Bu limonun kilosu bahçede 10, markette 45 lira - Son Dakika

Bu limonun kilosu bahçede 10, markette 45 lira

08.11.2019 10:14

Bu limonun kilosu bahçede 10, markette 45 lira Türkiye'de ilk defa Silifke'de hasadı yapılan Meksika ve Kolombiya'dan getirilen lime cinsi limonun hasadı yapıldıMERSİN - Türkiye'de ilk defa Mersin'in Silifke ilçesinde hasadı yapılan lime cinsi limonun hasadı yapıldı.

Bu limonun kilosu bahçede 10, markette 45 lira

Türkiye'de ilk defa Silifke'de hasadı yapılan Meksika ve Kolombiya'dan getirilen lime cinsi limonun hasadı yapıldı

MERSİN - Türkiye'de ilk defa Mersin'in Silifke ilçesinde hasadı yapılan lime cinsi limonun hasadı yapıldı. Bin ağaçtan ilk senesinde 160 kilogram hasat yapılan limanun bahçede kilosu 10, marketlerde 45 liradan satılıyor.

Meksika ve Kolombiya'dan ithal getirilen Lime cinsi limon hasadı yapıldı. Lime cinsi limon marinasyon pasta, dondurma, kokteyl ve kozmetik sanayiinde kullanılan limonun dışı yeşil içi yeşil, çekirdeksiz ve sulu olması özelliği ile dikkat çekiyor.

Silifke'de 32 dönüm arazide bin ağaçla üretimine başlanan tropikal özelliği ile dikkat çeken limonun ilk hasadından 160 kilogram kilosu 10 liradan İstanbul'a gönderildi.

Kokusu ve aroması ile ağızlarda hoş bir tat bırakan lime cinsi limonun ilk senesinde hasada başladıklarını belirten üretici Cem Ergül, "Bugün ilk Meksika lime misket limon dediğimiz ürünümüzün hasadına başladık. Silifke'de şu anda en büyük Türkiye'deki bahçeyi yapmış bulunmaktayız. İlk yaşında olmasına rağmen şu anda bin ağaçtan 160 kilo ürün aldık. Birinci kalite üründür. Bu bölge tropikal bölgedir. Bu tip ürünler burada çoğaldıkça ithalatın azalacağını ummaktayım. Biz burada ki hale 10 liradan gönderiyoruz İstanbul'da marketlerde 45 liradan satılıyor. Lime cinsi limon marinasyon pasta, dondurma, kokteyl ve kozmetik sanayide kullanılan limonun dışı yeşil içi yeşil, çekirdeksiz ve sulu olması özelliği ile dikkat çekiyor. Rusya talep ediyor. Biz bunu iyi tanıtırsak ülkemize bir katma değer katarız. Bu ürün aynı zamanda kozmetik sanayinde de kullanmaktadır. Bu bölgede tropikal ürünün olduğu kanıtlandı. Bu ürünle çok güzel şeyler başaracağımıza inanıyorum" dedi.

Bu limonun kilosu bahçede 10, markette 45 lira
Bu limonun kilosu bahçede 10, markette 45 lira
Bu limonun kilosu bahçede 10, markette 45 lira
Bu limonun kilosu bahçede 10, markette 45 lira

- Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Bu limonun kilosu bahçede 10, markette 45 lira - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Fransa Dışişleri: Dağlık Karabağ'ın bağımsızlığını tanımıyoruz Moderna ve Pfizer'in geliştirdiği aşıların yan etkileri belli oldu Türk gemisine yapılan hukuk dışı baskınla ilgili düğmeye basıldı! Savaş gemileri sahaya iniyor Merve Boluğur'dan cesur paylaşım! Derin bacak ve göğüs dekoltesi olay oldu Ermenistan ordusunun savaş durumundaki içler acısı hali görüntülere yansıdı Buket Aydın ve Emir Sarıgül bu kez kaçamadı! Aşıklar spor yaparken görüntülendi İBB Başkanı İmamoğlu kendisini yuhalayan taksicilerin üzerine yürüdü Sıla'ya hakaret ettiği için yargılanan Davut Güloğlu'nun aldığı ceza belli oldu