Bursa'da Kültür Sanat - Son Dakika

Bursa'da Kültür Sanat

19.01.2012 16:21
Bursa'da Kültür Sanat, System.String[]

"Bütün Oğullarım", "Hiç Kimsenin Öyküsü" ve çocuk oyunu "Alaaddin'in Sihirsiz Lambası"nı sahneleyecek.

Bursa Devlet Tiyatrosu (BDT), "Sarıpınar 1914",

"Bütün Oğullarım", "Hiç Kimsenin Öyküsü" ve çocuk oyunu "Alaaddin'in Sihirsiz Lambası"nı sahneleyecek.

Reşat Nuri Güntekin'in "Değirmen" adlı romanından Turgut Özakman'ın uyarladığı ve Mustafa Kurt'un yönettiği "Sarıpınar 1914" adlı oyunda, Kamil Korunan, Sinan Demir, Cem Arabacıoğlu, Bora Özkula, Harun Türköz, Ömer Naci Topcu, Serdar Seçkin, Erkan Erdem ve Ahmet Somers rol alıyor.

Dekor tasarımı Murat Gülmez, kostümleri Özge Akarsu, ışık düzeni Yakup Çartık'a ait oyunda, 1914'te Osmanlı Devleti döneminde, yöneten ve yönetilenlerin kopmuşluğu, sorunlara yabancılaşılması, gülmece ve iğneleyici bir dille anlatıyor.

Oyun, Ahmet Vefik Paşa (AVP) Sahnesi'nde bugün ve yarın saat 20.00'de, 21 Ocak cumartesi günü ise saat 15.00 ve 20.00'de seyirciyle buluşacak.

Arthur Miller'in yazdığı "Bütün Oğullarım"ı Ege Aydan yönetiyor. Dekor tasarımını Ufuk Üsterman, kostüm tasarımını Yeşim Türkgeldi, ışık tasarımını Rahmi Özan'ın yaptığı oyunda Halil Balkanlar, Elif Nutku, Yener Sezgin, Levent Uzunbilek, Sitare Tuna, Ali Volkan Çetinkaya, Sıdıka Derya Gümral, Cenk Turan, Nergis Acar, Ayşe Dinç rol alıyor. Bir toplum eleştirisinin sunulduğu oyunda, seyirciye, maddi çıkarların manevi değerlerden üstün görüldüğü ve böyle yaşandığı zaman sonuçlarının ne kadar acı olduğu gösteriliyor. Oyun, AVP Sahnesi'nde 24 ve 25 Ocak tarihlerinde saat 20.00'de izleyiciyle buluşacak.

Erdi Mamikoğlu'nun yazdığı, Taner Turan'ın yönettiği "Hiç Kimsenin Öyküsü"nün dekorunu Murat Gülmez, kostümlerini Ceren Karahan, ışık tasarımını ise Ali Karaman hazırladı. Kemal Okur ve Yener Sezgin'in rol aldığı oyunda, savaş ve ardından gelen barış konu ediliyor. Oyun, Oda Tiyatrosu'nda bugün, yarın ve cumartesi günü saat 18.00'de izlenebilecek.

Harun Özer'in yazdığı, Ebru Kara'nın yönettiği "Alaaddin'in Sihirsiz Lambası" adlı çocuk oyununun dekor ve kostüm tasarımını Özge Akarsu, ışık tasarımını Ali Karaman, dans düzenini Erdem Gündüz yapıyor. Cihan Büyükışık, Serap Uluyol Karanfilci, Ozan Sargın, Cansu Yılmaz, Özlem Altaş, Eray Soykan, Ali Pınar, Hayati Özen, Savaş Ak, Emre Sefer, Mutlu Dereli, Cem Korkmaz, Emre Yaşa, Adnan Tunalı'nın rol aldığı oyunda, kimsenin çalışmadığı, üretmediği, her şeyin bir dileğe bağlı olduğu, kimsenin hiçbir şey yapmadan istediklerinin önüne geldiği bir dünya konu ediliyor. Oyun, AVP Sahnesi'nde 22 Ocakta saat 14.00'te sahnelenecek.

- Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu-

Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, 24 Ocak Salı günü saat 20.30'da William Shakespeare'in klasiklerinden biri olan "Macbeth" adlı oyunu Merinos AKKM Orhangazi Salonu'nda sahneleyecek.

Sabahattin Eyüboğlu'nun Türkçeye çevirdiği "Macbeth", İstanbul Devlet Tiyatrosu sanatçısı Kubilay Karslıoğlu'nun yönetmenliğinde sahnelenecek. Güç tutkusunun insan ruhundaki etkisini konu alan oyun, Shakespeare'in en çok sahnelenen yapıtları arasında yer alıyor.

Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, "Karagöz Dadım Olsana" adlı gölge oyununu sahneliyor. Tayfun Özeren'in yazdığı ve sahnelediği oyun 4 yaş ve üzerindeki çocuklara hitap ediyor. İlk gösterimi ekim ayında yapılan gölge oyunu, bugün saat 11.00'de de sanatseverin beğenisine sunuldu. Oyun, 21 Ocak cumartesi saat 14.00'te Karagöz Müzesi Sahnesi'nde de seyirciyle buluşacak.

Şehir Tiyatrosu ayrıca, Tayyare Kültür Merkezi'nde (TKM) bugün ve yarın saat 20.30'da, 21 Ocak cumartesi günü ise saat 14.00'te "Reis Bey" oyununu sahneleyecek.

Cemal Nadir Güler Sanat Galerisi'nde, Durmuş Turanoğlu'nun ahşap oyma sergisi, 16-21 Ocak tarihleri arasında açık kalacak.

- BURSA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Bursa'da Kültür Sanat - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Esra Erol'un programında ilginç olay! Karısı evi terk edip başka bir adama düğün yaptı Doğum sırasında kafası kopan bebeğin vücudu anne rahminde kaldı Kılıçdaroğlu parti grubunda Bahçeli'ye teşekkür etti: İktidarın rezilliği bundan iyi anlatılamazdı Aşiret düğününde gelin ve damada 40 dakikada 1 milyon liralık takı Hollanda'da cinsiyet eşitliği kapsamında kadınlara da zorunlu askerlik yükümlülüğü getirildi Kanlar içinde yere yığıldı! Yaşlı adamın feci şekilde hayatını kaybettiği kaza kamerada Nusret'in mekanının önündeki kuyrukla ilgili bomba iddia: Kişi başı 3 bin lira ödeniyor Adana'da polislerin dezenfektan sorduğu taksici, tıraş losyonu gösterdi