Bu Film Beni Bambaşka Bir Yere Götürecek - Son Dakika

Bu Film Beni Bambaşka Bir Yere Götürecek

19.04.2012 06:03
Bu Film Beni Bambaşka Bir Yere Götürecek, System.String[]

Onur Şan, kadına şiddeti konu alan 'Mevsim Çiçek Açtı' isimli filmle sinemaya adım attı.

'Akasya Durağı' isimli dizide rol alan türkücü Onur Şan, 'Mevsim Çiçek Açtı' adlı ilk sinema filminde 'Asaf' rolünü oynuyor. Ali Levent Üngör'ün yönettiği; Feriha Ecem Çalık, Mehtap Bayrı ve Turgay Tanülkü gibi isimlerin rol aldığı film, kadına şiddet konusuna değiniyor. Onur Şan'la 50 yıl önce Almanya'ya göç eden Türkler'in hikayesinin de anlatıldığı bu filmi konuştuk.

'Mevsim Çiçek Açtı' filminin kadrosuna nasıl dahil oldunuz?

Yönetmenimiz Ali Levent'le ortak dostlarımız vasıtasıyla tanıştık. Bir senaryo yazdığını söyleyip, bana rol teklif ettiğinde çok şaşırdım. Çünkü sinema filminde oynamayı beklemiyordum. O heyecanla okudum ve okumaya başladığım an bitirdim. Bir de üstüne şiir yazdım. 'Asaf'ın yaşadıkları beni çok etkiledi.

HAYATI BİRDEN DEĞİŞİYOR

Filmin konusunu anlatır mısınız?

Film aslında 'Kadına şiddete hayır!' diyor; özü bu... Ama Almanya'da yaşayan Türkler'in durumuyla da alakalı bir şeyler söylüyor. Buradan Almanya'ya göçen Türkler'in çoğu, kendi öz kültürlerini yitirmeye başlıyor ve yeni nesillerle aralarında uyum sorunu oluyor.

Peki filmde canlandırdığınız 'Asaf' nasıl bir karakter?

'Asaf', siyasi sebeplerden dolayı Almanya'ya kaçan biri... Ama filmde bunu görmüyoruz, sıradan bir hayatı var. Çok duygusal ama duygularını belli etmeyen bir adam. Yani bir noktaya kadar tutuk ve hayata küskün... Günün birinde taksisine bir kadın biniyor ve hayatı değişmeye başlıyor. Hiç hissetmediği duyguları hissediyor ve bambaşka bir adam oluyor.

Aralarında aşk mı başlıyor?

Evet ama fazla açıklamayayım.

KENDİMİ ELEŞTİRİRİM

Peki size göre nedir aşk?

Aşk, bana göre sadece karşı cinse duyulan bir şey değil! İnsan çok değişken, aşk ise sabit... Aşka yaklaşıp uzaklaşan biziz aslında, aşk değil... Aşka yakınlaştığın an sonuna dek gitmen lazım.

Siz öyle mi yaparsınız?

Evet. (Gülüyor)

'Asaf'la yıkınlık kurdunuz mu?

Filmde oynadığım 'Asaf'la acayip karıştık; çok tuhaf oldu. Role hazırlanırken, doğal tepkilerimi de 'Asaf' gibi vermeye başladığımı gördüm. 'Asaf'ı kendi içimde doğurdum. Onun sabrı, beni etkiledi. Daha sakin biri haline geldim.

Müzisyenliğin oyunculuğa katkıda bulunduğu söylenir. Siz de filmde bunun faydasını gördünüz mü?

Çok doğru. Oyunculuk da müziğin ritmiyle alakalı bir şey. Şarkı söylerken gözünü kapatıp yakaladığın o ritim duygusunu oyunculukta da gösterebiliyorsun. O anlamda çok avantajını gördüm.

Bundan sonra sinemada var olmaya devam edecek misiniz?

Çok acımasızım, kendimi çok kötü eleştiririm. Eğer hayal kırıklığına uğramazsam ki, bunu gişe anlamında değil, oyunculukla ilgili söylüyorum; içim çok rahat edecek. Oyunculuğumun da kötü olduğunu sanmıyor, devamının geleceğine inanıyorum. Çünkü oyunculuk adına yapacaklarım bitmedi. Aksine daha yeni başlıyorum. Film beni başka bir yere götürecek; ona inanıyorum. Tabii seyircinin tepkisi de benim için çok önemli...

#Sayfa#

DİZİ GAZETE GİBİ SİNEMA İSE KİTAP

Oyunculuk, sizin için ne gibi bir anlam ifade ediyor?

Dizi oyunculuğuna Tanju Korel'le 'Zeytin Dalı' adlı yapımla başladım ve kendisinden çok şey öğrendim. Bana güvenip oyunculukta mesafe kat etmemi sağlayan diğer isimse Türker İnanoğlu oldu. Türker Baba ve 'Akasya Durağı' seti benim için okul gibi... Bir bütün olarak düşündüğünde oyunculuğun beni en çok etkileyen yanı; canlandırdığım rolle aramda kurduğum bağlantı... Sonuçta canlandırdığım karakter hayatın içinden biri... Ben oyunculuğumu gözlemleyerek geliştirdim.

DİZİDE HER ŞEY ÇARÇABUK

Sinema filminde rol almak size ne hissettirdi?

Dizide her şeyi çarçabuk çekiyorsunuz. Oynadığınız role; isteğiniz duyguyu tam anlamıyla verebilmenize vakit yok! Filmde bu vaktiniz var. O yüzden sinema filminde yer almak; benim için kitap yazmakla eş değer... Dizi günlük gazete gibi, sinema ise kitap... Kendimi beyaz perdede görmek, beni çok heyecanlandırıyor.

TÜRKÜLER BANA YAŞADIĞIMI HİSSETTİRİR

Onur Şan, müzikle arasındaki ilişkiyi şu sözlerle anlatıyor: "Müziğin okullusu, oyunculuğun alaylısı biri olarak, ikisi de hep devam edecek. Türkü formunda eserler yazmaya çalışıyor, babama dinletiyorum. Türküler benim her şeyim... Türkü söylerken yaşadığımı hissediyorum."

Sabah : http://www.sabah.com.tr

Bu Film Beni Bambaşka Bir Yere Götürecek
Bu Film Beni Bambaşka Bir Yere Götürecek

- Kaynak: Sabah.com.tr

Son Dakika Magazin Bu Film Beni Bambaşka Bir Yere Götürecek - Son Dakika Magazin


YORUMLAR

Son Dakika

Kamu çalışanlarının mesai saatleri 10.00-16.00 olarak belirlendi Juventus-Dinamo Kiev maçıyla Şampiyonlar Ligi'nde ilk kez bir kadın hakem düdük çalacak Sokak kısıtlamasında, 7 zorunlu hal dışında özel araçla şehirler arası seyahate izin verilmeyecek Tayland'da balıklar 25 milyon lira değerinde balina kusmuğu buldu Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Türkiye'de birkaç milyon virüslü insan var, aramızda dolaşıyorlar Yüzde 10'u Katar Yatırım Otoritesi'ne satılan Borsa İstanbul'un satış bedeli netleşti Meteoroloji'den 10 il için sağanak yağış ve kar uyarısı ABD tarihinde bir ilk! Joe Biden'ın kabinesindeki isim Silivrili çıktı