Son Dakika Haberleri: Bülent Orakoğlu: Balyoz Planıyla İlgili Bazı Bilgiler Bana İletildi

Bülent Orakoğlu: Balyoz Planıyla İlgili Bazı Bilgiler Bana İletildi

5 yıl önce

Ergenekon davası kapsamında tanık olarak ifadesine başvurulan eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Bülent Orakoğlu, Balyoz planıyla ilgili bir takım bilgilerin kendisine iletildiğini söyledi.

Ergenekon davası kapsamında tanık olarak ifadesine başvurulan eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı  Bülent Orakoğlu, Balyoz planıyla ilgili bir takım bilgilerin kendisine iletildiğini söyledi. Savcı  Mehmet Ali Pekgüzel'in, "Bunu kimden duydunuz?" sorusuna Orakoğlu, "Bu bir istihbarat. Bize çalışan elemanlarımızdan geldi." cevabını verdi.İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasının öğleden sonraki oturumu, İstanbul Cumhuriyet Savcısı  Mehmet Ali Pekgüzel'in  Bülent Orakoğlu'na yönelik sorularıyla başladı. Pekgüzel'in "Ergenekon yapılanması hakkında bilginiz var mı?" şeklindeki sorusuna Orakoğlu, "Benim bir bilgim yok ama  Türkiye'nin geldiği bu ortamda önemli kişilerin uğradığı trafik kazalarına,  Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümüne,  Nesim Malki cinayetine çok farklı gözle bakılıyor." dedi.Orakoğlu, Savcı  Mehmet Ali Pekgüzel'in, "Görev yaptığınız dönemde Ayışığı, Yakamoz, Sarıkız ve Eldiven adlı darbe planlarını duydunuz mu?" sorusuna, "Bunlarla ilgili bilgiye sahip değilim ama 2003 sonu veya 2004 olabilir, 'Balyoz' çalışmasıyla ilgili kulağıma bir şeyler çalındı.  Türkiye'de ciddi bir darbe planının faaliyet gösterdiğini duydum." şeklinde konuştu. Pekgüzel'in "Bunu kimden duydunuz?" sorusuna Orakoğlu, "Bu bir istihbarat. Bize çalışan elemanlarımızdan geldi." cevabını verdi.Gaffar Okkan suikasti hakkında bilgisi de sorulan Orakoğlu, "Bu işi Hizbullah'ın yaptığı kanaatinde değilim. Devletin derin yapısı içinde yapılmış olabilir. Hizbullah ise böyle bir eylemi yapabilecek kapasitede değildi. Bu şekilde korunan birine suikast ancak savaş eğitimi almış birileri tarafından yapılabilir ki Okkan'a nokta atışı da yapılmıştı. Bu olaylar tekrar soruşturulmalıdır." diye konuştu.Orakoğlu, Emniyet İstihbarat Daire Başkanvekili olduğu dönemde  Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı olarak görev yaptığı öne sürülen  Batı Çalışma Grubu'nun kriptolarını deşifre ettiği ve Genelkurmay'ın telefonlarını dinlediği gerekçesiyle askeri mahkemede yargılanması ve tutuklanarak  Mamak Askeri Cezaevi'ne konulmasının ağrına gittiğini söyledi. Hatay, Giresun ve Niğde'de İl  Emniyet Müdürlüğü yaptıktan sonra 1997'de İstihbarat Daire Başkanlığı'na atandığını belirten Orakoğlu, "Daha sonra da tutuklandım ve  Mamak Askeri Cezaevi'nde kaldım." dedi.
Türkiye'nin Baş Belası Kene Geri Döndü, İlk Ölüm Haberi Geldi Tecavüze Uğrayan Genç Kızın Akrabaları Tecavüzcüyü Döverek Öldürdü
FETÖ Elebaşı Darbenin Mesajını Yıllar Önce Bylock'tan Paylaşmış

1