Bursa'nın en uzun süreli valisi Zekai Gümüşdiş 94 yaşında vefat etti - Son Dakika

Bursa'nın en uzun süreli valisi Zekai Gümüşdiş 94 yaşında vefat etti

29.11.2020 17:41

1979-1988 yılları arasında Bursa'da valilik yapan Zekai Gümüşdiş, 94 yaşında hayatını kaybetti. Bursa'ya önemli hizmetler yapan Gümüşdiş, 30 Kasım Pazartesi günü Bursa Organize Sanayi Camii'nde ikindi namazını müteakip kılınacak cenaze namazından sonra Hamitler Mezarlığı'na defnedilecek.

Tokat ve Aydın Valiliği görevlerinden sonra 1979-1988 arası 9 yıl görevde kalıp en uzun süre Bursa Valiliği yapan Zekai Gümüşdiş vefat etti.

BURSA'YA YAPTIĞI ÖNEMLİ HİZMETLERİYLE BİLİNİYORDU

Bursa'ya ve göçmen camiasına yaptığı hizmetleriyle anılan, aynı zamanda Penguen Gıda Yönetim Kurulu üyesi de olan eski Bursa Valisi Gümüşdiş'in cenazesinin 30 Kasım Pazartesi günü Bursa Organize Sanayi Camii'nde ikindi namazını müteakip kılınacak cenaze namazından sonra Hamitler Mezarlığı'na defnedileceği bildirildi.

ZEKAİ GÜMÜŞDİŞ KİMDİR?

10 Ekim 1926 yılında İzmir- Bornova'da doğmuş, ilk ve orta öğretimini İzmir'de tamamlamıştır.1949/1950 Yılı Ankara Siyasal Bilimler Fakültesi'nin İdari Bilimler Bölümü mezunudur.

Mezuniyetinden sonra; Kaymakamlık stajını İzmir'de yapmış olup, bu dönemde Karşıyaka Bucak Müdürlüğü, Bergama ve Ödemiş Kaymakam vekillikleri görevini sürdürmüştür. Özel Kalem Müdürlüğü ve İl Hukuk İşleri müdürlük görevlerinde bulunmuştur.

İlk Kaymakamlık görevi Siirt ilinin Baykan ilçesidir. Askerlik sonrası sırasıyla; Çanakkale, Çan, Balıkesir, Ayvalık Kaymakamlık görevleri ve Bandırma Belediye Başkanlığı görevini yapmıştır. Kısa bir süre Ankara/ Çubuk kaymakamlığı, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler 1.daire başkanlığı, Genel Müdür Muavinliği ve vekilliği görevlerinde bulunmuştur.

Tokat, Aydın ve Bursa Valiliği görevlerinde bulunduktan sonra kendi isteği ile emekliye ayrılmış olan Zekai Gümüşdiş evli ve 1 çocuk babasıydı.

Bursa'nın en uzun süreli valisi Zekai Gümüşdiş 94 yaşında vefat etti
Bursa'nın en uzun süreli valisi Zekai Gümüşdiş 94 yaşında vefat etti

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Bursa'nın en uzun süreli valisi Zekai Gümüşdiş 94 yaşında vefat etti - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Amasya'da yüzde 50'lik içme suyu indirimine sevinen muhtarlar pankart astı Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek: Deniz Gezmişler, Mahir Çayanlar benim emrimdeki kişilerdi Araç muayenede yeni düzenleme: Ağır hasarlı araçlar bir ay içinde herhangi bir istasyonda tekrar muayeneye girebilecek Burcu Kıratlı'nın aşkından yanan Sinan Akçıl'dan evlilik açıklaması Mehmet Ali Erbil'in konuk olduğu İbo Show'da duygusal anlar! Gözyaşları sel oldu Kız arkadaşına intihar mesajı atan genç için ekipler seferber oldu Kuraklık tehlikesi sonrası yeni düzenleme hayata geçti! Binalarda yağmur suyu toplama sistemi artık zorunlu Güneşli havaları unutun! Kar geri geliyor, hafta boyunca sürecek