Bu Seri Kaçmaz - Son Dakika

Bu Seri Kaçmaz

27.03.2014 15:52
Bu Seri Kaçmaz, System.String[]

Büyükşehir Belediyesi'nin Yeniden Sinematek gösterimlerinde sıra 'Sinemada Mimari Dokunuşlar' temasına geldi.

Büyükşehir Belediyesi'nin Yeniden Sinematek gösterimlerinde sıra 'Sinemada Mimari Dokunuşlar' temasına geldi. İlk film, 1927 yılında çekilmesine rağmen hala çok konuşulan ünlü bir bilim kurgu, Metropolis. 4 filmlik seride birbirinden ünlü oyuncu ve yönetmenler var.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin kültür sanat hayatına renk katan 'Yeniden Sinematek' gösterimlerine devam ediyor. Dünya sinemasına damga vuran kült filmleri seyirciyle ücretsiz olarak buluşturan gösterimler Kültürpark İzmir Sanat'ta saat 20.00'de gerçekleşecek. 'Sinemada Mimari Dokunuşlar' temalı filmler ve gösterim tarihleri şöyle:

Sinematek kapsamında, 28 Mart 2014 Cuma günü 'Metropolis' adlı film gösterilecek. Ünlü yönetmen Fritz Lang'in yönettiği filmin senaryosu Lang ve eşi Thea von Harbou'ya ait. Brigitte Helm, Alfred Abel ve Gustav Fröhlich'in başrollerde oynağı sessiz film 1927 yapımı. Film, sadece döneminin değil tüm zamanların en nitelikli bilim kurgu yapımlarından biri olarak kabul ediliyor. Gelecek zamanda geçen filmde, insanlar yer altında makinelerle birlikte yaşayan sınıf ve yukarıda daha konforlu bir yaşam süren yönetici sınıf olarak ikiye ayrılmıştır. Lang, bölünmüş toplumsal yapıyı, bir aşktan yola çıkarak uzlaştırmaya çalışır. Film, çekildiği döneme göre mükemmel sayılabilecek bir şehir tasarımına sahip olması nedeniyle daha sonra çekilen bütün bilim kurgu filmlerini etkiledi.

4 Nisan 2014 Cuma günü ise 'Alphaville' adlı film perdeye yansıyacak. Jean-Luc Godard, filmin hem yönetmeni hem de senaristi. 1965 yapımı filmin başrollerinde Eddie Constantine, Anna Karina ve Akim Tamiroff yer alıyor. Sinemada Yeni Dalga Akımı'nın öncülerinden olan Godard, karanlık film atmosferiyle tüm özel efektlerden arınmış deneysel bir bilim kurgu olan bir kara filme imza atıyor.
The Party (Tatlı Budala) adlı filmin gösterim tarihi ise 18 Nisan 2014 Cuma. Peter Sellers, Claudine Longet, Natalia Borisova gibi oyuncuların yer aldığı komedi filminin yönetmeni, aynı zamanda senaryosunu yazan Blake Edwards. Hemen hemen tek bir mekanda geçen filmde; saf, iyi niyetli başrol oyuncusu ile makineleşmiş refah ülkesinin varlıklı, üst sınıftan insanları arasındaki zıtlıkların çatışmasından doğan güldürü öğeleri ustaca kullanılmış. Filmin önemli bir özelliği de büyük bölümünün doğaçlama olarak çekilmesi.

25 Nisan 2014 Cuma günü ünlü yönetmen Alfred Hitchcock'un 'Rear Window' (Arka Pencere) adlı filmi gösterilecek. Cornell Woolrich ve John Michael Hayes'in senaryosuna imza attığı film, türünün başyapıtlarından biri olarak kabul ediliyor. Başrollerinde James Stewart, Grace Kelly ve Wendell Corey'in yer aldığı, 4 dalda Oscar'a aday olan film; Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından 'kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli filmler' arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde korunuyor.

Bu Seri Kaçmaz

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Bu Seri Kaçmaz - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Türkiye'nin gündemine 17:42 Türkiye'nin gündemine "Bana teşkilatın numarasını verin" sözleriyle oturan kurye beraat etti Danla Bilic yeni sevgilisi Yusuf Engin'le yemek yerken görüntülendi 17:39 Danla Bilic yeni sevgilisi Yusuf Engin'le yemek yerken görüntülendi Herkesin gözü önünde Balıklıgöl'e atladı, tüm çabaya rağmen bir türlü çıkmadı 16:56 Herkesin gözü önünde Balıklıgöl'e atladı, tüm çabaya rağmen bir türlü çıkmadı
Galatasaray'da kötü gidişatın faturası 3 futbolcuya kesildi! Fatih Terim, o isimlere forma vermeyecek 16:52 Galatasaray'da kötü gidişatın faturası 3 futbolcuya kesildi! Fatih Terim, o isimlere forma vermeyecek Katie Price, kuaförde kebap yerken milyonluk yüzüğüyle gösteriş yaptı 16:32 Katie Price, kuaförde kebap yerken milyonluk yüzüğüyle gösteriş yaptı Kamyon şoförü eksikliği sebebiyle tedarik zinciri kırıldı, marketlerde raflar boş kalıyor 15:56 Kamyon şoförü eksikliği sebebiyle tedarik zinciri kırıldı, marketlerde raflar boş kalıyor
Avukat kılığına giren silahlı kişiler duruşma salonundaki çete liderini öldürdü 15:39 Avukat kılığına giren silahlı kişiler duruşma salonundaki çete liderini öldürdü Survivor All Star'ın kadrosu netleşmeye başladı! Turabi ve Poyraz'ın da adı listede 15:22 Survivor All Star'ın kadrosu netleşmeye başladı! Turabi ve Poyraz'ın da adı listede
Advertisement