Bu Belgesel Çok Konuşulacak - Son Dakika

Bu Belgesel Çok Konuşulacak

08.09.2012 11:00
Bu Belgesel Çok Konuşulacak

, System.String[]

İzmir Büyükşehir Belediyesi, tartışmaları halen devam eden "İzmir yangını" ile ilgili bir belgesel yayımladı.

51 dakikalık belgesele, Yunanlı tarihçi Dr. Stratis Anagnostou'nun, "Yunan tarihçileri, İzmir yangınını Türkler'in çıkardığına inanıyor. Aslında bunu ispatlayan herhangi bir belge yok" sözleri damga vurdu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi (APİKAM), İzmir'in kurtuluşu etkinlikleri kapsamında "1922 İzmir Yangını belgeseli"ni ilk kez kamuoyuyla paylaştı.

1922 İzmir yangınına ilişkin yerli ve yabancı kaynaklar ile tanıklar eşliğinde hazırlanan belgesel, Türkiye'de ilk kez gösterildi. Yaklaşık 2 yıl süren arşiv ve kaynak araştırmaları sonucunda Tahsin İşbilen yönetmenliğinde hazırlanan 51 dakikalık belgesel, 1922 yılının İzmiri'ne dair önemli verileri gözler önüne seriyor. Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi'ndeki gösterime katılan yönetmen Tahsin İşbilen, belgeseli büyük bir titizlikle hazırladıklarını söyleyerek, "Hem bir şeyler söylemeye hem de yeni düşmanlıklar yaratmamaya gayret ettik" dedi.

Barış istiyoruz

APİKAM Müdürü ve belgeselin danışmanı Dr. Oktay Gökdemir, "Yıllarca bir arada kardeşlik içinde yaşayan topluluklar emperyalizmin oyunuyla birbirlerine düştüler. Bunun sonucunda İzmir yandı, kül oldu. Yeni bir barış çağının başlaması gerek. Modern tarih yazımında milliyetçi reflekslerden kurtulup barış ve hoşgörü anlayışında hizmet edilmeli" dedi.

Belgeselde konuşan Yunanlı Tarihçi Dr. Stratis Anagnostou, "Yangın Ermeni ve Rum mahallelerinden başlamış. Bu bilgiden yola çıkarak Yunan tarihçileri, İzmir yangınını Türkler'in çıkardığına inanmaktadır. Aslında bunu ispatlayan herhangi bir belge yok" dedi.

Tarihçi Prof. Dr. George Moutafis ise "Kesin bir yorum yapamam. Çünkü konuyu ikincil kaynaklardan okudum. Örneğin, Housepian, Horton ve diğerleri gibi… Ancak ikna olmadım. Çünkü bu literatürün ardında duran birtakım gizli hikayeler bulunmaktadır" diye konuştu

Bu Belgesel Çok Konuşulacak </p><p> </p><p>

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Bu Belgesel Çok Konuşulacak - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Hatay'daki saldırı sonrası Erdoğan'dan kararlılık mesajı: Terörle ve destekçileriyle mücadelemizi sürdüreceğiz Son Dakika! Bakan Soylu'dan İskenderun'daki patlamaya ilişkin ilk açıklama: İki terörist de etkisiz hale getirildi Hatay'daki terör saldırısının ardından akıllara ABD'nin uyarısı geldi Hatay'da teröristlerle girilen çatışma ve patlama anına ilişkin görüntüler ortaya çıktı Son Dakika: Hatay'da terör saldırısı! Can kaybı yok, iki terörist etkisiz hale getirildi Mehmet Akif Alakurt'tan yine gündeme bomba gibi düşecek hareket! İçki içip araç kullandı Fransa'da muhalefetten Macron eleştirisi: Erdoğan'a karşı kontrolünü kaybetti Borcunu ödemeyen şahsı pompalı tüfekle vurup başında bekledi