Bu Özel Sanat Atölyelerini Kaçırmayın! - Son Dakika

Bu Özel Sanat Atölyelerini Kaçırmayın!

Galataperform, Sezon Açılışını Yapacağı "Görünürlük Projesi 6"Da Toplam 5 Atölyeyi Sanatseverlerin Katılımına Sunuyor.

Eylül ayı boyunca devam ederek 2 Ekim 2010, Cumartesi gün boyu Galata Meydanı ve çevresindeki mekânlarda sonuçları sergilenecek olan "Görünürlük Projesi 6" kapsamındaki tüm atölyelere katılım ücretsiz!


GalataPerform'un İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Görsel Sanatlar Yönetmenliği'nin desteğiyle düzenleyeceği "Görünürlük Projesi 6"da yer alan 4 değişik mekânda gerçekleştirecek atölyeler arasında oyun yazarlığı, maske, performans, kuram ve tiyatro teorisi yer alacak. Farklı disiplinlerden atölye çalışmalarının bir arada bulunduğu programın sonuçları 2 Ekim 2010, Cumartesi günü tüm gün boyunca açılacak atölye etkinlikleri ile bir harita ve program aracılığıyla seyirciyle buluşacak.


Proje kapsamında "görünürlük" kavramıyla kapışmak üzere yola çıkan, çağdaş gösteri sanatları ve kuram üzerine tartışmalardan oluşan "Kuram Atölyesi", Galata'da bir cafe'de düzenlenecek. Ata Ünal, Zeynep Draz ve Özlem Hemiş tarafından düzenlenecek atölye katılımcılara açık. Görsel sanatçı Genco Gülan tarafından düzenlenecek maske atölyesinde farklı malzemeler kullanılarak üretilen eserler 2 Ekim'deki Görünürlük Günü'nde Galata'nın sokaklarında bir performans olarak sergilenecek.


Projenin ilgi çekici atölyelerinden biri de ressam ve performans sanatçısı Deniz Aygün'ün yürüttüğü "Ergene-Koro". İngiltere, Rusya ve Türkiye'de katıldığı yarışmalarda ülkemizi temsil eden ve altı kez taç giyen "Kainat Güzeli" tarafından düzenlenen "Ergene-Koro Atölyesi"ne katılanlar; "Kainat Güzeli"nin "Ergene Konmuştu" ve "Ayvayı Yedik Artık" adlı sevilen şarkılarını öğrenip, proje günü Galata Meydanı'nda seslendirecekler. Katılmak için müzik eğitiminin aranmadığı ilginç atölyede yaş sınırlaması da yok.


Ceren Ercan ve Mark Levitas; "Görünürlük Projesi 6" kapsamında Ve Diğer Şeyler Topluluğu'nun ana projesi olarak 2006'dan beri devam eden "Yeni Metin Yeni Tiyatro" projesi kapsamında yeni oyun yazarlarına açık bir atölye düzenleyecekler. Tiyatro ve oyun yazım pratiği üzerine geliştirilecek olan atölye boyunca sahneleme ve yazım bir arada ilerleyecek.


Ve Diğer Şeyler Topluluğu'nun sezon için hazırladığı yeni projesi de oyun yazarı ve yönetmen Yeşim Özsoy Gülan yönetiminde bir "bellek alanı olarak tiyatro" üzerine teori ve tiyatroyu birleştiren etkileşimli bir atölye çalışması şeklinde seyirciyle buluşacak. Özsoy Gülan; "Bir Bellek Alanı olarak Tiyatro" başlıklı atölye çalışmasında; yeni oyunu "Yüzyılın Aşkı" üzerinden toplumsal bellek ve hafıza çalışması yaparak geçtiğimiz yüzyıl Türkiye'sinin resmi olmayan tarih bilgisine ulaşmayı hedefliyor.

YORUMLAR

Son Dakika

11:55 Tatil için gittiği Rize'ye hayran kalan Gamze Özçelik, ev yaptırmaya karar verdi 10:48 Kusursuz vücuduyla büyüleyen Ebru Polat, fit kalmanın sırrını verdi 10:44 ABD'de kaybolan kadın askerin tecavüze uğrayarak öldürüldüğü ortaya çıktı 10:39 Kansas City Chiefs ile 503 milyon dolarlık sözleşme imzalayan Patrick Mahomes, tarihin en çok kazanan sporcusu oldu 10:24 Mayoyla görüntülenen Birce Akalay, vücudunu havluya sararak gizledi 10:04 "Zorla evlendiriliyorum" deyip polisten yardım isteyen kız, ifadesinde çark etti: Nişanlımla sorunum yok 10:00 Kocası ve erkek kardeşi tarafından taşlanarak öldürüldü 09:38 Koronavirüs döneminde karavan satışları yüzde 400 arttı, üreticiler talebe yetişemiyor 09:36 İstanbul'un göbeğinde bir kadının sevgilisi tarafından silahla yaralandığı anlar kamerada 09:28 Altın Kelebek Ödülü'ne layık görülen şarkıcı Emrah'tan yıllardır görüşmediği oğluna büyük ayıp 08:53 Türkan Şoray, yıllardır sakladığı kız kardeşi Figen Çevik Gezer'in yüzünü gösterdi 08:32 Antalyalı taş üreticisi, yılda 10 bin metrekare ihracat yaparak 1 milyon TL kazanıyor 08:05 Temizliğe gelen kadına çocuğunun gözü önünde tecavüz etti 07:24 Ünlü anketçinin çalışmasına göre, Türkiye'deki en büyük sorun ekonomi; çözüm AK Parti 19:55 İki kişiyi kafalarından vurarak öldüren zanlı, sorgusunda cinayetleri itiraf etti