Bülent Ecevit, KKTC'de Anıldı - Son Dakika

Bülent Ecevit, KKTC'de Anıldı

19.07.2017 13:32
Bülent Ecevit, KKTC'de Anıldı, System.String[]

20 Temmuz 1974 Barış Harekatı döneminin Türkiye Başbakanı Bülent Ecevit, Lefkoşa Göçmenköy’deki heykeli önünde düzenlenen törenle anıldı.

20 Temmuz 1974 Barış Harekatı döneminin Türkiye Başbakanı Bülent Ecevit, Lefkoşa Göçmenköy'deki heykeli önünde düzenlenen törenle anıldı.

Bülent Ecevit anma törenine Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği ile Sönmezliler Ocağı, muharip dernekler, bazı siyasiler, sivil toplum örgütleri, halk ve Bülent Ecevit Anadolu Lisesinden öğrenciler katıldı. Çelenklerin konması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'yla başlayan törende, Bülent Ecevit'in kısa öz geçmişinin okunmasının ardından konuşmalar yapıldı.

KKTC Polis Emeklileri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Kaynak Karasel, Bülent Ecevit'in kısa öz geçmişini okuyarak, Ecevit'in en büyük eserinin 20 Temmuz 1974'te gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı olduğunu söyledi. Karasel, kalıcı ve adil bir anlaşma için Türkiye'nin etkin, fiili garantisinin şart olduğunu vurgulayarak, Kıbrıs Türklerinin güvenlik ve garantilerden vazgeçmesinin asla mümkün olmadığını vurguladı.

Kıbrıs Türk Barış Harekatı Gaziler Derneği Başkanı İsmail Baylan da konuşmasında, Barış Harekatı ve Kıbrıs çıkarmasını anlattı.

Törende son sözü alan Erenköy Mücahitler Cemiyeti Genel Başkanı Mustafa Arıkan ise Barış Harekatının sonuçlarına değindi.

Yıllarca çok büyük zorluklarla yaşam mücadelesi veren Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs Barış Harekatı ile kurtarıldığını vurgulayan Arıkan, Barış Harekatıyla savunma zorluğu yaşayan Kıbrıs Türk halkına güvenli bir coğrafya ve vatan toprağı kazandırıldığını kaydetti. Kıbrıs Türk halkının Barış Harekatıyla barış içinde bir yaşam kazandığını ifade eden Arıkan, Türkiye'nin yardımlarıyla Kıbrıs Türk halkının geçmişe göre daha güçlü bir ekonomiye kavuştuğunu söyledi. Arıkan, sorunlara rağmen daha güçlü bir ekonomik yapının elde edilebilmesi için hükümetlere önemli görevler düştüğünü sözlerine ekledi.

Kendi sesinden Barış Harekatı

Tören, Bülent Ecevit'in kendi sesinden, "Biz aslında savaş için değil, barış için; yalnız Türklere değil, Rumlara da barış getirmek için adaya gidiyoruz" sözlerinin dinletilmesiyle son buldu. - LEFKOŞA

Bülent Ecevit, KKTC'de Anıldı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Dünya Bülent Ecevit, KKTC'de Anıldı - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Hatay'daki terör saldırısının ardından akıllara ABD'nin uyarısı geldi Hatay'da teröristlerle girilen çatışma ve patlama anına ilişkin görüntüler ortaya çıktı Son Dakika: Hatay'da terör saldırısı! Herhangi bir can kaybı yok, operasyon devam ediyor Mehmet Akif Alakurt'tan yine gündeme bomba gibi düşecek hareket! İçki içip araç kullandı Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın eşi Anna Hakobyan: Kadın birlikleri oluşturup eğitimlere başlıyoruz Borcunu ödemeyen şahsı pompalı tüfekle vurup başında bekledi Son Dakika: Bakan Koca tek tek sıraladı! İşte İstanbul için planlanan koronavirüs tedbirleri Erdoğan'ın Fransız mallarına boykot çağrısı dünya basınında geniş yankı buldu