Bursa Termal Sağlık Bölgesi İlan Edilecek - Son Dakika

Bursa Termal Sağlık Bölgesi İlan Edilecek

26.11.2012 16:40
Bursa Termal Sağlık Bölgesi İlan Edilecek, System.String[]

Bursa Valisi Şahabettin Harput, sahip olduğu sıcak su potansiyeliyle Bursa'nın termal sağlık merkezi olduğunu söyledi.

Bursa Valisi Şahabettin Harput, sahip olduğu sıcak su potansiyeliyle Bursa'nın termal sağlık merkezi olduğunu belirterek, "Şehrimizin, Türkiye'de 'Termal Sağlık Bölgesi' ilan edilmesi noktasında çok ciddi çalışmamız var." dedi.

Bursa'da 5 işletmenin daha termal su hizmeti alabilmesi için Valilik'te protokol imza töreni düzenlendi. İl merkezinde 300 litre/saniyelik sıcak suyu her an kullanabilecek durumda olduklarını belirten Bursa Valisi Şahabettin Harput, sıcak suyun 90 dereceye kadar yüksek ısıda ve aynı zamanda da mineral değerleri itibariyle şifa kaynağı olduğunu söyledi. Bursa'daki sıcak suyun 'Lokman Hekim' denilebilecek romatizmal hastalıkları, mide hastalıkları, kas hastalıkları, nefes yollarıyla alakalı hastalıklara karşı şifa kaynağı olduğunu anlatan Vali Harput, "Bursa yeniden tarihler öncesindeki o termal şehri kimliğini kazanmak üzere. Roma'dan, Bizans'tan kafile kafile insanların, hakanların, kraliçelerin devlet başkanlarının şifa için Bursa'ya geldiği şehirde yaşıyoruz. Bursamızın yeniden 'termal şehir' kimliğini yeniden kazandırmak noktasındayız. Bin 500 olan yatak kapasitesini 7 bine çıkarmış durumdayız. Otel sayısını 21'den 45'e çıkarmış durumdayız. Bu maksatla yapılan çalışmalar neticesinde 5 işletmeye daha sıcak su verdik." diye konuştu.

Bursa'nın sahip olduğu sıcak su zenginliğinin üst düzeye çıkarmak için çalışmaların sürdüğüne dikkat çeken Vali Harput, şehrin 'Termal sağlık bölgesi' ilan edilmesi hususunda Ekonomi Bakanlığı nezdinde ciddi çalışmaların sürdüğünü açıkladı. Vali Harput şunları kaydetti: "Bursa'nın Termal Sağlık Bölgesi ilan edilmesi noktasında da ciddi çalışma yürütülüyor. Ekonomi Bakanlığı bünyesindeki çalışmanın biran önce sonuçlanması için gayret gösteriyoruz. Sıcak sularla alakalı yaşlı turizminin cazibesini artırmak için Çin İsveç, Hollandalı'lardan gelen talepleri değerlendiriyoruz. Bursa, bundan sonra rotasını sanayiyle birlikte termal turizme çevirmiştir. Termal turizm bir numaralı gündemimizdir. Bursalı hemşehrilerimiz de termal su kaynakları için başka bölgelere gidiyorlardı. Artık Bursa halkımız da şehrimizde termal suyun şifasından yararlanacak."

Otel işletmecileri de yüzyıllardır yeraltında atıl bekleyen sıcak suyun şifa olarak halka sunulmasında yarar olduğunu dile getirdi. Konuşmaların ardından Plaza CC adına İsmail Dalfidan, Çekirge Termal ve Hotel Gold 2 adına Şeref Güler, Romer Fizik Tedavi Merkezi adına Metin Yurdakoş ve Tiara Otel adına Fuat Akdoğan hazırlanan protokole imza koydu.

Bursa Termal Sağlık Bölgesi İlan Edilecek
Bursa Termal Sağlık Bölgesi İlan Edilecek

- Kaynak: CHA

Son Dakika Yerel Bursa Termal Sağlık Bölgesi İlan Edilecek - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Bayern Münih, evinde Atletico Madrid'i 4-0 mağlup etti ABD'den tehdit gibi S-400 sözleri: Türkiye füzeleri test ederek çok şeyi feda etti 13 yaşındaki kıza aşk mektubu yazan 61 yaşındaki sapık tutuklandı Dondurucudan çıkardıkları erişteyi yiyen aynı aileden 9 kişi hayatını kaybetti Giydiği çorap nedeniyle eleştirildikten sonra reklam teklifi bekleyen Seda Sayan'ın başına talih kuşu kondu ABD, Karabağ savaşına dahil oldu! Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları Washington'a gidiyor Azerbaycan'dan vatandaşlarını cepheye çağıran Paşinyan'a sert tepki: Çözüm taraftarı olmadığını bir kez daha ortaya koydu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşına zam! İşte önümüzdeki yıl alacağı ücret