Son Dakika Haberleri: Bu Öneri Yunanistan'ı Şok Etti

Bu Öneri Yunanistan'ı Şok Etti

8 yıl önce

Avrupa Birliği, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu temsilcileri, Yunanistan'a bir dizi öneride bulundu.

Bu Öneri Yunanistan'ı Şok Etti, System.String[]

Yunanistan'ın içine girdiği ekonomik bunalım gün geçtikçe Yunanistan'ın etrafını sarmaya devam ediyor. Avrupa Birliği, Yunanistan'a yardım etme karşılığında ordudan toplu terhislerin yapılmasını dahi istedi.


Avrupa Birliği, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu temsilcileri, Yunanistan'a 130 milyar euro tutarındaki ikinci yardım dilimi karşılığında Yunan silahlı kuvvetlerinde toplu terhislerin de bulunduğu bir dizi öneride bulundu.


Yeni kredi anlaşmasının imzalanması için AB, Avrupa Merkez Bankası ve IMF'nin, Başbakan Lukas Papadimos'tan, Yunan silahlı kuvvetlerinde zırhlı birlikler, uçaksavar silah sistemleri ve özel birliklerde görevli sözleşmeli paralı askerlerin topluca ordudan çıkarılmalarını istediği açıklandı. Harp okulları ile polis okullarına alınan öğrencilerin sayısının da azaltılmasını içeren öneriler Yunanistan bakanlar kuruluna iletildi.


Yunanistan hükümetin 10 sayfalık metin halinde iletildiği talepler arasında sunduğu talepleri arasında Harp okulları ile polis okullarına alınan öğrencilerin sayısının da azaltılması da bulunuyor. Ayrıca Haziran ayına kadar devlete ait 2-3 büyük şirketin özelleştirilmesi, vergi kaçakçılığının önlenmesi, savunma ve sağlık alanlarındaki harcamaların kesintisi ile birçok devlet dairesinin birleştirilmesi, kademeli olarak 2015 yılına kadar 150 bin memurun işine son verilmesi, emekli sandıklarının tek çatı altında toplanması da bulunuyor.


SANAYİSİZLİĞİN GETİRDİĞİ BÜYÜK KRİZ

Birçok ekonomi uzmanına göre Yunanistan, bu zamana kadar üretim ve sanayi sektörünü güçlendiremediği için bugün içinde bulunduğu ekonomik krizden kurtulamıyor. Şuan Yunanistan aldığı dış borçlarla ekonomik krizden kurtulmaya çalışıyor ancak sanayisini güçlendiremediği için büyüme rakamlarında istediği sonuçları elde edemiyor.


Yunanistan krizinin büyüklüğünü anlayabilmek için Yunanistan krizi, Türkiye'nin 2001 krizi ile kıyaslansa bile aradaki uçurum görülebiliyor. 2001 krizinde 70 milyon nüfusa sahip Türkiye'de onlarca banka batmış ve ülke krizden çıkmak için 40-50 milyar dolar civarında borç almıştı. Çeşitli ek önlemler sayesinde Türkiye krizden kurtulmayı başarmıştı.


11 milyonluk Yunanistan ise içinde bulunduğu krizden çıkmak için tam 350 milyar dolar borç aldı ve almaya devam ediyor.


Yunanistan'ın krizden çıkamaması en çok Almanya ve Fransa'yı zor duruma bırakacak çünkü Yunanistan'ın en çok bu iki ülkeye borcu bulunuyor. Yunanistan'ın borçlarını ödeyemeyecek hale gelmesi ve borçlarını ödeyemeyeceğini ilan etmesi durumunda AB ülekeri arasında en çok Almanya ve Fransa'nın ekonomileri olumsuz yönde etkilenecek.

Haber Yayın Tarihi: 29.01.2012 12:43 Kaynak: DHABebek dünyaya gelince ortaya çıktı! Mide bulandıran tecavüz iddiası
Konya'da DEAŞ üyesi Suriyeli yakalandı 2 ay önce ikinci bebeğini doğuran Özlem Ada Şahin, düzgün fiziğiyle herkesi mest etti