Evinin inşaatının kazısında korunmuş halde buldu! Yıllarca güzel diye sakladığı taşı şimdi satmak istiyor - Son Dakika

Evinin inşaatının kazısında korunmuş halde buldu! Yıllarca güzel diye sakladığı taşı şimdi satmak istiyor

17.09.2021 23:05

Ardahan'da yaşayan Cemal Atan, 6 yıl önce evinin inşaatının temel kazısında sentetik ham elmas olarak değerlendirdiği bir taş buldu. Bugüne kadar taşı saklayan Atan, internetten yaptığı araştırma sonucunda bu tür elmasların yüksek fiyatlara gittiğini öğrenmesinin ardından taşı satma kararı aldı. Atan ayrıca, elması bulduğunda diğer taşlar tarafından korunmuş gibi bir konumda olduğunu da dile getirdi.

Ardahan'da 6 yıl önce evinin temel kazısını gerçekleştiren Cemal Atan isimli vatandaş, sentetik ham elmas olarak nitelendirdiği bir taş buldu. Bir hayli ağır olan taşın değerli olduğunu düşünen Atan, ölçüm yaptığında 9,5 kilo geldiğini fark etti. Yıllarca güzel diye taşı evinde saklayan Atan, internette yaptığı araştırmadan sonra taşı elden çıkarmaya karar verdi. Şimdi ise alıcı arıyor. Atan ayrıca, taşı bulunduğunda ilginç bir de olayla karşılaştığını belirterek, "Taş sanki diğer taşlar tarafından korunuyor gibiydi" ifadelerini kullandı.

Evinin inşaatının kazısında taşlarla çevrili halde buldu! Yıllarca güzel diye sakladığı taşı şimdi satmak istiyor

YILLARCA GÜZEL GÖRÜNÜYOR DİYE SAKLADI

Sentetik elmas taşını ilk önce güzel bir taş diye saklayan Cemal Atan, daha sonra internet üzerinden dolaşırken benzer taşları görünce değerli olduğunu düşündü. Araştırmalarının ardından Sentetik elmas taşı olduğunu anlayınca değerlendirmek isteyen Atan, "Bu taş 9 kilo ağırlığında ve çok güzel parlak bir taş ve bunun aynı eşdeğerindeki taş tarttığımızda 4- 4,5 kilo gelirken bu taş ise 9 - 9,5 kilo geliyor. ve bunu değerlendirmek istiyorum" dedi.

Evinin inşaatının kazısında taşlarla çevrili halde buldu! Yıllarca güzel diye sakladığı taşı şimdi satmak istiyor

"SPİRAL TAŞI KESMİYOR"

Elektrikli spiral ile kesmeye denediğini ve hiçbir şekilde kesilmediğini söyleyen Atan, "Denemek amaçlı spiral ile kesmeye çalıştım ama spiral kayıp kesmiyor. Bir de bu taşı güneşe tuttuğum zaman köşelerinde Gökkuşağı gibi 3-4 ayrı renk oluşuyor. Taşa baktığınızda içerisinde siyah kaburgalar gözükürken güneşe tuttuğumuzda köşe kısımlarından Gökkuşağını andıran rengarenk görüntüler oluşuyor. Parlak ve siyah olan bu taşı araştırdığımda sentetik ham elmas olarak gözüküyor" diye konuştu.

Evinin inşaatının kazısında taşlarla çevrili halde buldu! Yıllarca güzel diye sakladığı taşı şimdi satmak istiyor

"TAŞLARIN ARASINDA KORUNMUŞ GİBİYDİ"

Temelde el yapımı taşlarla sentetik elmasın etrafının korumaya alındığını söyleyen Atan, "Bu taşı evimin temelinde bulduğumda etrafında normal çekiçten geçmiş el yapımı taşlar vardı. Taşların arasında korunmuş gibiydi. İnşaatımın temelinde bu taşı çıkardığımda bir tarafı cam gibi siyah ve parlak, diğer tarafı ise kar taneleri gibi oksitlenme vardı. Yıllarca yer altında kaldığı için oksitlenme yapmış. Bu oksitlenmeyi ne yaptıysam çıkartamadım. Bedenine yapıştırılmış gibi ve beyazlanmış kar tanelerini andıran görüntüsü vardı" dedi.

Evinin inşaatının kazısında taşlarla çevrili halde buldu! Yıllarca güzel diye sakladığı taşı şimdi satmak istiyor

"MİKROSKOPLA İNCELEMEK GEREKİYOR"

Jeoloji Mühendisi Serhat Arslangörür, bu taşın elmas olduğunu anlayabilmek için en iyi yöntemin mikroskopla incelenmesi gerektiğini söyleyerek, şu açıklamada bulundu:

"Elmas bilinen en sert maddelerden biridir. Mohs sertlik göstergesinde en yüksek sayıyla gösterilir. Diğer bütün mineralleri çizebilecek bir sertliğe sahiptir. Bu taşın elmas olup olmayacağına ancak incelemelerden sonra yapılabilecek mikroskobik çalışmalar sonucunda belli olabilir. Ama bu kadar büyük bir elmas da dünya üzerinde yok. Bulunan en büyük elmas bile bunun dörtte biri kadar. Bunun farklı özellikleri olabilir. Yeniden kristalize olmuş bir göktaşı olabilir. Dünyada bulunmayan minareller içerebilir, yapısal anlamda farklılaşmış olabilir. Bu taşın mikroskop altında incelenmesi gerekiyor. Minoroloji uzmanları tarafından bakılarak incelenmesi gerekiyor.

"ELMAS İLE OKSİDYEN TAŞI ARASINDA FARK VAR"

Elmas ile oksidyen arasında yüzde bir ila iki arasında su farkı vardır. Bu nedenle bu taş büyük bir ihtimalle ya oksidyen yada göktaşıdır. Bu göktaşıysa ve olivin içeriyorsa çok değerlidir. Pembe renk olivinlerin temel özelliğidir. Dünyada da vardır ama göktaşlarında daha zengindir. Pembe renk değişimi biraz da ona işaret ediyor. Göktaşları farklı özellik ve görünümlerde de olabilir. Nedeni şu? Uzayda ve atmosferde göktaşları en az 30 - 40 bin kilometre hızla hareket halindedirler. Dünyaya inerken de 50-60 bin hızla atmosfere girdikleri zaman yüksek sıcaklıklar eriyip yeniden kristalize olabiliyor ve özellikleri değişebiliyor. Onun için de dünyada olmayan farklı minareller içermiş olabilir. Bu nedenle tetkikinin yapılıp karar verilmesi lazım. Bu ezberle olacak bir şey değil" açıklamalarında bulundu.

Evinin inşaatının kazısında korunmuş halde buldu! Yıllarca güzel diye sakladığı taşı şimdi satmak istiyor

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Evinin inşaatının kazısında korunmuş halde buldu! Yıllarca güzel diye sakladığı taşı şimdi satmak istiyor - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Hastaneye kaldırılan Kraliçe 2. Elizabeth taburcu edildi 00:56 Hastaneye kaldırılan Kraliçe 2. Elizabeth taburcu edildi Rusya'da buz gibi geceyi golüyle ısıtan Kerem Aktürkoğlu'dan Türkiye'ye mesaj var 00:37 Rusya'da buz gibi geceyi golüyle ısıtan Kerem Aktürkoğlu'dan Türkiye'ye mesaj var Aslan, Avrupa'da tur kapısını araladı! Galatasaray, Rusya deplasmanında Lokomotiv Moskova'yı 1-0 mağlup etti 23:48 Aslan, Avrupa'da tur kapısını araladı! Galatasaray, Rusya deplasmanında Lokomotiv Moskova'yı 1-0 mağlup etti
Son Dakika: Trabzonspor maçında yaşananların faturası çok ağır oldu! PFDK, Fenerbahçe'ye ceza yağdırdı 23:03 Son Dakika: Trabzonspor maçında yaşananların faturası çok ağır oldu! PFDK, Fenerbahçe'ye ceza yağdırdı Vitor Pereira'dan Antwerp maçı sonrası Mesut Özil isyanı: Neden soruyorsunuz? 22:29 Vitor Pereira'dan Antwerp maçı sonrası Mesut Özil isyanı: Neden soruyorsunuz? 21:08 "Erdoğan haklı" diyen Putin'den BM çıkışı: Türkiye daimi üye olabilir
Sosyal medya bunu konuşuyor! Hazal Ergüçlü'nün çıplak görüntüleri dizi tanıtımının önüne geçti 18:56 Sosyal medya bunu konuşuyor! Hazal Ergüçlü'nün çıplak görüntüleri dizi tanıtımının önüne geçti Doların ateşi nasıl düşer? 18:43 Doların ateşi nasıl düşer? "Şakkadak" çıkışıyla bilinen ekonomistten Haberler.com'a çok özel açıklamalar
Advertisement