Bursa ve Balıkesir'de Otoyol İçin 'Acele Kamulaştırmaya' İtiraz - Son Dakika

Bursa ve Balıkesir'de Otoyol İçin 'Acele Kamulaştırmaya' İtiraz

08.12.2015 13:27
Bursa ve Balıkesir'de Otoyol İçin 'Acele Kamulaştırmaya' İtiraz

Bakanlar Kurulu, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi kapsamında, Bursa ve Balıkesir'deki 30 köy ve mahallede acele kamulaştırma kararı aldı.

Bakanlar Kurulu, Gebze-Orhangazi- İzmir Otoyolu Projesi kapsamında, Bursa ve Balıkesir'deki 30 köy ve mahallede acele kamulaştırma kararı aldı. Bursa'daki söz konusu köy ve mahallerle ilgili daha önce 'toplulaştırma' yoluyla bedel ödemeden yapılan işlemler, Danıştay 17'inci Dairesi tarafından iptal edilmişti. İptal kararı üzerine acele kamulaştırma yolunun seçildiğini bildiren Avukat Taylan Dinçer, bu bölgeler için acele kamulaştırma şartlarının oluşmadığını ve Danıştay'da bu karara karşı dava açacaklarını söyledi.

İstanbul-İzmir otoyolu kapsamında Bursa ve Balıkesir'de 30 köy ve mahallede acele kamulaştırma kararı alındı. Kamulaştırma yüzlerce parseli kapsayacak. Son yılların büyük kamulaştırma hamlelerinden olan ve yüzlerce parseli kapsayan alanların listesi Resmi Gazetede yayınlandı.

Bakanlar Kurulu kararı uyarınca Bursa'nın Kadırga, Büyükbalıklı, Çaylı, Konaklı, Canbalı, Canbaz, Gönü, Harmanlı, Hürriyet, Muratlı, Runguçpaşa, Seyran, Yolağızı, Taşpınar, Subaşı, Sırabademler, Karakoca, Adaköy, Çeltikçi, Durumtay, Koşuboğazı, Taşköprü, Yumurcaklı ve Balıkesir'in Karapürçek, Söğütçayır, Duman, Yenimahalle, Yahyaköy, Ömerköy, Balıkdere köy ve mahallelerinde acele kamulaştırma yapılacak.

DAHA ÖNCE TOPLULAŞTIRMA KARARI İPTAL EDİLMİŞTİ

Otoyol güzergahında yeralan Bursa'nın Karacabey İlçesi'ndeki 2 mahalle ve 11 köyde tarım arazilerinde 'toplulaştırma' yoluyla bedel ödemeden yapılan işlemler, Karacabey'de yaşayan üç arazi sahibinin bu uygulamaya, Anayasa ve Toplulaştırma Kanunu'nun amacı ile bağdaşmadığı'nı gerekçe göstererek, 4 Ocak 2013'te Danıştay'a iptal davası açmıştı. 2 yıl 10 ay süren yargılama sonucunda Danıştay 17'nci Dairesi, 29 Eylül 2015'te bire karşı dört oy ile İstanbul- Orhangazi- İzmir Karayolunun Karacabey bölgesinde uygulananan 'Toplulaştırma' işleminin iptaline karar vermişti.

Yüksek Mahkemenin iptal kararıyla Karayolları Genel Müdürlüğü'nün bu bölgelerde yol yapımı işlemlerinde kamulaştırma seçeneği kalmıştı.

Danıştay'daki davada, köylülerin avukatlığını yapan Taylan Dinçer, Bakanlar Kurulu'nun 'Acele Kamulaştırma' kararının bu bölge için uygulanamayacağını savunarak, yeniden Danıştay'a dava açacaklarını söyledi. Acele Kamulaştırma kararlarının Milli Savunma ve olağanüstü durumlarda uygulanabileceğini ileri süren Dinçer, "Karayolları Genel Müdürlüğü'nün bu bölge için normal kamulaştırma işlemi yapması gerekir. Yani arazi sahipleri pazarlığa çağrılacak, uyuşmazlık olursa idare dava açacak. Arazi sahipleri olarak normal kamulaştırma işleminin uygulanmasını istiyoruz. Bu yüzden yeniden yargıya başvuracağız" dedi. - Bursa

Bursa ve Balıkesir'de Otoyol İçin 'Acele Kamulaştırmaya' İtiraz
Bursa ve Balıkesir'de Otoyol İçin 'Acele Kamulaştırmaya' İtiraz

İzmir'de yasa dışı geçişle mücadele sürüyor İzmir'de yasa dışı geçişle mücadele sürüyor Başkan Yılmaz, BAÜN' de gençlerle buluştu Başkan Yılmaz, BAÜN' de gençlerle buluştu AYVOFF'tan geleneksel bahar kampı AYVOFF'tan geleneksel bahar kampı
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Bursa ve Balıkesir'de Otoyol İçin 'Acele Kamulaştırmaya' İtiraz - Son Dakika


Advertisement