Bü'de Tarih Konferansı - Son Dakika

Bü'de Tarih Konferansı

24.05.2016 15:15
Bü'de Tarih Konferansı, System.String[]

Bartın Üniversitesi Tarih Kulübü “Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Tarihçilik” konulu bir konferans düzenledi.

Bartın Üniversitesi Tarih Kulübü "Tanzimat'tan Cumhuriyet'e Tarihçilik" konulu bir konferans düzenledi.

Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi amfisinde gerçekleştirilen konferansa Giresun Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Oral konuşmacı olarak katıldı. Oral, tarihçiliğin günümüze kadar birçok evreden geçtiğini belirterek, "Modern öncesi evreyi geride bırakırsak ve tarihçiliği bir dil olarak değerlendirirsek, modernizm ve postmodernizmin de Batı'da yaşadığı evreler Türk devletlerinde de yaşanmıştır. Ancak tarihçilik eskisi gibi yapılmamaktadır. Daha önceleri üst anlatı şeklinde devletin üst kademesinin konu alındığı tarih, şimdi toplumların tarihi olarak bireye kadar inmiştir. Yeni tarih anlayışında bütün olarak değil, birey olarak tarih anlatımı yapılmaktadır" dedi.

"Sempozyum" kelimesinin kökeninden ve anlamından da bahseden Oral, "Sempozyum kelimesi bize eski Antik Yunan'dan gelmiştir. O dönemlerde sempozyumlar bir içki daveti olmakla beraber, içkinin çokça tüketildiği toplantılardı. Günümüzde de sempozyum ismiyle hemen her gün etkinlikler gerçekleştirmektedir. Sempozyum demek yerine 'bilgi şöleni' kullanılabilir" diye konuştu.

Soru cevap kısmıyla sona eren etkinliğe, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı. - BARTIN

Bü'de Tarih Konferansı
Bü'de Tarih Konferansı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Bü'de Tarih Konferansı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Kılıçdaroğlu'nun Türk Silahlı Kuvvetleri'yle ilgili sözleri parti grubunda ayakta alkışlandı CHP'li Başarır'dan tartışma yaratan "Ordu satılmıştır" sözleriyle ilgili açıklama: İftira atıldı Son Dakika! PKK'lı teröristlerin Sincar'a girdiği iddiası sonrası Irak yönetimi: Güvenlik güçleri Sincar'ın merkezinde konuşlanmaya başladı Uğur'un diskalifiye edilmesinin ardından eleştirilerin hedefi olan Acun Ilıcalı sessizliğini bozdu Önlemler sıkılaştı, Diyarbakır'ın Çüngüş ilçesinde vakalar sıfırlandı Cumhurbaşkanı Erdoğan sosyal medya şirketlerini uyardı: Türkiye vatandaşının hukukunu korumayı sürdürecek Mucize filmiyle ünlenen Seda Tosun bir zamanlar 'kedicik'miş Eroin dolu araçta yakalanmıştı, ifadesi ortaya çıktı! Ayşe Dırla, olayı yine hayatını kurtaran Kadir Şeker'e bağladı