Son Dakika Haberleri: Bu Köyde Herkes Seracı

Bu Köyde Herkes Seracı

8 yıl önce

Selim Bostancı - Bartın'da 25 yıl önce bir üreticinin Antalya'da gördüğü serayı, kendi köyüne kurmasıyla bütün köy halkı üretici oldu.

Bu Köyde Herkes Seracı, System.String[]

Selim Bostancı - Bartın'da 25 yıl önce bir üreticinin Antalya'da gördüğü serayı, kendi köyüne kurmasıyla bütün köy halkı üretici oldu.


AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Bartın'ın Derbent köyünde yaşayan Mustafa Sarıgül (68), yaklaşık 25 yıl önce sebze-meyve ticareti yaptığı sırada ilk kez Antalya'da gördüğü serayı, köyüne kurarak üreticiliğe başladı.


Sarıgül'ün ardından 84 haneli köyde hemen herkes sera kurarak, sebze meyve yetiştiriciliğine adım attı. Her hanenin yaklaşık 10 serasının bulunduğu köyde, damlama sulama sistemiyle yılda yaklaşık 2 bin 500 ton domatesin yanı sıra salatalık, patlıcan, biber, soğan ve marul üretiliyor.


Köyde seracılık faaliyetinin başlamasına öncülük eden Mustafa Sarıgül, AA muhabirin yaptığı açıklamada, 25 yıl önce ilk serayı kendi bahçesine kurduğunu, diğer köy sakinlerinin de kendisini örnek aldığını söyledi.


Derbent köyünde seracılığın çok geliştiğini, 25-30 serası olan ev sahiplerinin bulunduğunu anlatan Sarıgül, şöyle konuştu:


"Bu sayede köyümüz, özellikle domates üretiminde marka haline geldi. Bugün geçimini seracılıkla sağlayan ve yılda tonlarca domates üreterek satan köy halkı bana teşekkür ediyor. Seralardan, toprağımız adeta görülmez hale geldi. Arazilerinin tamamı serayla dolan köyde, yenilerini kuracak uygun yer kalmadı."


Derbent köyü azası Mustafa Çakır da yaklaşık 350 kişinin yaşadığı köylerinde herkesin geçimini seracılıktan sağladığını belirtti.


Yaklaşık 150 metrekarelik bir seradan 3 ton civarında domates elde edildiğini vurgulayan Çakır, şunları kaydetti:


"Karabük-Bartın karayolu üzerinde bulunan köyümüz, otomobillerle yoldan geçen vatandaşların da dikkatini çekiyor. Vatandaşlar, köyümüze gelerek seraları inceliyor, o dönemde hangi ürün varsa satın alıyorlar. 25 yıl önce bir serası bile olmayan köyümüz, şimdi sera cenneti oldu. Sarıgül sayesinde tarımda marka haline geldik."


- BARTIN

Haber Yayın Tarihi: 02.01.2012 02:01 Kaynak: AABabası tarafından yakılarak öldürülen genç kızın son sözleri yürek burktu
Bu petek ile eviniz 7,5 liraya ısınacak Apple'ın açığını bulan genç, 300 TL ile ödüllendirilince hayal kırıklığına uğradı