"Bursa siyahı" incirde hedef dünya pazarı - Son Dakika

"Bursa siyahı" incirde hedef dünya pazarı

05.05.2021 10:47

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Senih Yazgan, "Bursa siyahı" incirin uluslararası piyasalarda tanınması ve uygun maliyetlerle pazarlanmasının ülke tarımına büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Senih Yazgan, "Bursa siyahı" incirin uluslararası piyasalarda tanınması ve uygun maliyetlerle pazarlanmasının ülke tarımına büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

Uludağ İhracatçı Birliklerinden (UİB) yapılan açıklamaya göre, İngiliz Kraliyet Ailesinin mutfağına kadar giren, uzun raf ömrü, iri dış görüntüsü, tadı ve muhteşem lezzetiyle dünyanın en kaliteli inciri kabul edilen Bursa siyahının daha geniş kitlelere tanıtılması amacıyla yaptığı çalışmaları sürdüren UYMSİB, Ticaret Bakanlığı desteğiyle "Bursa Siyahı İnciri Ur-Ge Projesi" kapsamında düzenlediği eğitimlerin dördüncüsünü gerçekleştirdi.

Danışman Nilüfer Arıak tarafından Ur-Ge kümesinde yer alan firmaların katılımcılarına verilen eğitime Prof. Dr. Yazgan da katıldı.

Gün boyunca online düzenlenen ve 10 firmanın temsilcilerinin yer aldığı toplantıda, "dış ticarette teslim ve ödeme şekilleri", "ihracat finansmanı" gibi ana başlıklar üzerinde duruldu. Eğitimde ayrıca akreditif ve akreditifte karşılaşılan sorunlar; açılmış, belgede yapılan hata nedeniyle rezerv konulmuş, bedeli tahsil edilememiş örnekler incelenirken, ihracatın finansmanı uluslararası finansman imkanları üzerinden de bütüncül bir yaklaşımla ele alındı.

Etkinlikte konuşan Senih Yazgan, şehirle özdeşleşen Bursa siyahı incirin dünya pazarında rakibi ve ihracatında limiti olmayan özel ve önemli bir ürün olduğunu belirterek, rakipsiz olan bu ürünün uluslararası piyasalarda tanınması ve uygun maliyetlerle pazarlanmasının ülke tarımına büyük katkı sağlayacağını vurguladı.

Bu kapsamda UYMSİB olarak Bursa siyahının tanıtımı ve pazarlaması süreçlerinin daha da geliştirilmesi adına faaliyetlerini sürdürdüklerini aktaran Yazgan, bu ürünün üretimi, tanıtımı ve pazarlamasının daha da geliştirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi 'Bursa siyahı' incirde hedef dünya pazarı - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Tarihi zirveye ramak kaldı! Bayramın ilk gününe de yükselişle başlayan dolar rekora koşuyor Tarihi zirveye ramak kaldı! Bayramın ilk gününe de yükselişle başlayan dolar rekora koşuyor Son Dakika: İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 11 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle can kaybı 83'e yükseldi Son Dakika: İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 11 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle can kaybı 83'e yükseldi Kerem Bürsin, Hande Erçel'e olan aşkını kameralar karşısında ilan etti Kerem Bürsin, Hande Erçel'e olan aşkını kameralar karşısında ilan etti Karısını boşanmaktan vazgeçiremeyince kaçıran koca, engel olmak isteyen ailesini de aracıyla ezdi Karısını boşanmaktan vazgeçiremeyince kaçıran koca, engel olmak isteyen ailesini de aracıyla ezdi Cumhurbaşkanı Erdoğan, Babacan'ın Abdullah Gül itirafıyla ilgili konuştu: Bunlar da içimizdeki Mescid-i Aksa'ları yıkmak istiyorlar Cumhurbaşkanı Erdoğan, Babacan'ın Abdullah Gül itirafıyla ilgili konuştu: Bunlar da içimizdeki Mescid-i Aksa'ları yıkmak istiyorlar Yüzlerce İsrailli tarafından Müslüman sürücü, sokak ortasında linç edildi Yüzlerce İsrailli tarafından Müslüman sürücü, sokak ortasında linç edildi Sedat Peker'in kendisi hakkındaki sözlerine İçişleri Bakanı Soylu'dan sert yanıt: Operasyon faresi gibi kaçma Sedat Peker'in kendisi hakkındaki sözlerine İçişleri Bakanı Soylu'dan sert yanıt: Operasyon faresi gibi kaçma Çukur'un yeni bölümü bu hafta yayınlanmayacak Çukur'un yeni bölümü bu hafta yayınlanmayacak
Advertisement