Bursa'da Kültür Sanat - Son Dakika

Bursa'da Kültür Sanat

12.01.2012 12:40
Bursa'da Kültür Sanat, System.String[]

Bursa Devlet Tiyatrosu (BDT), "Tek Kişilik Yaşam", "Yolcular", "Sarıpınar 1914" ve çocuk oyunu "Alaaddin'in Sihirsiz Lambası"nı sahneleyecek.

Bursa Devlet Tiyatrosu (BDT), "Tek Kişilik Yaşam", "Yolcular", "Sarıpınar 1914" ve çocuk oyunu "Alaaddin'in Sihirsiz Lambası"nı sahneleyecek.

Bedri Rahmi Eyüpoğlu'nun yazdığı, Erkan Yılmaz'ın sahnelediği, Ayşe Lebriz Berkem'in yönettiği "Tek Kişilik Yaşam" adlı oyunun dekor ve kostüm tasarımı Hakan Dündar, ışık tasarımı Ali Karaman'ın imzasını taşıyor.

Y. Emir Çiçek'in rol aldığı oyunda, hatıraların insan hayatında gürültü patırtı içinde kısa süreli dinlenme gibi bir kaçış noktası olduğu anlatılıyor. Rüyaların, seslerin, düşüncelerin, hayallerin ve daha başka, yaşayan ya da yaşamayan diğer şeylerin bir hatırası olduğu anlatılan oyunun Feraizcizade Oda Tiyatrosu Sahnesi'nde bugün, yarın ve cumartesi 18.00'de izleyiciyle buluşacak.

Sam Bobrick'in yazdığı, Fikret Urucu'nun yönettiği "Yolcular"ın dekor tasarımı Murat Gülmez, kostüm tasarımı Candan Günay, ışık tasarımı Rahmi Özan'a ait. Kamil Korunan, Cem Arabacıoğlu, Rüyam P. Dirin ve Cansu Yılmaz'ın rol aldığı oyunda, kendini bir otobüs terminalinde bulan yolcuların başına gelenler anlatılıyor. Oyun, Ahmet Vefik Paşa (AVP) Sahnesi'nde 12-13 Ocak tarihlerinde 20.00'de, 14 Ocak Cumartesi 14.00 ve 20.00 saatlerinde sanatseverle buluşacak.

Reşat Nuri Güntekin'in "Değirmen" adlı romanından Turgut Özakman'ın uyarladığı ve Mustafa Kurt'un yönettiği "Sarıpınar 1914" adlı oyunda, Kamil Korunan, Sinan Demir, Cem Arabacıoğlu, Bora Özkula, Harun Türköz, Ömer Naci Topcu, Serdar Seçkin, Erkan Erdem ve Ahmet Somers rol alıyor.

Dekor tasarımı Murat Gülmez, kostümleri Özge Akarsu, ışık düzeni Yakup Çartık'a ait oyunda, 1914'te Osmanlı Devleti döneminde, yöneten ve yönetilenlerin kopmuşluğu, sorunlara yabancılaşılması, gülmece ve iğneleyici bir dille anlatıyor.

Oyun, Ahmet Vefik Paşa (AVP) Sahnesi'nde 17 ve 18 Ocak tarihlerinde 20.00'de seyirciyle buluşacak.

Harun Özer'in yazdığı, Ebru Kara'nın yönettiği "Alaaddin'in Sihirsiz Lambası" adlı çocuk oyununun dekor ve kostüm tasarımını Özge Akarsu, ışık tasarımını Ali Karaman, dans düzenini Erdem Gündüz yapıyor. Cihan Büyükışık, Serap Uluyol Karanfilci, Ozan Sargın, Cansu Yılmaz, Özlem Altaş, Eray Soykan, Ali Pınar, Hayati Özen, Savaş Ak, Emre Sefer, Mutlu Dereli, Cem Korkmaz, Emre Yaşa, Adnan Tunalı'nın rol aldığı oyunda, kimsenin çalışmadığı, üretmediği, her şeyin bir dileğe bağlı olduğu, kimsenin hiçbir şey yapmadan istediklerinin önüne geldiği bir dünya konu ediliyor. Oyun, AVP Sahnesi'nde 15 ve 17 Ocakta saat 14.00'te sahnelenecek.

- Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu-

Amerikan Edebiyatının korku ve gerilim yazarı olan İra Levin'in yazdığı Hale Kuntay'ın Türkçe'ye çevirdiği "Ölüm Tuzağı" adlı oyunu Mustafa Kurt yönetiyor.

Sezonun yeni oyunu olan "Ölüm Tuzağı", para ve şöhret tutkusunun insanları nasıl baştan çıkardığını anlatıyor. Oyun içinde oyunla gelişen sürpriz anlarla yüklü bir oyun olduğu belirtiliyor. Oyun, bugün ve yarın saat 20.30 ve 22.15'te, 14 Ocak Cumartesi ise 14.00 ve 15.45'te Tayyare Kültür Merkezi'nde sahnelenecek.

Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, 17 Ocak Salı günü saat 20.30'da William Shakespeare'in klasiklerinden biri olan "Macbeth" adlı oyunu Merinos AKKM Orhangazi Salonu'nda sahneleyecek.

Sabahattin Eyüboğlu'nun Türkçeye çevirdiği "Macbeth", İstanbul Devlet Tiyatrosu sanatçısı Kubilay Karslıoğlu'nun yönetmenliğinde sahnelenecek. Güç tutkusunun insan ruhundaki etkisini konu alan oyun, Shakespeare'in en çok sahnelenen yapıtları arasında yer alıyor.

Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, ayrıca, "Karagöz Dadım Olsana" adlı gölge oyununu sahneliyor. Tayfun Özeren'in yazdığı ve sahnelediği oyun 4 yaş ve üzerindeki çocuklara hitap ediyor. İlk gösterimi ekim ayında yapılan gölge oyunu, bugün ve 14 Ocak Cumartesi günü 14.00'te, Karagöz Müzesi Sahnesi'nde seyirciyle buluşacak.

Cemal Nadir Güler Sanat Galerisi'nde, Şaban Okan'ın kişisel fotoğraf sergisi, 9-14 Ocak tarihleri arasında açık kalacak.

- BURSA

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Bursa'da Kültür Sanat - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Sözleri gündeme bomba gibi düşen CHP'li Özcan'ı terse düşürecek suçlama: Evinde sigortasız mülteci çalıştırdı 00:47 Sözleri gündeme bomba gibi düşen CHP'li Özcan'ı terse düşürecek suçlama: Evinde sigortasız mülteci çalıştırdı Hande Erçel-Kerem Bürsin çifti, sette öpüşürken hayranlarına yakalandı 00:04 Hande Erçel-Kerem Bürsin çifti, sette öpüşürken hayranlarına yakalandı Tunus'ta Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi'den 15 Temmuz hatırlatması: Sokağa çıkılması gerektiğini Türkiye'den öğrendik 23:51 Tunus'ta Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi'den 15 Temmuz hatırlatması: Sokağa çıkılması gerektiğini Türkiye'den öğrendik
Messi, paylaşımıyla tüm dikkatleri üzerine çekti! Eşi Antonella Roccuzzo'nun spor yaptığı anlar büyük ilgi gördü 22:47 Messi, paylaşımıyla tüm dikkatleri üzerine çekti! Eşi Antonella Roccuzzo'nun spor yaptığı anlar büyük ilgi gördü Polisin tabancasını elinden alan Ayşegül Çınar ve sevgilisi hakkında hapis istemi 22:12 Polisin tabancasını elinden alan Ayşegül Çınar ve sevgilisi hakkında hapis istemi 48 yaşındaki Seray Sever, bikinili pozuyla gençlere taş çıkarttı 21:21 48 yaşındaki Seray Sever, bikinili pozuyla gençlere taş çıkarttı
Son Dakika: Türkiye'de 26 Temmuz günü koronavirüs nedeniyle 63 kişi vefat etti, 16 bin 809 yeni vaka tespit edildi 20:22 Son Dakika: Türkiye'de 26 Temmuz günü koronavirüs nedeniyle 63 kişi vefat etti, 16 bin 809 yeni vaka tespit edildi 18:03 "Görüntülerdeki beyaz madde pudra şekeri" diyen Kürşat Ayvatoğlu'nun kanında uyuşturucu tespit edildi
Advertisement