Bursa ve Balıkesir'de Otoyol İçin 'Acele Kamulaştırmaya' İtiraz - Son Dakika

Bursa ve Balıkesir'de Otoyol İçin 'Acele Kamulaştırmaya' İtiraz

08.12.2015 13:27
Bursa ve Balıkesir'de Otoyol İçin 'Acele Kamulaştırmaya' İtiraz, System.String[]

Bakanlar Kurulu, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi kapsamında, Bursa ve Balıkesir'deki 30 köy ve mahallede acele kamulaştırma kararı aldı.

Bakanlar Kurulu, Gebze-Orhangazi- İzmir Otoyolu Projesi kapsamında, Bursa ve Balıkesir'deki 30 köy ve mahallede acele kamulaştırma kararı aldı. Bursa'daki söz konusu köy ve mahallerle ilgili daha önce 'toplulaştırma' yoluyla bedel ödemeden yapılan işlemler, Danıştay 17'inci Dairesi tarafından iptal edilmişti. İptal kararı üzerine acele kamulaştırma yolunun seçildiğini bildiren Avukat Taylan Dinçer, bu bölgeler için acele kamulaştırma şartlarının oluşmadığını ve Danıştay'da bu karara karşı dava açacaklarını söyledi.

İstanbul-İzmir otoyolu kapsamında Bursa ve Balıkesir'de 30 köy ve mahallede acele kamulaştırma kararı alındı. Kamulaştırma yüzlerce parseli kapsayacak. Son yılların büyük kamulaştırma hamlelerinden olan ve yüzlerce parseli kapsayan alanların listesi Resmi Gazetede yayınlandı.

Bakanlar Kurulu kararı uyarınca Bursa'nın Kadırga, Büyükbalıklı, Çaylı, Konaklı, Canbalı, Canbaz, Gönü, Harmanlı, Hürriyet, Muratlı, Runguçpaşa, Seyran, Yolağızı, Taşpınar, Subaşı, Sırabademler, Karakoca, Adaköy, Çeltikçi, Durumtay, Koşuboğazı, Taşköprü, Yumurcaklı ve Balıkesir'in Karapürçek, Söğütçayır, Duman, Yenimahalle, Yahyaköy, Ömerköy, Balıkdere köy ve mahallelerinde acele kamulaştırma yapılacak.

DAHA ÖNCE TOPLULAŞTIRMA KARARI İPTAL EDİLMİŞTİ

Otoyol güzergahında yeralan Bursa'nın Karacabey İlçesi'ndeki 2 mahalle ve 11 köyde tarım arazilerinde 'toplulaştırma' yoluyla bedel ödemeden yapılan işlemler, Karacabey'de yaşayan üç arazi sahibinin bu uygulamaya, Anayasa ve Toplulaştırma Kanunu'nun amacı ile bağdaşmadığı'nı gerekçe göstererek, 4 Ocak 2013'te Danıştay'a iptal davası açmıştı. 2 yıl 10 ay süren yargılama sonucunda Danıştay 17'nci Dairesi, 29 Eylül 2015'te bire karşı dört oy ile İstanbul- Orhangazi- İzmir Karayolunun Karacabey bölgesinde uygulananan 'Toplulaştırma' işleminin iptaline karar vermişti.

Yüksek Mahkemenin iptal kararıyla Karayolları Genel Müdürlüğü'nün bu bölgelerde yol yapımı işlemlerinde kamulaştırma seçeneği kalmıştı.

Danıştay'daki davada, köylülerin avukatlığını yapan Taylan Dinçer, Bakanlar Kurulu'nun 'Acele Kamulaştırma' kararının bu bölge için uygulanamayacağını savunarak, yeniden Danıştay'a dava açacaklarını söyledi. Acele Kamulaştırma kararlarının Milli Savunma ve olağanüstü durumlarda uygulanabileceğini ileri süren Dinçer, "Karayolları Genel Müdürlüğü'nün bu bölge için normal kamulaştırma işlemi yapması gerekir. Yani arazi sahipleri pazarlığa çağrılacak, uyuşmazlık olursa idare dava açacak. Arazi sahipleri olarak normal kamulaştırma işleminin uygulanmasını istiyoruz. Bu yüzden yeniden yargıya başvuracağız" dedi. - Bursa

Bursa ve Balıkesir'de Otoyol İçin 'Acele Kamulaştırmaya' İtiraz
Bursa ve Balıkesir'de Otoyol İçin 'Acele Kamulaştırmaya' İtiraz

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Bursa ve Balıkesir'de Otoyol İçin 'Acele Kamulaştırmaya' İtiraz - Son Dakika


Son Dakika

Çin'den dünyayı rahatlatacak açıklama: Kontrolden çıkan roketin zarara yol açma riski son derece düşük Çin'den dünyayı rahatlatacak açıklama: Kontrolden çıkan roketin zarara yol açma riski son derece düşük Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Bayram namazı camilerde kılınacak Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Bayram namazı camilerde kılınacak Demet Akalın, Türk yetkililere seslendi: Turistlere testi mecburi kılın Demet Akalın, Türk yetkililere seslendi: Turistlere testi mecburi kılın Üreticilere 1,5 milyar liralık destek ödemesi bugün itibarıyla hesaplara yatacak Üreticilere 1,5 milyar liralık destek ödemesi bugün itibarıyla hesaplara yatacak 16 ünlü isimden ilham alan cerrahlar 'mükemmel kadın'ı çizdi 16 ünlü isimden ilham alan cerrahlar 'mükemmel kadın'ı çizdi Ölen eşinin cenazesiyle sabaha kadar uyudu! Polis ölümü şüpheli buldu Ölen eşinin cenazesiyle sabaha kadar uyudu! Polis ölümü şüpheli buldu Sedat Peker'e, Tolga Ağar cephesinden cevap geldi: İftiraları reddediyorum, hukuki işlemler başlatacağım Sedat Peker'e, Tolga Ağar cephesinden cevap geldi: İftiraları reddediyorum, hukuki işlemler başlatacağım Marketlerde 'Tedbirli yeni dönem' başladı! Hangi ürünler yasak, hangi ürünler serbest? Marketlerde 'Tedbirli yeni dönem' başladı! Hangi ürünler yasak, hangi ürünler serbest?
Advertisement