Bulgaristan Göçmenleri: Alınan Karar Olumlu Ama, Haklarımız Geri Verilsin - Son Dakika

Bulgaristan Göçmenleri: Alınan Karar Olumlu Ama, Haklarımız Geri Verilsin

12.01.2012 17:48
Bulgaristan Göçmenleri: Alınan Karar Olumlu Ama, Haklarımız Geri Verilsin, System.String[]

Bursa'da yaşayan Bulgaristan göçmeni vatandaşlar, Bulgaristan parlamentosunda alınan asimilasyon kararını sevinçle karşılarken, zorla alınan haklarının geri verilmesini istiyor.

Bursa'da yaşayan Bulgaristan göçmeni vatandaşlar, Bulgaristan parlamentosunda alınan asimilasyon kararını sevinçle karşılarken, zorla alınan haklarının geri verilmesini istiyor. Bulgaristan parlamentosunda alınan kararı değerlendiren Bulgaristan göçmeni vatandaşlar, duygularını alattı. 1989'da Bulgaristan'dan zorla göç ettirilen Ahmet Demir, büyük sıkıntılar yaşadıklarını belirterek, "Bulgaristan Parlamentosunda alınan amisilasyon kararı bizi son derece memnun etti. Bulgarisatna'da alınan haklarımızın geri verilmesini bekliyoruz. O dönemde çok zor durumlar yaşadık. Bu acılarımızı hafifletecek kararlar bekliyoruz." dedi.

Rafet Güneş ise 1989'da göç ettiklerini belirterek, "1985'de zorla isimlerimizi değiştirdiler. Bize eziyet yaptılar. Büyük sıkıntılar çektik ve oradan zorla göç ettik. Şimdi burada mutluyuz. Alınan kararı ise çok doğru buluyoruz." şeklinde konuştu.

Bundan sonra Bulgaristan'da kalanların mutlu olması temennisinde bulunan Güneş, şöyle devam etti: "Mesala benim babam orada 45 sene çalıştı, onların haklarının verilmesini istiyorum. Bizim akrabalarımızdan Belene kampında kalanlar oldu. Bunların hesabının sorulmasını istiyoruz."

"BABAM BİZİ TARLAYA SAKLARDI"

Gülşen Terzi de, yaşanan acıları anlatırken duygulandı. Babasının o dönemde kendisini tarlaya sakladığını anlatan Terzi, "Bulgaristan göçmeniyim. Eski Cumadan geldik. Bulgaristan'da yaşadığımız çok sıkıntılar, çok üzüntülü günler geçirdik. Türkiye'ye geldik çok mutlu olduk toprağımıza kavuştuk. Bulgaristan'da çok sıkıntılar yaşadık. Biz orada çalıştık eğer devletimiz uygun görüp görüştü ise tazminat bekliyoruz." dedi.

Gülşen Terzi yaşanan sıkıntıları şöyle anlattı: "Biz küçüktük, babamlar bizi tarlalara saklardı, Bulgarlar gelip babamı tutuklayıp götürdüler. Halamın oğlunu Belene kampına kapattılar. Çok sıkıntılar yaşadık.,Şimdi çok mutluyuz. Bu karar bizim çok mutlu etti."

Mehmet Kuşlu da Bulgaristan'da yaşanan sıkıntılar adına kitapların yazılıp filmlein çevrildiğini beliterek, "İnsanlar o dönemde yollarda ölüp, çürüdüler, asıldılar, kesildiler. Kendilerini asanlar oldu. Bu alanda kitaplar yazıldı. Tekeler köyünde adamı nasıl dövdüler, nasıl öldürdüler. Allah kimseye bu acıları vermesin. Çok acıklı olaylardı onlar. Bu kararı ise çok olumlu karşılıyorum. Bundan sonra daha iyi şartlar verilmesini bekliyoruz." dedi.

Bulgaristan Göçmenleri: Alınan Karar Olumlu Ama, Haklarımız Geri Verilsin
Bulgaristan Göçmenleri: Alınan Karar Olumlu Ama, Haklarımız Geri Verilsin
Bulgaristan Göçmenleri: Alınan Karar Olumlu Ama, Haklarımız Geri Verilsin

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Bulgaristan Göçmenleri: Alınan Karar Olumlu Ama, Haklarımız Geri Verilsin - Son Dakika


Son Dakika

Sorulara yanıt veremeyince yayını terk eden Şevval Şahin'e ünlü isimlerden destek geldi Son dakika: Azerbaycan ve Ermenistan, insani ateşkes konusunda anlaştı Fransa'nın beklediği destek Yunanistan'dan geldi: Erdoğan'ın Macron'a yönelik sözleri kabul edilemez Erkek kardeşi tarafından katledilen Melek Aslan cinayetinin azmettiricisi Orhan Vatansever tutuklandı Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Vakit kaybına tahammülümüz yok, ordumuz daha hızlı ilerleyecek Sosa'nın Trabzonspor maçındaki hatası ve performansı F.Bahçe taraftarının tepkisini çekti 6 maçta 6 gol atan Alanyasporlu Davidson, Süper Lig gol krallığında zirveye oturdu Çıktığı programda soruları yanıtlayamayıp zor anlar yaşayan Şevval Şahin, CNN Türk'e dava açıyor