"Bulgaristan'da Sorumlular Ceza, Zarar Görenler Tazminat Almalı" - Son Dakika

"Bulgaristan'da Sorumlular Ceza, Zarar Görenler Tazminat Almalı"

12.01.2012 16:15

Bulgaristan Parlamentosu'nda alınan asimilasyon kararını sevindirici bulduğunu söyleyen Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu Başkanı Prof.Dr.Emin Balkan, "Bundan sonra Bulgaristan yargısının Bulgarsitan'da hala bu sorumluluğu paylaşan ve zamanın yönetiminde görev almış kişilere gereken cezanın vermesi gerekiyor.

Bulgaristan Parlamentosu'nda alınan asimilasyon kararını sevindirici bulduğunu söyleyen Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Emin Balkan, "Bundan sonra Bulgaristan yargısının Bulgarsitan'da hala bu sorumluluğu paylaşan ve zamanın yönetiminde görev almış kişilere gereken cezanın vermesi gerekiyor. Ayrıca o zulümlerden etkilenenlere hakkaniyet gereği tazminat ödenmeli." dedi.

Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Emin Balkan, Bulgaristan'dan gelen haberlerin şahsımda bütün federasyonu ve o günlerin acısını yaşamış herkesi çok memnun ettiğini bildirdi. Başkanı Prof. Dr. Emin Balkan, "Dün Bulgarsitan parlamentosunda iki önemli karar alındı. Bunlardan biri Bulgaristan'da meclise getirilen teklifte Türklerin Ermenilere yaptığı sözde soykırım ile ilgili kanun bildirisi idi. Bu büyük bir çoğunlukla kabul edilmedi. Bundan memnuniyetimizi ifade ederken, hemen akabinde, 1989 zorunlu göçünden bu güne kadar beklediğimiz ama 1980'li yıllarda Bulgaristanlı Türkler ve müslümanların yaşadığı sıkıntılarla ilgili mecliste ilk kez bir bildiri kabul edildi. Buna göre Jirkov döneminde Bulgaristan'da ki kardeşlerimiz ve soydaşlarımıza asimilasyon yapıldığı ve bunun için devletin parlamentoda özür dilediğini ifade eden resmi bir bildiri idi. Bunlar bizi memnun etti." dedi.

Bu kararın daha önces çıkmasını beklediklerini anlatan Balkan, "Ama bu teklifi getiren İvan Kostov zamanı başbakanı iken Bursa'ya gelip özür dileyen bir kişi idi. O zaman bunu çıkarmasını beklerdik. Akabinde sonraki siyasi partinin içinde ki bazı davranışları ile bizi üzmüştü ama böyle bir teklifi Bulgaristanda ki Türk kardeşlerimizin de destekleri ile kabul edilmesi bizi son derce güzel bir şey." şeklinde konuştu.

"HAYATTA OLAN SORUMLULARA CEZA VERİLMELİ"

O zamanki suçlarda dahli bulunanların cezalandırılmasını isteyen Emin Balkan; şöyle devam etti: "Bundan sonra Bulgaristan yargısının üst makamları bu bildirinin akabinde Bulgaristan'da hala bu sorumluluğu paylaşan ve zamanın yönetiminde görev almış kişilerin suç unsuru olduğunu ve bunlara gereken cezanın verilmesi. Ayrıca bu dönemde şehit olan kişilerin veya Belene kamplarına giden kişilerin haklarının iade edilmesi gerekiyor. En önemlisi de AB üyesi olan Bulgaristan'da halen daha Türk olmak suç ve ikinci sınıf vatandaş muamelesi görüyoruz. Şu andaki iktidar Bulgaristan'da ki Türk azınlığına karşı uygulamaları ayrımcılığı ifade ediyor ve bu ayrımcılığı Bulgaristan'da görmek istemiyoruz."

Bulgaristan'da insanca yaşamak istediklerini anlatan Prof. Dr. Emin Balkan, bu karardan sonra Bulgaristan'da yaşayanların önümüzdeki yıllarda daha güzel, dostça ve kardeşçe yaşayabileceklerine dikkat çekti. Başkan Prof. Dr. Balkan, "Bu karar dostluk ve kardeşliğin güzel bir göstergesi idi. Bundan sonra da bu dostluk ve kardeşliğin hem Bulgaristan, hem de Türkiye'de görebileceğimize inanıyorum." dedi.

Bu karardan memnun olmalarına rağmen yeterli bulmadıklarının altını çizen Başkanı Prof. Dr. Emin Balkan, şöyle devam etti: "Şehit olan insanları nasıl geri getirirsiniz. Bir buçuk milyon insanın rızası alınmadan isimleri zorla değiştirildi. O dönemde rahmetli olanlar var ve kayıtlarda Bulgar isimleri geçiyor. Bunlar ne olacak. Bulgar devletini bunların önceki isimlerini hiç kimsenin rızazı olmaksınız önce gerçek isimlerini iade etmesi lazım. Bulgar yönetiminin bu yönde de davranışını bekliyoruz." Emin Balkan, "Özellikle zorunlu göçten buraya göçle gelenler ve orada yaşayanlar Türk ve müslüman oldukları için hapishanelerde toplama kamplarına olanlar var. Bunlara da hakkaniyete dair tazminat verilmesi gerekiyor. Özellikle o dönemde yönetimde bu insanlara eziyet çektiren isimler var halen yaşayan onlara da devletin gerekli cezayı vermesi gerekiyor." şeklinde konuştu.

"YAŞANAN ASİMİLASYONDAN 1,5 MİLYON İNSAN ETKİLENDİ"

O dönemde Bulgaristan'da yaşanan zulümlerden yaklaşık 1,5 milyon insanın zarar gördüğünü anlatan Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Emin Balkan, sözlerini şöyle tamamladı: "O dönemde tarihlerde zorunlu göçten 350-400 bin kşi Türkiye ve Batı Avrupa ülkelerine göç etmek zorunda kaldı. Yaklaşık 500 civarında kişi şehit oldu. Binlerce kişi Belene ve toplama kamplarında eziyetler gördü. Bu yaralar hiçbir zaman telafi olmaz. Onları bu insanlar hiçbir zaman unutmadılar. Büyüklerimiz bu acılara bizimle palaşmıyorlar. Çünkü anlattıkları zaman o günleri yeniden yaşıyorlar. O acıların kendileri ile gitmesini istiyorlar. Ben Bulgaristan'da 19801'li yıllarda yaşadığımız eziyetin hiç kimsenin başına gelmemesini diliyorum."

 Bulgaristan'da Sorumlular Ceza, Zarar Görenler Tazminat Almalı

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel 'Bulgaristan'da Sorumlular Ceza, Zarar Görenler Tazminat Almalı' - Son Dakika


Son Dakika

Milyonlarca vatandaşa dev destek geliyor! İşte 2021 bütçesinin detayları Hayat mücadelesi veren anneden yardım çığlığı: Çocuklarımla sokakta kalmak istemiyorum Ünlü otobüs firmasında rezalet! Muavin, yan koltuğundaki genç kıza bakarak mastürbasyon yaptı Kontrolden çıkan otomobilin altında kalmaktan kıl payı kurtulan adam: Azrail ile karşı karşıya geldim Sadakatsiz'e damga vuran sahne! Eşini aldatan adamın sözleri Twitter'da tepki çekti Başını taşla ezip öldürdüğü komşusunun cesedini metrelerce yükseklikten aşağıya attı "Hazır asker" imajıyla gündeme bomba gibi düşen Yıldız Tilbe, yeni tarzıyla yine çok konuşulacak Dondurucudan çıkardıkları erişteyi yiyen aynı aileden 9 kişi hayatını kaybetti