Son Dakika Haberleri: Bursa Şehir Merkezindeki Dereler Islah Ediliyor

Bursa Şehir Merkezindeki Dereler Islah Ediliyor

7 yıl önce

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile birlikte Gökdere'de yapılan ıslah çalışmalarını yerinde inceledi.

Bursa Şehir Merkezindeki Dereler Islah Ediliyor, System.String[]
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile birlikte Gökdere'de yapılan ıslah çalışmalarını yerinde inceledi. Başkan Altepe, "Yeşil alanların yapılması, rekreasyon düzenlemeleri ve yeni parklar, Bursa'nın çağdaş bir kent olması yolundaki çalışmalarımızın başında geliyor. Modern bir kenti oluşturmak için bu tür sosyal donatı alanlarını çoğaltıyoruz." dedi.

Kentte dere ıslah çalışmalarının titizlikle sürdürüldüğünü kaydeden Başkan Altepe, kanalizasyon atıklarının toplanıp arıtma tesislerine bağlanması ve şehir içi dere ıslahının yapılmasını çok önemsediklerini dile getirdi. Bursa genelindeki derelerin ıslah çalışmalarını gerçekleştirdiğine işaret eden Başkan Altepe, yeni sel baskınlarını yaşamamak için önlem aldıklarını kaydetti. Gökdere'nin çevre düzenlemeleri ve yeşil alanlarıyla birlikte, Bursa'nın merkezine hayat veren önemli bir nokta olduğunu kaydeden Başkan Altepe, "Çalışmalarımızla kötü görüntünün önüne geçiyoruz. Burada yapılan rekreasyon çalışmaları ve parklarla komple yenilenen Gökdere'de, Vatan Mahallesi'ne kadar indik. Zafer Mahallesi ve Atıcılar bölgesine kadar olan yaklaşık 1,5 kilometrelik hatta çalışmalar tamamlandı. Yaklaşık 3 milyon lira maliyetle dere ıslahını gerçekleştirdik." şeklinde konuştu.

Kanalizasyonların yer altına alınması ve arıtma tesislerine bağlanmasıyla kirliliğin de önüne geçildiğini kaydeden Altepe, dereden artık sadece yağmursuyu ve temiz suyun aktığını vurguladı. Bu çalışmanın devamında Doğu Yakın Çevre Yolu'nun altındaki köprüyü içine alan 2,5 kilometrelik bölgenin de düzenlenmesiyle ilgili ihalenin tamamlandığını ve bu çalışmanın da yaklaşık 5 milyon TL'ye mal olacağını vurguladı. Gökdere'deki çalışmaların kısa sürede tamamlanacağını belirten Başkan Altepe, Hacivat deresinin ıslahının gelecek ay başlayacağını, sonrasında da kentteki diğer derelerin ıslah edileceğini ifade etti.

Başkan Altepe, Zafer Parkı ile ilgili de bilgiler verdiği açıklamasında, kentin yeni bir cazibe merkezine kavuşacağına dikkati çekti. Gökdere projesinin bölgeye değer katacağına işaret eden Başkan Altepe şunları kaydetti: "Gökdere projesi kapsamında Ankara Yolu ile Vatan Mahallesi arasında kalan, daha önce DSİ'den satın alınan bölgede Zafer Parkı'nı hayata geçiriyoruz. Anadolu ve Zafer mahalleleri arasında, bir bölümü Yıldırım'da bir bölümü de Osmangazi'de bulunan 250 bin metrekarelik Zafer Parkı'nı bölgeye kazandırıyoruz. Yap-işlet- devret modeliyle ihale ettiğimiz projede alışveriş merkezleri, spor alanları, yürüyüş yolları, kafeterya gibi her türlü sosyal yaşam alanı ile 180 metre yüksekliğinde seyir kulesi de bulunuyor."

Gökdere projesi tamamlandığında bölgenin çağdaş bir görünüme kavuşacağını belirten Başkan Altepe, Bursa'nın kalbinde önemli ve güzel bir cazibe merkezinin daha vatandaşların hizmetine sunulacağını anlattı.

BAKAN ÇELİK, ÇOCUKLUĞUNUN GEÇTİĞİ MAHELLEYİ GEZDİ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise çocukluk ve gençliğinin geçtiği Vatan Mahallesi'nde Gökdere'nin devamı denilen merkezde yaz aylarında çok ciddi sağlık ve çevre sıkıntılarının yaşandığını hatırlattı. Projenin önemine değinen Bakan Çelik, "Büyükşehir Belediyesi planladı ve gerekli adımlar atıldı. Bu çalışmanın gerçekleştirilmesi, derenin beklediğimiz şekilde ıslah edilmesi beni çok mutlu ediyor. Kanalizasyon sistemi alta alınmış, yüzeyden temiz su akıyor. Çevre düzenlemesiyle de modern, gelişen bir şehre yakışır çalışmalar yapılmış. Zafer Parkı ve sevgi evlerinin ortasından geçen derenin sağlıklı akması gerektiğinin önemini biliyoruz. Bu bölge kentin yeni cazibe merkezi olacak." dedi.

Gökdere incelemesinin ardından Bakan Çelik ve Başkan Altepe, Vatan Spor Kulübü'nü ziyaret etti, antrenman yapan sporcularla birlikte futbol oynadı ve penaltı atışı yaptı.Saba Tümer'den Olay Yaratan İtiraf: Yemek Yapan Erkekler Seksi Oluyor 15 Yaşındaki Çocuk, Annesinin Alkışları Eşliğinde 14. Kattan Aşağı Atladı

Beyaz Saray'dan, Teröristbaşı Fethullah Gülen'in İadesiyle İlgili Açıklama