Bülent Tezcan'dan "Almanya Parlamentosu'nda İnsanlar Donuyor" Diyen Nurettin Canikli'ye: "Bu Kadar Yalanı Bir Araya Getirebilme Yeteneği Herhalde... - Son Dakika

Bülent Tezcan'dan "Almanya Parlamentosu'nda İnsanlar Donuyor" Diyen Nurettin Canikli'ye: "Bu Kadar Yalanı Bir Araya Getirebilme Yeteneği Herhalde...

Son Güncelleme: 07.12.2022 16:54

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin “Bugün Almanya Parlamentosu’nda insanlar donuyor, milletvekilleri donuyor çalışma yapamıyorlar” sözlerine tepki gösterdi. Tezcan, “Bu kadar yalanı söyleyebilme ve bir araya getirebilme yeteneğini gördükten sonra insan şunu düşünüyor, Avrupa bunlara özense özense bu AK Partililerin yalan söyleme yeteneğine özenir, başka bir şeye özeneceklerini zannetmiyorum. Bu kadar yalanı bir araya getirebilme yeteneği herhalde yetenek yarışması olsa bunları birinci yapar” dedi. Almanya Sosyal Demokrat Parti Federal Milletvekili Macit Karaahmetoğlu ise “Gördüğünüz gibi donmadık, çok iyi bir ortamda çalışmalarımızı yürütüyoruz” diye konuştu.

Haber: MAHİR BAĞIŞ - Kamera: FATİH NAZIM EFE

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli'nin "Bugün Almanya Parlamentosu'nda insanlar donuyor, milletvekilleri donuyor çalışma yapamıyorlar" sözlerine tepki gösterdi. Tezcan, "Bu kadar yalanı söyleyebilme ve bir araya getirebilme yeteneğini gördükten sonra insan şunu düşünüyor, Avrupa bunlara özense özense bu AK Partililerin yalan söyleme yeteneğine özenir, başka bir şeye özeneceklerini zannetmiyorum. Bu kadar yalanı bir araya getirebilme yeteneği herhalde yetenek yarışması olsa bunları birinci yapar" dedi. Almanya Sosyal Demokrat Parti Federal Milletvekili Macit Karaahmetoğlu ise "Gördüğünüz gibi donmadık, çok iyi bir ortamda çalışmalarımızı yürütüyoruz" diye konuştu.

CHP Yurt Dışı Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli'nin geçen günlerde TBMM Genel Kurulu'ndaki; "Bugün Almanya Parlamentosu'nda insanlar donuyor, milletvekilleri donuyor çalışma yapamıyorlar" sözlerini değerlendirdi. Tezcan, Canikli'nin yaptığı konuşmaya şaşırdığını belirterek şunları söyledi:

"BU KADAR YALANI NEREDEN BULUYORLAR ANLAMAKTA ZORLANIYORUM"

"Bize halinize şükredin dedi, bu kadar yalanı nereden buluyorlar anlamakta zorlanıyorum. Genel Başkanları Tayyip Erdoğan çıktı; 'Avrupa benzin kuyruklarından geçilmiyor, benzin bulamadılar' dedi. Ondan sonra böyle olmadığı ortaya çıktı bütün Avrupa güldü. Bir kadın kolları başkanları çıktı; 'İngiltere'de marketlerde raflar boş. Bir maldan iki tane vermiyorlar' dedi. Bunun da yalan olduğu ortaya çıktı. Şimdi de Nurettin Canikli çıktı bütçe konuşmasında; 'Alman Parlamentosu'nda soğuktan donuyorlar, siz halinize şükredin, biz halimize şükredelim Türkiye böyle iyi' diye.

"BU KADAR YALANI BİR ARAYA GETİREBİLME YETENEĞİ HERHALDE YETENEK YARIŞMASI OLSA BUNLARI BİRİNCİ YAPAR"

Yalan konusunda çok maharetliler. İkide bir çıkıp diyorlar ki 'Almanya bize özeniyor, Avrupa bize özeniyor' diye. Bu kadar yalanı gördükten sonra, bu kadar yalanı söyleyebilme ve bir araya getirebilme yeteneğini gördükten sonra insan şunu düşünüyor, Avrupa bunlara özense özense bu AK Partililerin yalan söyleme yeteneğine özenir, başka bir şeye özeneceklerini zannetmiyorum. Bu kadar yalanı bir araya getirebilme yeteneği herhalde yetenek yarışması olsa bunları birinci yapar."

CHP Berlin Birlik Başkanı Kenan Kolay, Canikli'nin Almanya'da parlamentoda milletvekillerinin "donduğu" iddiasına şu yanıtı verdi:

"SÖYLENENLERİN BURADAKİ GERÇEKLERLE HİÇBİR İLGİSİ OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM"

"Adalet ve Kalkınma Partisi'nin bazı milletvekillerinin parlamentoda bazı konuşmalar yaptıklarını görüyoruz, duyuyoruz, izliyoruz. Gerçekten şaşkınlığa uğruyorum, Almanya'da yaşayan bir kişi olarak. Söylenenlerin buradaki gerçeklerle hiçbir ilgisi olmadığını düşünüyorum. Özellikle son günlerde Alman Parlamentosu'ndaki durumla ilgili bir açıklama yapan Nurettin Canikli'nin gerçekten gerçek olmayan açıklamaları üzerine ben de Sosyal Demokrat Parti Federal Milletvekili Macit Karaahmetoğlu'na sordum."

Almanya Sosyal Demokrat Parti Federal Milletvekili Macit Karaahmetoğlu ise Canikli'nin sözlerinin yalanlayarak şunları söyledi:

"GÖRDÜĞÜNÜZ GİBİ DONMADIK, ÇOK İYİ BİR ORTAMDA ÇALIŞMALARIMIZI YÜRÜTÜYORUZ"

"Bir televizyon kanalında izledim AKP İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli bizim Alman Federal Parlamentosu'nda donduğumuzu söylemiş. Tabii ki gördüğünüz gibi donmadık, çok iyi bir ortamda çalışmalarımızı yürütüyoruz. Alman Federal Parlamentosu'nda onlarca Türk kökenli milletvekili var. Sayın milletvekili keşke onlardan birini arayıp bilgi edinseydi. Bu arada Türk toplumuna bir mesaj iletmek istiyorum, Alman vatandaşlığına geçmesinin kolaylaştırılması ve çifte vatandaşlığın uygulaması konusunda çalışmalarımızı başlattık. İnşallah 2023 senesinde bu kanunları gerçekleştirebileceğiz."

Canikli, geçen pazartesi günü TBMM Genel Kurulu'nda bütçe görüşmeleri sırasında şunları söylemişti:

"ALMANYA PARLAMENTOSU'NDA İNSANLAR DONUYOR"

"Düşük faiz politikası uygulanmamış olsaydı bile bugün enflasyon oranı yüzde 70'in üzerinde gerçekleşecekti. Sadece enerji ürünlerinin uluslararası piyasa fiyatındaki artıştan kaynaklanan enflasyonun Türkiye'ye yansıması yüzde 30'un üzerindedir. Yüksek fiyatla bunu bulamayanlar bile var bugün Almanya Parlamentosu'nda insanlar donuyor, milletvekilleri donuyor çalışma yapamıyorlar. Yüksek fiyatla enerjiye bile ulaşamıyorlar."

Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Bülent Tezcan'dan 'Almanya Parlamentosu'nda İnsanlar Donuyor' Diyen Nurettin Canikli'ye: 'Bu Kadar Yalanı Bir Araya Getirebilme Yeteneği Herhalde... - Son Dakika


Advertisement