Bulgaristan'ın Asimilasyon Kampanyasını Kınayan Bildiriyi Kabul Etmesi - Son Dakika

Bulgaristan'ın Asimilasyon Kampanyasını Kınayan Bildiriyi Kabul Etmesi

12.01.2012 13:00
Bulgaristan'ın Asimilasyon Kampanyasını Kınayan Bildiriyi Kabul Etmesi, System.String[]

Salih Baran - Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Dr.

Salih Baran - Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Dr. Esma Gündoğdu, Bulgaristan Parlamentosu'nun, ülkede 1989 yılında sona eren komünist rejiminin Müslüman ve Türklere karşı uyguladığı asimilasyon kampanyasını kınayan bildiriyi kabul etmesinin iyi bir gelişme olduğunu belirtti.

Dr. Gündoğdu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendisinin de Bulgaristan'da yaşanan olaylarda acılar çeken ve Türkiye'ye gelen biri olduğunu anımsattı.

Yapılanların sadece hukuki, siyasi hatanın dışında ahlaki ve etiksel bir hata olduğunu ifade eden Dr. Gündoğdu, şunları kaydetti:

"(Bildirinin kabul edilmesi) İyi bir gelişme, sonuçta geç de olsa bunu kabul etmesi biraz da olsa suçunu kabul etmek değil de, en azından yaptıkları bu hatayı görmeleri önemlidir. Bu hata sadece siyasi, hukuki bir hata değil aynı zamanda ahlaki bir hataydı. Bence bu insani bir suçtu.

360 bin kişi Türkiye'ye geldi, bir o kadar o insanımız orada kaldı, yaklaşık 1 milyon insanımız etkilendi bu olaylardan. Bu olumsuzluklar hala devam ediyor, aileler parçalandı çünkü. Anne babalar orada kaldı, çocuklar burada izleri hala sürüyor. Asimilasyon 1989'da bitmiş gibi gösterilse de bence olumsuzlukların günümüze yansımasıyla hala devam ediyor. Bu olaylar daha önce de vardı, 1984'te isim değiştirmeyle başlanan durum, 1970'te de yapıldı, 1960'ta Pomak halkına da yapıldı. Ama sonuçta bunu kabul etmek bizim için iyi bir gelişme."

Bildiriyi eski başbakan ve Güçlü Bulgaristan İçin Demokratlar (DSB) partisi lideri İvan Kostov'un hazırladığını anımsatan Gündoğdu, "Dünkü bu haber bana çok flaş bir haber gibi gelmedi, hatta, seçimler başladı, çok oy kaybeden İvan Kostov'un kendi için yaptığı bir şey gibi daha geldi" diye konuştu.

Bulgaristan Parlamentosu, dün ülkede 1989 yılında sona eren komünist rejiminin Müslüman ve Türklere karşı uyguladığı asimilasyon kampanyasını kınayan bildiriyi oylamaya katılan 115 milletvekilinin 112'sinin desteklemesiyle kabul etmişti.

- EDİRNE

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Bulgaristan'ın Asimilasyon Kampanyasını Kınayan Bildiriyi Kabul Etmesi - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: Ermenistan yine sivilleri vurdu! 16 yaşındaki genç hayatını kaybetti Dert dinleme başı 10 TL alan genç gezgin, derdiyle kendisini ağlatana da 100 TL veriyor Bir adama saldırıp pantolonunu indirmişti! Meğer 'Azman' yavrularını korumak için saldırmış Akrabalarını kurşuna dizen sanık, kabaklarına bakmadıkları için 10 kişiyi ölüm listesine almış Azerbaycan ordusu, Turan taktiğini uygulayarak Ermenistan'ın belini kırdı Ermenistan Radyosu Serdar Ortaç'ın ardından Tarkan'ı da öldürülen Azerbaycan askeri olarak servis etti ABD başkanlığı için yarışan Biden, ücretsiz koronavirüs aşısı sözü verdi Süt sağarken elektrik akımına kapılan kadın feci şekilde can verdi