Bursa Festivali'nde 55. Yıla 'Senfoniküba' ile Merhaba - Son Dakika

Bursa Festivali'nde 55. Yıla 'Senfoniküba' ile Merhaba

17.05.2016 11:12
Bursa Festivali'nde 55. Yıla 'Senfoniküba' ile Merhaba, System.String[]

Türkiye'nin en uzun soluklu kültürel etkinliği olma özelliği taşıyan '55. Uluslararası Bursa Festivali', Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ve dünyaca ünlü Klazz Brothers Cuba Percussion grubunun aynı sahneyi paylaştığı muhteşem 'Senfoniküba' konseriyle başladı.

Türkiye'nin en uzun soluklu kültürel etkinliği olma özelliği taşıyan '55. Uluslararası Bursa Festivali', Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ve dünyaca ünlü Klazz Brothers Cuba Percussion grubunun aynı sahneyi paylaştığı muhteşem 'Senfoniküba' konseriyle başladı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi adına Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) tarafından bu yıl 55.'si düzenlenen 'Uluslararası Bursa Festivali', Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ve dünyaca ünlü Klazz Brothers grubunu, 'Senfoniküba' konserinde buluşturdu. Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Osmangazi Salonu'nda gerçekleştirilen konser ve açılış programı öncesinde, festival kapsamında hazırlanan 'Roma & Bursa Sergisi', Merinos AKKM Osmangazi Salonu fuayesinde izlenime sunuldu. Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) ortaklığı ile T.C. Roma Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği Galeri Salonu'nda 26 Nisan'da sergilenen ve Romalı sanatseverlerin büyük beğenisini kazanan sergi, bu kez '55. Uluslararası Bursa Festivali' açılışında Bursalı sanatseverlerin beğenisine sunuldu. 24 Bursalı sanatçının eserlerinin yer aldığı karma sergi, 25 Mayıs Çarşamba gününe kadar görülebilecek.

Festivalin açılış konserinde ise Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası (BBDSO) ile Klazz Brothers Cuba Percussion grubu muhteşem bir müzik ziyafetine imza attı. Küba ritimleri ve Latin ezgileriyle harmanlanan konserde, hem klasik müzikseverler hem de Latin müzik tutkunları, tadına doyulmaz bir müzik ziyafetine şahit oldu. Keyifli konseri beğeniyle izleyen sanatseverler, usta sanatçıları coşkulu alkışlarla ödüllendirdi.

'FESTİVALE KATKI ÖDÜLÜ' HALİT CURA'NIN

Bursa Vali Yardımcısı Yunus Fatih Kadiroğlu konuşmasında, Bursa'nın kültürel yaşamının kalkınmasında önemli rol üstlenen festivale emek veren Büyükşehir Belediyesi ve BKSTV çalışanlarını tebrik etti.

Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Durmaz Yılbirlik ise dünyaca ünlü sanatçıları ve farklı kültürleri Bursalılarla buluşturmak amacıyla festivalin 55. yılında yine sanatla dolu güzel bir program düzenleneceğini söyledi. Yılbirlik, festivali her zaman destekleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'ye ve Bursalılara teşekkür etti.

'55. Uluslararası Bursa Festivali'nin açılış töreninde konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise festivalin Bursa'daki önemine değindi. 'Uluslararası Bursa Festivali'nin 1962 yılından bu yana düzenlenen geleneksel bir değer olduğunu söyleyen Başkan Altepe, "Kültür ve sanatın merkezi Bursa'da gerçekleştirilen bu önemli festival, şehrimizin 55 yıllık geleneğidir. Bursa'ya değer ve renk katan, dünya çapında isimleri Bursa'ya taşıyan, dünya müziklerinin en iyilerinin verildiği köklü ve geleneksel hale gelen uzun soluklu bir festivaldir. Bursa Festivali, bu yıl da yine birbirinden özel sanatçıları sanatseverlerle buluşturacak. Bursa, tarihle ve doğayla olduğu kadar kültür ve sanatla da iç içedir. Büyükşehir Belediyesi olarak kültür ve sanatı, şehrimizin her anlamda gelişmesinin kalkınması bakımından taçlandıran değerler olarak görüyoruz. Bursa artık dünya mirası, evrensel değerdir. Bursa, UNESCO gündemine birçok konuyu getirmiş, dünyaya öncü olmuştur. Tüm sanatseverleri de bu geleneksel coşkumuza ortak olmaya davet ediyoruz." diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Bursa Festivali'nin bugüne gelişinde önemli role sahip olan BKSTV Kurucu Üyesi Halit Cura'ya, 'Bursa Festivali'ne Katkı Ödülü' verildi. Merhum Halit Cura'nın ödülünü, kızı Almanya Bursa Fahri Konsolosu Sibel Cura Ölçüoğlu aldı. Programda ayrıca, festivale destek veren sponsor firmaların temsilcilerine de plaketleri verildi. Bursalı sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği festivalin açılış konserini, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ile sanatseverler ilgiyle izledi.

55. Uluslararası Bursa Festivali Programı

17 Mayıs–Imany

20 Mayıs– İstanbul Devlet Opera ve Balesi, 'Dansın Rengi'

22 Mayıs– İzmir Devlet Opera ve Balesi, 'Çakırcalı Efe'

24 Mayıs–Incognito

25 Mayıs–Monica Bulanda

29 Mayıs–Müziğin ustalarıyla 'Gazino Show' ( Neşe Karaböcek, Seçil Heper, Seyyal Taner, Semiha Yankı, Ersan Erdura, Nur Yoldaş, Ercan Turgut, Tülay Özer, Bilgen Bengü, Funda)

30 Mayıs– Fuat Saka & Niyazi Koyuncu & Karmate

31 Mayıs– Aşkın Nur Yengi & Harun Kolçak

1 Haziran–Candan Erçetin

2 Haziran–The Dire Straits, Experience

4 Haziran–İlhan İrem

7–12 Temmuz–30. Uluslararası Bursa Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması

- Kaynak: CİHAN

Son Dakika Kültür Sanat Bursa Festivali'nde 55. Yıla 'Senfoniküba' ile Merhaba - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü: 2021 sonuna kadar tedbirlerle devam etmemiz gerekiyor ABD'li uzmandan dikkat çeken Libya yorumu: Savaşı Türkiye kazandı Dünya Sağlık Örgütü: Aşı çalışmalarındaki olumlu haberlerle tünelin ucundaki ışık görüldü Rıdvan Dilmen'den, Fatih Terim'e sert eleştiri: Ne gerek vardı, 6-0 mı yeneceksin? 51 yaşındaki Jennifer Lopez, sahne şovuyla Amerikan Müzik Ödülleri'ne damga vurdu Reuters'tan bomba Dağlık Karabağ iddiası: Türkiye ve Rusya gözlem noktası konusunda anlaşmazlık yaşıyor Aynı aileden 3 kişi birkaç gün arayla koronavirüse yenik düştü Demirtaş ve Kavala sözleri tepki çeken Bülent Arınç'tan yeni açıklama: Cumhurbaşkanı çok ağır konuştu, rencide oldum