Btü'nün Kuruluşunun 1. Yılı - Son Dakika

Btü'nün Kuruluşunun 1. Yılı

17.02.2012 22:20
Btü'nün Kuruluşunun 1. Yılı, System.String[]

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Prof.Dr.Ali Sürmen, "2B Yasası'nın sonucu belli olduktan sonra kampüs yerimiz netleşecek" dedi.

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen, "2B Yasası'nın sonucu belli olduktan sonra kampüs yerimiz netleşecek" dedi.

Sürmen, Almira Otel'de yapılan, BTÜ'nün kuruluşunun 1. yılının değerlendirildiği toplantıda, üniversitenin Bursa'nın katkılarıyla kurulduğunu, aynı şekilde destekle, ortak akılla büyümesini sürdüreceğini söyledi.

Bölümlerine bölüm katacaklarını, akademik kadroyu artıracaklarını dile getiren Sürmen, idare personel eksiğini gidereceklerini ifade etti.

Şu anda 11 öğretim üyesi ve 11 araştırma görevlisi olmak üzere 22 kişilik akademik kadrolarının bulunduğunu belirten Sürmen, şöyle devam etti:

"İki profesör, 13 doçent ve gerisi yardımcı doçent olmak üzere 27 başvuru var. Yakında eğitim ordusuna sahip olacağız. Akademik kadromuz 50'ye ulaşacak. Diğer okutman ve araştırma görevlileriyle 60'a çıkacak. İsteseydik 300 öğretim üyesi olabilirdi. Çizdiğimiz vizyon var ve biz, bir araştırma üniversitesi, marka üniversite olmak istiyorsak adımlarımızı atarken, dikkatli, seçici olmamız gerekiyor."

Sürmen, en çok merak edilen konunun BTÜ'nün kampüs alanı olduğuna değinerek, şunları kaydetti:

"Henüz yerimizi tespit etmedik. Gelecek yıla kalmayacak. Yakında netlik kazanacak. Bu yılın belki ilk çeyreğinden itibaren çalışmalarımızın büyük çoğunluğunu yeni kampüs kuruluş faaliyetleri oluşturacak. Eğitim ve fiziki gelişim faaliyetleri, yeni kampüs alanımızın belirlenmesi, proje ve nihayet inşaat işlerine girilmesi için altyapı çalışmalarının başlatılması, bu yıl ve önümüzdeki yılın önemli faaliyetleri olacak."

Yer konusunda iki alternatif olduğunu ve bunlardan birinin seçileceğini vurgulayan Sürmen, "Bize görev verilirken söylendiği üzere yer seçiminin toplumsal mutabakatla, ortak akılla yapılmasıdır. Ortak akıl konusunda belki bugüne kadar bir mutabakat olmadığı için gecikme olmuştur. Sabrımız bundandır. Üzülecek durum yok. Kurumsal gelişmemiz sağlıklı sürüyor. 2B Yasası'nın sonucu belli olduktan sonra kampüs yerimiz netleşecek" diye konuştu.

Konuşmaların ardından BTÜ'ye kuruluşundan bu yana destek sağlayan kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör temsilcilerine plaket verildi.

- BURSA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Btü'nün Kuruluşunun 1. Yılı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan salgının seyriyle ilgili korkutan sözler: Birinci dalga bitmedi, 3. ve 4. artış dönemleri gelecek Koronavirüse yakalanan Ekrem İmamoğlu'nun ailesinin test sonuçları negatif çıktı Şiddet son bulmuyor! Genç kadın, ölümden balkondan atlayarak kurtuldu Hurdacı, sokak ortasında önce kollarını kesti sonra jileti boğazına dayadı Kaya Çilingiroğlu, maske işini bu defa abarttı! Taktığı kaskla yine gündem oldu Eski kocasını öldürüp tandırda yakan kadın tutuklandı, ifadesinde cinayeti detaylarıyla anlattı Aliyev silah aldıkları ülkeleri tek tek saydı! Türkiye ilk sırada değil Bakan Koca, koronavirüs en çok bulaştığı ortamı ilk kez açıkladı: Evde bulaş oranı daha yüksek