Bursa Kent Konseyi Hesap Verdi - Son Dakika

Bursa Kent Konseyi Hesap Verdi

18.01.2012 14:59
Bursa Kent Konseyi Hesap Verdi, System.String[]

Pala, Bursa Kent Konseyi'nin çalışmalarını anlattı.

Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, kent konseylerinin sorunları ve çözüm önerilerinin idarelere aktarılması açısından toplum için şans olduğunu söyledi.

Bursa'daki sivil ve resmi toplum kuruluşlarının çatı kuruluşu olan Bursa Kent Konseyi'nin son 31 aylık faaliyetleri, düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu. Köşe yazarları ve basın mensuplarının katıldığı toplantıda, Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, Bursa Kent Konseyi Genel Sekreteri Enes Battal Keskin, Büyükşehir belediyesi Yerel Gündem Şube Müdürü Neslişah Kuşku, Bursa Kent Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Ayşe Hacıoğlu, yürütme kurulu üyeleri ve personeli hazır bulundu.

Bursa Kent Konseyi'nin amacı, işlevi, fonksiyonları hakkında bilgi veren Pala, seçimle iş başına geldikleri günden bu yana yapılan başlıca çalışmaları anlatarak, kenti ilgilendiren her konuyu ele aldıklarını söyledi.

Bursa Kent Konseyi'nin Bursalılar tarafından iyi algılanması gerektiğini dile getiren Pala, "Kent konseyinin yapısını ve yaptıklarını görmeden yorum yapılmasını arzu etmiyoruz. Bu yüzden halkımıza ve medyaya kent konseyi yapısını anlatmak istiyoruz. Kent konseyi, yasal kavram olarak idari sisteme girdi. Yerel Gündem geleneğini iyi çalıştıran kentlerde kent konseyi yapısı da başarılı oldu. Bursa'da Erdem Saker, döneminde başlayan yerel gündem geleneğini başarıyla yürütmüştü. Bursa Kent Konseyi de yerel gündem tabanı üzerinde başarıyla inşa edilmiştir. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin destekleriyle 31 ay içerisinde 3 bin 286 etkinlik yapabilecek güce ulaşmıştır" diye konuştu.

"Kent Konseyi toplum için şanstır"

Kent Konseyi kavramının ülke ve demokrasi için önemli olduğunu ifade eden Pala, "Toplumun meselelerinin idarelere aktarılması, çözüm üretilmesi için önemli bir yapıdır. Ancak birçok belediyede kent konseyleri kurulamamıştır. Kurulan yerlerde de başarılı olanların sayısı çok azdır. Başarılı olanların sayısı artırmak ve kurulamayan yerler de kurulmasına yardımcı olmak için Bursa Kent Konseyi çalışmalarını yürütmektedir. Kent Konseyi toplum için şanstır. Bireylerin bunu iyi değerlendirmesi gerekir. Bu yüzden kent konseylerinin çalıştırılması gerekir. Çünkü kentteki en güçlü toplumsal kuruluştur" dedi.

Bursa'nın kent konseyi kavramını çok iyi değerlendirdiğini söyleyen Pala, kent konseyini gereksiz tartışmaların içerisine çekmediklerini ifade etti. Herkese ve her kesime hitap eden demokrasi platformu oluşturduklarını da kaydeden Pala, tüm vatandaşların buluşma noktası olmak için çalıştıklarını anlattı. Kent konseyinin bütçesi, harcama yetkisi olmadığını da hatırlatan Pala, "Tüm bunları belediyenin desteği ve katkısıyla yapıyoruz.

Yasada böyle bir hüküm olmasına rağmen birçok yerde hayata geçirilemiyor. Bursa bunu uygulamaya geçirdi. Sayıştay denetimindeki Büyükşehir Belediyesi bütçesi içinde harcamalar yapılıyor. Belediye destek olursa örnek model ortaya çıkar. Bursa bunu başarmış ve Türkiye'ye örnek model olmuştur. Bu modelin gelişme sürecine katkı koyan herkese teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Toplantının sonunda Pala, basın mensuplarına Bursa Kent Konseyi ofislerini de gezdirdi.

Bursa Kent Konseyi Hesap Verdi

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Bursa Kent Konseyi Hesap Verdi - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Korona tedavisi gören Muhittin Böcek'ten güzel haber! Bilinci açıldı, konuşulanlara cevap veriyor Oktay Kaynarca ve Necati Şaşmaz, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde yeniden bir araya gelecek Avrupa'da koronavirüs paniği büyüyor! Ölüm haberleri peş peşe geldi, Fransa'da ulusal karantina ilan edildi İran lideri Hamaney, Macron'un tavrını "ahmakça" olarak nitelendirdi Akılalmaz olay! Horoz dövüşü baskınına giden polis, horoz tarafından öldürüldü Kaza yapan sürücüden hız sorusuna pişkin yanıt: 500 kilometre hızla geliyordum Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin marketlerinde Fransız ürünleri raflardan kaldırıldı İnşaatta elleri ve ayakları bağlı bulunan kız itiraf etti: Her şeyi kendim planladım