Bulgaristan Asimilasyonu Kınadı, Bursa'daki Soydaşlar Bayram Etti - Son Dakika

Bulgaristan Asimilasyonu Kınadı, Bursa'daki Soydaşlar Bayram Etti

12.01.2012 14:47
Bulgaristan Asimilasyonu Kınadı, Bursa'daki Soydaşlar Bayram Etti

Bulgaristan Parlementosu'nun, 1989 yılında sona eren Todor Jivkov Türkler'e uyguladığı asimilasyonu kınayan bildiriyi kabul etmesi, Bursa'daki soydaşlar tarafından sevinçle karşılandı.

Bulgaristan Parlementosu'nun, 1989 yılında sona eren Todor Jivkov Türkler'e uyguladığı asimilasyonu kınayan bildiriyi kabul etmesi, Bursa'daki soydaşlar tarafından sevinçle karşılandı. Yaşadıklarının bedelinin ödenmesini isteyen soydaşlar, "Suç işleyenler cezalarını çekmeli" dedi.

Bulgaristan'da, eski Başbakan ve Güçlü Bulgaristan için Demokratlar (DSB) Partisi Lideri İvan Kostov'un, Jivkov döneminde Müslüman ve Türkler'e karşı yapılan asimilasyonu kınayan bildirisinin Bulgaristan Parlemontosu'nda kabul edilmesi, Bursa'da yaşayan soydaşlar arasında bayram sevinci yaşattı. Bulgaristan'da Jivkov döneminde yapılan haksızlıkları, 6 yıldır Avrupa Konseyi, Avrupa Parlementosu, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Konseyi ve Avrupa Komisyonu'na taşıyıp burada dünya duyuran Merkesi Bursa'da olan, Balkanlarda Adalet, Halklar Kültür ve Dayanışma Derneği (BAHAD) Başkanı Eşref Kahraman, Bulgaristan Parlementosu'nda çıkan bu kararın bir zafer olduğunu söyledi. Bulgaristan'ın, asimilasyon politikaları ile ilgili çok çalışma yapması gerektiğine söyleyen Kahraman, şöyle dedi:

"Örneğin o zamanda zorla Bulgar isimleri verilen kişilerin isimleri arşivlerde mevcudiyetini koruyor. Bu arşivlerin yok edilmesi eski haline getirilmesi gerekiyor. Ana dilde eğitimi yasakladılar. Bu çok önemli. Zorunlu göçle Türkiye'ye gelen 360 bin kişiden, 122 bini için sosyal haklara sahip olduğunu içiren karar Avrupa Konseyi Parlementerler Meclisi'nden çıkmıştır. Bulgaristan bunu uygulamak zorundadır. Bu çalışmaların Bulgaristan Parlementosu'na gelmesi gerekiyor. Bundan sonraki süreçte bunları da takip edeceğiz."

Yapılan çalışmalarda emeği geçenlere de teşekkür eden Kahraman, Bulgaristan'daki Hak ve Özgürlükler Partisi'ni, bu konu üzerinde daha fazla çalışma yapmaya davet etti. İnsanların tazminatlarının tanzim edilmesi ve gerekli cezaların verilmesini beklediklerini belirten BAHAD'ın Başkanı Kahraman, "Bunlar cezalandırılmazsa tarih tekerrür eder. Bulgaristan'da 1 milyonun üzerinde kardeşimiz yaşıyor. İkinci bir uygulamaya neden olur diye düşünüyorum. Her suçu işleyen cezasını çekmek zorundadır" diye konuştu.

Belene Kampı'nda toplandıkları ve daha sonra zorunlu göçe tabi tutulan dernek üyeleri ise karardan memnun olduklarını, haklarının tanzim edilmesi için gerekli hukuki mücadeleyi vereceklerini bildirdi.

ST,FK(FK/İD) - Bursa

KKTC Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kıbrıs çağrısını değerlendirdi Açıklaması KKTC Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kıbrıs çağrısını değerlendirdi Açıklaması BM Özel Temsilcisi Grundberg'den Yemen'deki ateşkesin uzatılması çağrısı BM Özel Temsilcisi Grundberg'den Yemen'deki ateşkesin uzatılması çağrısı BULGARİSTAN SEÇİMLERİNDE KOALİSYON ORTAKLIĞI HEDEFLEYEN HÖH, TÜRKİYE'DEN 100 BİN OY BEKLİYOR BULGARİSTAN SEÇİMLERİNDE KOALİSYON ORTAKLIĞI HEDEFLEYEN HÖH, TÜRKİYE'DEN 100 BİN OY BEKLİYOR
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Bulgaristan Asimilasyonu Kınadı, Bursa'daki Soydaşlar Bayram Etti - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement