Bursa'da Kültür Sanat - Son Dakika

Bursa'da Kültür Sanat

05.01.2012 12:40
Bursa'da Kültür Sanat, System.String[]

Bursa Devlet Tiyatrosu (BDT), "Tek Kişilik Yaşam" adlı oyunun prömiyerini yapacak.

Bursa Devlet Tiyatrosu (BDT), "Tek Kişilik Yaşam" adlı oyunun prömiyerini yapacak.

BDT, ayrıca "Yolcular", "Bu da Benim Karım", "Bütün Oğullarım" ve çocuk oyunu "Alaaddin'in Sihirsiz Lambası"nı sahneleyecek.

Sam Bobrick'in yazdığı, Fikret Urucu'nun yönettiği "Yolcular"ın dekor tasarımı Murat Gülmez, kostüm tasarımı Candan Günay, ışık tasarımı Rahmi Özan'a ait. Kamil Korunan, Cem Arabacıoğlu, Rüyam P. Dirin ve Cansu Yılmaz'ın rol aldığı oyunda, kendini bir otobüs terminalinde bulan yolcuların başına gelenler anlatılıyor. Oyun, Ahmet Vefik Paşa (AVP) Sahnesi'nde 10 Ocak Salı ve 11 Ocak Çarşamba günü saat 20.00'da sanatseverle buluşacak.

Arthur Miller'in yazdığı "Bütün Oğullarım"ı Ege Aydan yönetiyor. Dekor tasarımını Ufuk Üsterman, kostüm tasarımını Yeşim Türkgeldi, ışık tasarımını Rahmi Özan'ın yaptığı oyunda Halil Balkanlar, Elif Nutku, Yener Sezgin, Levent Uzunbilek, Sitare Tuna, Ali Volkan Çetinkaya, Sıdıka Derya Gümral, Cenk Turan, Nergis Acar, Ayşe Dinç rol alıyor. Bir toplum eleştirisinin sunulduğu oyunda, seyirciye, maddi çıkarların manevi değerlerden üstün görüldüğü ve böyle yaşandığı zaman sonuçlarının ne kadar acı olduğu gösteriliyor. Oyun, Prof. Dr. Mete Cengiz Sahnesi'nde 10 Ocak Salı günü saat 20.00'de izleyiciyle buluşacak.

Harun Özer'in yazdığı, Ebru Kara'nın yönettiği "Alaaddin'in Sihirsiz Lambası" adlı çocuk oyununun dekor ve kostüm tasarımını Özge Akarsu, ışık tasarımını Ali Karaman, dans düzenini Erdem Gündüz yapıyor. Cihan Büyükışık, Serap Uluyol Karanfilci, Ozan Sargın, Cansu Yılmaz, Özlem Altaş, Eray Soykan, Ali Pınar, Hayati Özen, Savaş Ak, Emre Sefer, Mutlu Dereli, Cem Korkmaz, Emre Yaşa, Adnan Tunalı'nın rol aldığı oyunda, kimsenin çalışmadığı, üretmediği, her şeyin bir dileğe bağlı olduğu, kimsenin hiçbir şey yapmadan istediklerinin önüne geldiği bir dünya konu ediliyor. Oyun, AVP Sahnesi'nde 8 ve 10 Ocakta saat 14.00'da sahnelenecek.

Sandberg ve Firner'in yazdığı, Hale Kuntay'ın çevirdiği, Bora Özkula'nın yönettiği "Bu da Benim Karım" adlı komedinin dekor tasarımını Murat Gülmez, kostüm tasarımını Funda Çebi, ışık tasarımını Rahmi Özan yapıyor.

Berrin Balkanlar, Jale Çiçek, Taner Turan, Süheyla Zeybek, Muharrem Dalfidan ve Ayşe Dinç'in rol aldığı oyun, hayatın içinden bir güldürmece sunuyor. Oyunda, çalıştığı fabrikasından her on dakikada bir kamyon hamile elbisesi çıkan, hali vakti yerinde olan bir kişi ve güzel ama artık güzelliği ve kadınlığı unutmuş eşi olan kadın anlatılıyor.

Titiz, temizlik hastası, baskın karakterli bir kadın ile eşi arasında geçenleri komik dille anlatan, herkesin kendi hayatından bir şeyler bulabileceği oyun, AVP Sahnesi'nde bugün, yarın ve cumartesi günü saat 20.00'da tiyatroseverlerle buluşacak.

Bedri Rahmi Eyüpoğlu'nun yazdığı, Erkan Yılmaz'ın sahnelediği, Ayşe Lebriz Berkem'in yönettiği "Tek Kişilik Yaşam" adlı oyunun dekor ve kostüm tasarımı Hakan Dündar, ışık tasarımı Ali Karaman'ın imzasını taşıyor.

Y. Emir Çiçek'in rol aldığı oyunda, hatıraların insan hayatında gürültü patırtı içinde kısa süreli dinlenme gibi bir kaçış noktası olduğu anlatılıyor. Rüyaların, seslerin, düşüncelerin, hayallerin ve daha başka, yaşayan ya da yaşamayan diğer şeylerin bir hatırası olduğu anlatılan oyunun Feraizcizade Oda Tiyatrosu Sahnesi'nde bugün saat 18.00'da prömiyeri yapılacak.

- Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu-

Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, 10 Ocak Salı günü saat 20.30 ve 22.40'ta William Shakespeare'in klasiklerinden biri olan "Macbeth" adlı oyunu Merinos AKKM Orhangazi Salonu'nda sahneleyecek.

Sabahattin Eyüboğlu'nun Türkçe'ye çevirdiği "Macbeth", İstanbul Devlet Tiyatrosu sanatçısı Kubilay Karslıoğlu'nun yönetmenliğinde sahnelenecek. Güç tutkusunun insan ruhundaki etkisini konu alan oyun, Shakespeare'in en çok sahnelenen yapıtları arasında yer alıyor.

Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, ayrıca, "Karagöz Dadım Olsana" adlı gölge oyununu Karagöz Müzesi'nde sahneliyor. Tiyatronun yeni sezon programında yer alan "Karagöz Dadım Olsana" adlı gölge oyunu, Tayfun Özeren'in yorumuyla sahneye konuluyor. Özeren'in yazdığı ve sahnelediği oyun 4 yaş ve üzerindeki çocuklara hitap ediyor. İlk gösterimi ekim ayında yapılan oyun, mayıs ayının sonuna kadar her perşembe ve cuma saat 11.00 ve 14.00'da, cumartesi günleri ise saat 14.00'da Karagöz Müzesi Sahnesi'nde seyirciyle buluşacak.

- BURSA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Bursa'da Kültür Sanat - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

20 yaşındaki genç, yarı çıplak halde park halindeki aracın üstüne düştü 6 maçta 6 gol atan Alanyasporlu Davidson, Süper Lig gol krallığında zirveye oturdu Meteoroloji'den 4 il için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı Bisikletiyle sulama kanalına düşen 2 yaşındaki çocuk, yaşamını yitirdi Çıktığı programda zor anlar yaşayan Şevval Şahin, CNN Türk'e dava açıyor Karadeniz'de keşfedilen doğal gazın değeri 80 milyar dolar Emekli olan Khabib Nurmagomedov'a ünlü sporculardan tebrik mesajı yağdı Aliyev, "Türkiye sizi savaşa zorluyor" diyen ABD'li muhabire istediğini vermedi: Bu kadar harika bir dostumuz olduğu için oldukça gururluyuz