Bursa, Çiniyle Süslenecek - Son Dakika

Bursa, Çiniyle Süslenecek

05.01.2012 14:40
Bursa, Çiniyle Süslenecek, System.String[]

Bursa Büyükşehir Belediyesi, metro istasyonları ile kentin belli başlı noktalarındaki güzergahları, İznik çinisiyle işlenmiş tarihi figürlerle donatacak.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, metro istasyonları ile kentin belli başlı noktalarındaki güzergahları, İznik çinisiyle işlenmiş tarihi figürlerle donatacak.

İznik Çini Vakfı Kurucu Başkanı Prof. Dr. Işıl Akbaygil'le Gönül Dostları Sofrası'nda bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kentin İznik çinisi ile süslenmesini öngören ve İznik Çini Vakfı ile ortaklaşa yürütülecek çalışmanın, Bursa'nın kent kimliğine estetik bir değer katacağını söyledi.

Bursa'nın tarihi ve kültürel değerleriyle, dünya kültür birikimine pek çok kazanımlar sağladığını ifade eden Altepe, şöyle konuştu:

"Türk gölge oyununun Bursa orijinli iki karakteri 'Karagöz-Hacivat', hiçbir müzik enstrümanı kullanılmadan sergilenen dünyanın ilk ve tek folklorik gösterisi

'Kılıç Kalkan', yine çini sanatının en seçkin örneklerinin yer aldığı 'Yeşil Türbe' gibi Bursa'nın simgesi haline gelmiş tarihi ve kültürel değerlerinin İznik çinisi ile işlenmiş figürlerini, metro istasyonları ile yaya trafiğinin yoğun olduğu gezinti alanlarında, Bursalı hemşehrilerimizle buluşturacağız. Böylelikle, Bursa'nın tarihi değerleri hakkında genç kuşaklarımızı bilgi sahibi yapabileceğimiz gibi Bursa'ya yurt içi ve dışından gelen turistlere de şehrimizin değerlerini tanıtmış olacağız."

Prof. Dr. Işıl Akbaygil de İznik çinisinin uluslararası arenada Türkiye'nin sembolü olarak kabul edildiğini vurguladı. Akbaygil, şunları kaydetti:

"Bursa, İznik çinisi gibi dünya çapında çok önemli bir değere sahip. Vakıf olarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi metro duraklarının duvarlarını, İstanbul'un tarihi kesitinde dönüm noktası teşkil eden olayların tasviriyle resmettik. Çini sanatının merkezi Bursa'da benzer çalışma içinde bulunmaktan büyük bir onur duyacağız. AB ülkelerinin kendi bünyesinde kurdukları seramik birliğine Türkiye de davet edildi."

- BURSA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Bursa, Çiniyle Süslenecek - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

ABD'den S-400 tehdidi: Türkiye'ye yaptırımlar kesin olarak düşünülüyor Oktay Kaynarca ve Necati Şaşmaz, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde yeniden bir araya gelecek Avrupa'da koronavirüs paniği büyüyor! Ölüm haberleri peş peşe geldi, Fransa'da ulusal karantina ilan edildi İletişim Başkanı Altun, Emile Zola'nın 122 yıllık mektubu ile İslam karşıtlığı yapan Fransa'ya seslendi İmamoğlu, İstanbul'daki korona toplantısına neden davet edilmedi? Bakan Koca, ilk kez konuştu Akılalmaz olay! Horoz dövüşü baskınına giden polis, horoz tarafından öldürüldü Kaza yapan sürücüden hız sorusuna pişkin yanıt: 500 kilometre hızla geliyordum Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin marketlerinde Fransız ürünleri raflardan kaldırıldı