakkında sunum yapan Dr. Selda Adil Eklemezler, "2021 yılında TÜİK bir araştırma yaptı. İnsanların göç etme oranlarına bakıyorlar. Tayin, eğitim, geri dönmesi, sağlık, bakım, ev alması gibi diğer gerekçelerle birlikte insanların yer değiştirdiğini görüyoruz. Doğal afet nedeni ile göç yok. Doğrudan afeti yaşamı insanlar üzerinde çokça bilindik ya da görünür olamadığını ortaya koyuyor. Nasıl olsa geçti diye bir anlamda geçicilik hissini hatırlatıyor. Yine sorun yaşadığımız depremdeki bölgeden tahliye oranlarını görüyoruz, bu nüfus büyük çapta bir orana tekabül ediyor. Nerelere dağıldılar derseniz Türkiye'nin her yerine dağıldılar. Afet durumlarında insanlar çevre illere dağılır. Evet çevre iller de var ama genellikle Ankara ve Antalya şeklinde oluyor. Bursa'da ise 25 bin civarı afetzede ya da çevre mültecisine ev sahipliği yapıyoruz" dedi. - BURSA

Kaynak: İHA

Son Dakika Eğitim BTÜ'de 'Depremin Sosyal Etkileri' Paneli Gerçekleştirildi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Ankara'da öğrencilere suçtan korunma eğitimi verildi
  20:57 Ankara'da öğrencilere suçtan korunma eğitimi verildi

  Ankara İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Akyurt ilçesinde bulunan okullarda öğrencilere jandarmanın görevleri hakkında bilgi vererek, suçtan korunma eğitimi verdi. Eğitim kapsamında siber güvenlik, farkındalık ve kişisel güvenlik tedbirleri de anlatıldı.

 • Belgrad Üniversitesi öğrencilerine Türkçe sertifikaları verildi
  20:11 Belgrad Üniversitesi öğrencilerine Türkçe sertifikaları verildi

  Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da Türkçe kurslarına katılan Belgrad Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencilerine Türkiye'nin Belgrad Büyükelçiliği tarafından sertifikaları verildi. Büyükelçi Hami Aksoy, Türkçe'ye olan ilginin Sırbistan'da özellikle gençler arasında büyük olduğunu belirtti. Ayrıca Türk dizilerinin Sırbistan'da çok izlenmesinin Türkçe'ye olan ilgiyi artırdığını söyledi.

 • AÇÜ Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerine tıbbi aromatik bitkilerle eğitim veriliyor
  17:43 AÇÜ Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerine tıbbi aromatik bitkilerle eğitim veriliyor

  Artvin Çoruh Üniversitesi (AÇÜ) Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerine, tıbbi aromatik bitkilerin gastronomide kullanımını artırarak yeni sağlıklı tatlar elde etmek amacıyla uygulamalı eğitim veriliyor. Bölümün 2. ve 3. sınıf öğrencilerince hazırlanan yemekler, öğretim üyeleri tarafından tat, koku, sunum, tıbbi aromatik bitkinin yemeğe kattığı lezzet, şekil, görünüş ve ağızda bıraktığı his gibi kriterler göz önünde bulundurularak değerlendiriliyor.

 • TÜBİTAK Araştırma Projeleri Erzurum Bölge Yarışmaları Başladı
  17:39 TÜBİTAK Araştırma Projeleri Erzurum Bölge Yarışmaları Başladı

  Erzurum Teknik Üniversitesi'nde düzenlenen TÜBİTAK Araştırma Projeleri Erzurum Bölge Yarışmaları başladı. Vali Mustafa Çiftçi, açılış programında emeği geçenlere teşekkür etti ve yeteneklerin yanı sıra gayret ve azimin önemine vurgu yaptı. Yarışmada 103 proje yer alıyor ve dereceye girenler perşembe günü açıklanacak.

 • IT Forum CxO, Teknolojinin Geleceğini Bilişim Vadisi'nde Tartışacak
  17:38 IT Forum CxO, Teknolojinin Geleceğini Bilişim Vadisi'nde Tartışacak

  7 Mart 2024 tarihinde düzenlenecek olan IT Forum CxO, teknolojinin önde gelen isimlerini bir araya getirecek. 'Geleceği Şekillendirmek' ana temasıyla düzenlenecek etkinlikte, 500'den fazla üst düzey yöneticinin bir araya gelmesi bekleniyor.

 • Erzurum'da Kız Öğrenciler Arası Hafızlık Yarışması Doğu Anadolu Bölge Finali
  17:25 Erzurum'da Kız Öğrenciler Arası Hafızlık Yarışması Doğu Anadolu Bölge Finali

  Erzurum'da, Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilahiyat ve İslami ilimler fakültelerince düzenlenen Kız Öğrenciler Arası Hafızlık Yarışması Doğu Anadolu Bölge Finali gerçekleştirildi. Atatürk Üniversitesi Nene Hatun Kültür ve Gösteri Merkezi'nde yapılan programda, Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki 7 üniversitenin birincisi yarıştı. Finalde, Atatürk Üniversitesi öğrencisi Senanur Çelik birinci oldu. Vali Mustafa Çiftçi, hafızlık yarışmasının tüm fakülteleri kapsamasını istediğini belirtti.

 • Besni İlçesinden 36 Öğrenci Mardin ve Şanlıurfa'ya Kültür Gezisine Katıldı
  17:14 Besni İlçesinden 36 Öğrenci Mardin ve Şanlıurfa'ya Kültür Gezisine Katıldı

  Adıyaman'ın Besni ilçesinden 36 öğrenci, İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından finanse edilen 'Birlikte Eğlen, Sevin, Neşelen, İlerle (BESNİ) Projesi' kapsamında Mardin ve Şanlıurfa illerine kültür gezisine katıldı. Besni Kaymakamı Çağlar Partal tarafından uğurlanan öğrenciler, tarihi ve turistik yerleri gezip farklı bir deneyim yaşadı.

 • Kayseri'de Özel Çocuklarla Hayatı Paylaşma Etkinliği Gerçekleştirildi
  16:59 Kayseri'de Özel Çocuklarla Hayatı Paylaşma Etkinliği Gerçekleştirildi

  Erciyes Üniversitesi ve ZİÇEV tarafından düzenlenen 'Özel Çocuklarımızla Hayatı Paylaşıyoruz' etkinliği Kayseri'de gerçekleştirildi. Türkiye Özel Sporcular Federasyonu Asbaşkanı Osman Akdemir, etkinlikte yaptığı konuşmada, özel çocukların birçok alanda başarılı olabileceğini vurguladı. Etkinlikte, dünya şampiyonu özel sporcu Ebru Acer ve milli masa tenisi sporcusu Özge Yılmaz gösteri maçı yaptı. Program, plaket töreniyle sona erdi.

 • Erasmus+ Projesi ile Kültürel Mirasın Dijital Oyunlarla Aktarımı İçin İş Birliği Geliştiriliyor
  16:49 Erasmus+ Projesi ile Kültürel Mirasın Dijital Oyunlarla Aktarımı İçin İş Birliği Geliştiriliyor

  Erasmus+ Ana Eylem 2 Yükseköğretim için İş Birliği Ortaklıkları (KA220-HED) çağrısı kapsamında desteklenmeye değer görülen 'Innovative Tools to Digitize The East and West Cultural Heritage: A Digital Game Design Methodology Guide' projesi, somut ve somut olmayan kültürel mirasın dijital oyunlarla aktarımı için etkin iş birliği geliştirmeyi hedefliyor. Proje kapsamında, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) ev sahipliğinde gerçekleştirilen açılış toplantısına ESOGÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kürşat Bora Çarman da katılarak bir açılış konuşması yaptı. Proje, dijital oyun tasarımlarının kullanılmasıyla somut ve somut olmayan kültürel mirasın geleceğe aktarılmasını amaçlamaktadır. Projenin paydaşları arasında ESOGÜ'nün yanı sıra Eskişehir Teknik Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Universita' Degli Studi Di Firenze, Polythecnic University of Catalonia, Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi Bakü Azerbaycan, Non Formal Education For Youth Gençlik için Yaygın Eğitim Derneği Ukrayna ve Fırsat Eşitliği ve Sürdürülebilir Gelecek Derneği yer almaktadır. Projenin ikinci toplantısı ise Mayıs ayında İspanya'da gerçekleştirilecektir.

 • Zonguldak'ta bir velinin öğretmene saldırısına tepki
  16:14 Zonguldak'ta bir velinin öğretmene saldırısına tepki

  Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde bir velinin öğretmene yaptığı saldırı, eğitim sendikalarının tepkisini çekti. Türk Eğitim-Sen, Eğitim-İş ve Eğitim-Bir-Sen üyeleri, saldırıyı kınayan bir açıklama yaparak öğretmenin yanında olduklarını belirtti.

 • MSKÜ ve Aydın Vakıflar Bölge Müdürlüğü arasında Ramazan Ayı'nda öğrencilere yemek ikramı protokolü imzalandı
  16:11 MSKÜ ve Aydın Vakıflar Bölge Müdürlüğü arasında Ramazan Ayı'nda öğrencilere yemek ikramı protokolü imzalandı

  Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) ile Aydın Vakıflar Bölge Müdürlüğü arasında '2024 Yılı Ramazan Ayı Döneminde Öğrencilere Yemek İkramı Protokolü' imzalandı. Protokol kapsamında, MSKÜ'de eğitim gören öğrencilerin iftar yemeği Aydın Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından karşılanacak. MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Turhan Kaçar, protokolün öğrencilere katkı sağlamasını ve Aydın Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne teşekkürlerini iletti.

 • Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi'nde Yeni Medya ve İletişim Bölümü Açıldı
  16:10 Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi'nde Yeni Medya ve İletişim Bölümü Açıldı

  Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) kararıyla Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Yeni Medya ve İletişim Bölümü açıldı. Üniversiteden yapılan açıklamada, bölümün 2024-2025 akademik yılında yeni öğrenci alımı yapacağı belirtildi. Rektör Prof. Dr. Hasan Uslu, bölümde nitelikli yeni medya ve iletişim uzmanlarının yetiştirileceğini vurguladı.


Advertisement