Bursa'dan Bilecik'e her gün çömlek yapmaya geliyor - Son Dakika

Bursa'dan Bilecik'e her gün çömlek yapmaya geliyor

2 ay önce

Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde 33 yıl önce köyünden ayrılan çömlek ustası, her gün 200 kilometre yaparak, Bursa'dan köyüne çömlek yapmaya geliyor.

Bilecik'in Pazaryeri ilçesine bağlı Kınık köyünden 33 yıl önce Bursa'ya göç eden İlyas Aslan, emekli olunca Bursa'dan köyüne çocukluk mesleğini yapmak için her gün 200 kilometre yol katlediyor. Birbirinden güzel çömlekler yapan Aslan, unutulmaya yüz tutmuş ve teknolojiye yenilen meslekler arasında yer alan çömlekçilik sanatını yaşatmaya çalışıyor.

"KINIK'TA ÇÖMLEKÇİLİK 140 YIL ÖNCESİNE DAYANIYOR"

İlyas Aslan, insanların sanayi ürünleri olan plastik ve porselenin çoğalmasıyla yok olma noktasına gelen çömlekçiliğin tekrar yaşatabilmek için her gün Bursa'dan Bilecik'e geldiğini söyledi. Kınık'ta ilkokula giderken çömlekçiliği öğrendiği anlatan Aslan, sözlerine şöyle devam etti:

"Kınık Köyünde çömlekçilik yaklaşık 140 yıl öncesine dayanıyor. Eskiden her evde çömlek atölyesi vardı ve çömlekler tamamen elle yapılıyordu. Kınık Köyü'nde gençler maalesef bu mesleğe artık önem vermiyorlar ve büyük şehirlere göç ediyorlar. Yeni nesillerden bu mesleği yapan yok ve artık mesleği çarkta yapan ustalar bile kalmadı. Çömlekçilik mesleği maalesef teknolojiye yenik düşmek üzere her şey artık pres kalıplardan yapılıyor. Şu an köye tamamen dönüş yapmadım her gün Bursa'dan Kınık'a sabah geliyorum, çömlek çarkında çalışıp tekrar Bursa'ya dönüyorum. İlkokul zamanında öğrendiğim bir mesleği yapmanın mutluluğunu yaşıyorum."

Bursa'dan Bilecik'e her gün çömlek yapmaya geliyor
Abone Ol:Google'da Takip Et Paylaş: Facebook'ta Paylaş!Paylaş Twitter'da Paylaş!Tweetle Whatsapp'da Paylaş!GönderSon Dakika

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Tedbirler için beklersek iki misli vaka ile uğraşmak zorunda kalırız
Bakan Soylu yanlış anlaşılmayı düzeltti: Sadece İstanbul'da değil 81 ilde maskeler eczaneler vasıtasıyla dağıtılacak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu elektronik posta yoluyla tehdit eden şüpheli tutuklandı