Bulgaristan Asimilasyonu Kınadı, Bursa'daki Soydaşlar Bayram Etti - Son Dakika

Bulgaristan Asimilasyonu Kınadı, Bursa'daki Soydaşlar Bayram Etti

12.01.2012 14:47
Bulgaristan Asimilasyonu Kınadı, Bursa'daki Soydaşlar Bayram Etti, System.String[]

Bulgaristan Parlementosu'nun, 1989 yılında sona eren Todor Jivkov Türkler'e uyguladığı asimilasyonu kınayan bildiriyi kabul etmesi, Bursa'daki soydaşlar tarafından sevinçle karşılandı.

Bulgaristan Parlementosu'nun, 1989 yılında sona eren Todor Jivkov Türkler'e uyguladığı asimilasyonu kınayan bildiriyi kabul etmesi, Bursa'daki soydaşlar tarafından sevinçle karşılandı. Yaşadıklarının bedelinin ödenmesini isteyen soydaşlar, "Suç işleyenler cezalarını çekmeli" dedi.

Bulgaristan'da, eski Başbakan ve Güçlü Bulgaristan için Demokratlar (DSB) Partisi Lideri İvan Kostov'un, Jivkov döneminde Müslüman ve Türkler'e karşı yapılan asimilasyonu kınayan bildirisinin Bulgaristan Parlemontosu'nda kabul edilmesi, Bursa'da yaşayan soydaşlar arasında bayram sevinci yaşattı. Bulgaristan'da Jivkov döneminde yapılan haksızlıkları, 6 yıldır Avrupa Konseyi, Avrupa Parlementosu, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Konseyi ve Avrupa Komisyonu'na taşıyıp burada dünya duyuran Merkesi Bursa'da olan, Balkanlarda Adalet, Halklar Kültür ve Dayanışma Derneği (BAHAD) Başkanı Eşref Kahraman, Bulgaristan Parlementosu'nda çıkan bu kararın bir zafer olduğunu söyledi. Bulgaristan'ın, asimilasyon politikaları ile ilgili çok çalışma yapması gerektiğine söyleyen Kahraman, şöyle dedi:

"Örneğin o zamanda zorla Bulgar isimleri verilen kişilerin isimleri arşivlerde mevcudiyetini koruyor. Bu arşivlerin yok edilmesi eski haline getirilmesi gerekiyor. Ana dilde eğitimi yasakladılar. Bu çok önemli. Zorunlu göçle Türkiye'ye gelen 360 bin kişiden, 122 bini için sosyal haklara sahip olduğunu içiren karar Avrupa Konseyi Parlementerler Meclisi'nden çıkmıştır. Bulgaristan bunu uygulamak zorundadır. Bu çalışmaların Bulgaristan Parlementosu'na gelmesi gerekiyor. Bundan sonraki süreçte bunları da takip edeceğiz."

Yapılan çalışmalarda emeği geçenlere de teşekkür eden Kahraman, Bulgaristan'daki Hak ve Özgürlükler Partisi'ni, bu konu üzerinde daha fazla çalışma yapmaya davet etti. İnsanların tazminatlarının tanzim edilmesi ve gerekli cezaların verilmesini beklediklerini belirten BAHAD'ın Başkanı Kahraman, "Bunlar cezalandırılmazsa tarih tekerrür eder. Bulgaristan'da 1 milyonun üzerinde kardeşimiz yaşıyor. İkinci bir uygulamaya neden olur diye düşünüyorum. Her suçu işleyen cezasını çekmek zorundadır" diye konuştu.

Belene Kampı'nda toplandıkları ve daha sonra zorunlu göçe tabi tutulan dernek üyeleri ise karardan memnun olduklarını, haklarının tanzim edilmesi için gerekli hukuki mücadeleyi vereceklerini bildirdi.

ST,FK(FK/İD) - Bursa

Bulgaristan Asimilasyonu Kınadı, Bursa'daki Soydaşlar Bayram Etti
Bulgaristan Asimilasyonu Kınadı, Bursa'daki Soydaşlar Bayram Etti

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Bulgaristan Asimilasyonu Kınadı, Bursa'daki Soydaşlar Bayram Etti - Son Dakika


Son Dakika

Manavgat yangınında can veren çiftle ilgili yürek burkan detay: Kapılar kilitliydi 17:33 Manavgat yangınında can veren çiftle ilgili yürek burkan detay: Kapılar kilitliydi Türk takımlarının karnesi kötü! Avrupa'da 97 maçta 56 mağlubiyet 17:25 Türk takımlarının karnesi kötü! Avrupa'da 97 maçta 56 mağlubiyet Parçalanıp toprağa gömülen karı kocanın cinayetinde yeni detaylar! Bir numaralı şüpheli üvey kız kardeş 17:09 Parçalanıp toprağa gömülen karı kocanın cinayetinde yeni detaylar! Bir numaralı şüpheli üvey kız kardeş
Köylüler ormanlık alanda kimliği belirsiz bir kadın cesedi buldu 16:54 Köylüler ormanlık alanda kimliği belirsiz bir kadın cesedi buldu Gamze'ye tecavüz edip balkondan atan canilerin olay anındaki konuşmaları ortaya çıktı: Kendini attı deriz, yırtarız 16:49 Gamze'ye tecavüz edip balkondan atan canilerin olay anındaki konuşmaları ortaya çıktı: Kendini attı deriz, yırtarız UKOME toplantısında 750 minibüs ve 250 dolmuşun taksiye dönüştürülmesi kabul edildi 16:06 UKOME toplantısında 750 minibüs ve 250 dolmuşun taksiye dönüştürülmesi kabul edildi
Neslican Tay'ın hayatı film oluyor! Film için saçlarını kazıtan Naz Çağla Irmak'ın son paylaşımı beğeni topladı 15:46 Neslican Tay'ın hayatı film oluyor! Film için saçlarını kazıtan Naz Çağla Irmak'ın son paylaşımı beğeni topladı Türkiye'yi saran yangın felaketlerine karşı en büyük destek Rusya'dan! 3 uçakla söndürme çalışmalarına katıldılar 15:28 Türkiye'yi saran yangın felaketlerine karşı en büyük destek Rusya'dan! 3 uçakla söndürme çalışmalarına katıldılar
Advertisement