Bursa'da Öğrenciler Miyazaki'yi Yılbaşı Kartlarında Yaşattı - Son Dakika

Bursa'da Öğrenciler Miyazaki'yi Yılbaşı Kartlarında Yaşattı

Bursa\'da Öğrenciler Miyazaki\'yi Yılbaşı Kartlarında Yaşattı
Son Güncelleme: 03.01.2012 10:33

Bursa'nın merkez Nilüfer İlçesi'ndeki Vahide Aktuğ İlköğretim Okulu öğrencileri, Van depremi sonrasında kurtarma çalışmalarına katılan ancak, artçı sarsıntı nedeniyle enkaz altında kalarak ölen Japon Dr.

Bursa'nın merkez Nilüfer İlçesi'ndeki Vahide Aktuğ İlköğretim Okulu öğrencileri, Van depremi sonrasında kurtarma çalışmalarına katılan ancak, artçı sarsıntı nedeniyle enkaz altında kalarak ölen Japon Dr. Atsushi Miyazaki'nin anısını, hazırladıkları yılbaşı kartlarıyla yaşattı.

Resim öğretmenleri Cengiz Çelik'in önderliğinde 'Kiraz Çiçeğim Dr. Miyazaki' adı altında bir proje geliştiren 7'nci sınıf öğrencileri, Japonya'daki akranlarına ve yetkililere yollamak üzere yılbaşı tebrik kartları hazırladı. Öğrencilerin projesine, Nilüfer Kent Konseyi ve Nilüfer Belediyesi de destek oldu. Japonya'da Tokai kenti ile kardeş şehir bağları bulunan Nilüfer Belediyesi kartları en doğru adreslere ulaştırmayı taahhüt etti. Öğrenciler, kartları teslim etmek üzere buluştukları Nilüfer Belediyesi'nin CHP'li Başkanı Mustafa Bozbey'le, Nilüfer Kent Konseyi'nde bir araya geldi. Dr. Miyazaki anısına yapılan bu çalışmayı çok önemsediğini belirten Başkan Bozbey, öğrencileri kutlarken, şöyle dedi:

"Depreme karşı aldıkları önlemleri her geçen gün geliştiren ve binaları 8-9 şiddetinde depremlere dayanıklı hale getiren Japonlardan hem bu alanda hem de insan hayatı için binlerce kilometre ötede ölümü göze alan insani anlayışları açısından öğrenecek çok şeyimiz var. Sizlerin de bu anlayışa saygı göstermeniz beni çok mutlu etti."

Öğrenciler daha sora hazırladıkları kartları Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'e teslim etti. Kartlar, Nilüfer Kent Konseyi tarafından, belediyenin desteğiyle Japonca dersleri veren Anraku'nun aracılığıyla Japonya'ya gönderilecek.

Öğrencilerin geleneksel Japon kağıt katlama sanatı origami ve Osmanlı motiflerini bir arada kullandığı tebrik kartlarının içinde ise şu metin yer alıyor:

"Japon kiraz çiçekleri baharda kusursuz güzellikler sunar. Kısa ömürlerini çiçek olarak tamamlar. Bizim ülkemizin de kiraz çiçekleri güzeldir. ve o güzel çiçekler sonra meyve olur. Ülkemizin acısını paylaşmaya gelen Dr. Miyazaki'nin hayatı da kiraz çiçeklerine benziyor. Dr. Miyazaki de bizim kiraz çiçeğimizdir artık. Onun yüce hatırasını yüreklerimizde taşırken sizlere kiraz çiçekleri güzelliğinde yani yıllar diliyoruz." - Bursa

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Bursa'da Öğrenciler Miyazaki'yi Yılbaşı Kartlarında Yaşattı - Son Dakika


Advertisement