Son Dakika Haberleri: Bulgaristan'da Keipa Toplantısı

Bulgaristan'da Keipa Toplantısı

4 ay önce

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Kültür, Eğitim ve Sosyal İşler Komisyonu 51. toplantısı başkent Sofya'da yapıldı.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Kültür, Eğitim ve Sosyal İşler Komisyonu 51. toplantısı başkent Sofya'da yapıldı.

Sofya'da bir otelde düzenlenen toplantıda, Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) bölgesindeki turizmin kalkınmasında mevcut durum ve gelecek beklentilerine yönelik hazırlanan taslak rapor ele alındı.

Karadeniz'de kruvaziyer turizm konusuna öncelik verilen toplantının başında yapılan oylamada, KEİPA Kültür Eğitim ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanlığına AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu seçildi.

KEİPA Türk Grubu Başkanı ve AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, AA'ya yaptığı açıklamada, " Türkiye, turizm için büyük bir cennet. Bunu herkes biliyor." dedi.

Rusya'nın Soçi kentinde de geçen hafta benzer bir toplantı yaptıklarını anımsatan Öztürk, Sofya'da ana gündemde yer alan turizm alanında bölge ülkelerinin yapabileceklerinin yer aldığını söyledi.

Öztürk, "Türkiye, yaklaşık 25 yıldır faaliyet gösteren KEİ'nin en önemli kurucu üyesi. Bugünü burada, Türk delegasyonu olarak, Türkiye'nin turizm potansiyelini, turizmden beklentilerimizi ve üye ülkeler arasında ne tür bir ilişki, ne tür bir organizasyonu yapabileceğimizi konuşuyoruz." dedi.

Toplantının hem Türkiye hem de tüm bölge için faydalı olacağına inandığını aktaran Öztürk, "(Türkiye olarak) Dünya turizminden yeterince pay alıyor muyuz? Tabii ki bu tartışılıyor. Ama özellikle kendi üye ülkeler arasındaki turizmin mutlaka geliştirilmesi lazım. (KEİ bölgesinde) 333 milyon insan birbirleri arasında turistik, kültürel, sosyal ilişkiler kurmalı." ifadelerini kullandı.

Öztürk, Bulgaristan Parlamento Başkanı Tzveta Karayançeva'nın, TBMM Başkanlığı adına sunduğu Antalya'yı ziyaret etme teklifini kabul ettiğini de aktardı.

Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Hasan Ulusoy da iki ülke arasındaki turizmin gelişmiş durumda olduğuna işaret ederek, "Bulgaristan'da Türk turistlere baktığımızda, gelen ve gidenler olarak, hep ilk sıralardayız. Karadeniz, iki dost, komşu ve müttefik olan ülkeyi bağlayan ortak deniz. Bu toplantılar da ülkeler arasındaki dostluğu her alanda güçlendiriyor." değerlendirmesinde bulundu.

Katılımcılar yarın, Bulgaristan Parlamentosunun ev sahipliğinde düzenlenecek ve ülkenin bazı turistik yerlerini içeren bir tanıtım gezisine katılacaklar.

Toplantıda, Türkiye'yi temsil eden TBMM heyetinde Öztürk ve Gündoğdu ile CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan da yer aldı.Hasta Çocuklar Ağlayarak Sıra Beklerken Doktor Bilgisayarından Oyun Oynadı Kayalıklarda Fotoğraf Çekmeye Çalışan Sosyal Medya Fenomeni, Feci Şekilde Can Verdi

Türkiye'nin En Genç Belediye Başkan Adayı Belli Oldu