Bursa'yı Termal Kenti Yapacak Jeotermal AŞ Üretime Geçiyor - Son Dakika

Bursa'yı Termal Kenti Yapacak Jeotermal AŞ Üretime Geçiyor

07.09.2012 15:40
Bursa'yı Termal Kenti Yapacak Jeotermal AŞ Üretime Geçiyor, System.String[]

Bursa'yı yeniden kaplıca ve termal şehri yapma hedefiyle kurulan Jeotermal Enerji AŞ, ekim ayında 45 otele sıcak su dağıtımı ile üretime başlıyor.

Bursa'yı yeniden kaplıca ve termal şehri yapma hedefiyle kurulan Jeotermal Enerji AŞ, ekim ayında 45 otele sıcak su dağıtımı ile üretime başlıyor.

Bursa'daki jeotermal potansiyel varlığını araştırmak, var olanı yeryüzüne çıkarmak, turizm ve enerji amaçlı kullanım altyapılarını oluşturmak amacıyla kurulan Jeotermal Enerji AŞ üretime geçiyor. Bursa Valisi Şahabettin Harput öncülüğünde 2009 yılı Nisan ayında faaliyete geçen Jeotermal Enerji AŞ ilk üretimlerini yapmaya hazırlanıyor. Yürütülen çalışmaların şehir merkezinde devam eden etabı Ekim 2012 tarihi itibariyle tamamlanacak. Çalışmalarla 6 üretim kuyusunda toplam 300 lt/sn suya ulaşılırken, kentte 1500 olan termal yatak kapasitesi 7000 yatak kapasitesine çıkacak.

Bursa İl Genel Meclisi Başkanı Nedim Akdemir, beraberinde İl Genel Meclisi üyesi parti temsilcileri ile birlikte Kültür Park içindeki termal dağıtım merkezinde incelemelerde bulundu, yetkililerden bilgi aldı. İl Genel Meclisi'nde siyasi grup temsilcileriyle beraber Jeotermal AŞ'nin çalışmalarını yerinde incelemek için geldiklerini anlatan Bursa İl Genel Meclisi Başkanı Nedim Akdemir, "Yaptığımız incelemelerde gelecek nesillerimize büyük bir jeotermal miras bırakıyoruz. Jeotermal, bacasız sanayi dediğimiz turizmin tetikleyicisi olacak. Şu anda yaptığımız çalışmalarla 45 otelimize sıcak suyu veriyoruz. 20 tanesiyle anlaşma sağlandı. Geri kalan 25'i ile de en kısa zamanda anlaşma sağlanacak." dedi. Yapılacak yeni sondajlarla suyun istenen oranda artması ile 3 -4 bin konutu ısıtacak seviyeye ulaşmayı hedeflediklerini anlatan Nedim Akdemir, şu an için önceliklerinin ısıtma değil, turizme hizmet olduğunu söyledi.

İl Genel Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Fethi Yıldız da Jeotermal AŞ'nin kuruluş aşamasında ilk önergeyi verdiğini belirterek, "Bursa'nın geleceğini burada tarih olarak yazıyoruz diye düşünüyorum." dedi.

CHP Grup Başkan Vekili Sabahattin Sesli ise jeotermalin Bursa'nın gelecekteki en önemli gelir kaynaklarından biri olduğunu kaydederek, "Bununla ilgili biz CHP grubu olarak kaynakların verimli kullanılması noktasında bu işin hem takipçisi olacağız, hem de daha efektif, daha verimli olarak kamu yararına kullanımına katkı koyacağız." şeklinde konuştu.

MHP Grup Sözcüsü İhsan Bilgili de Bursa'nın tarihteki konumuna geri dönmekte olduğuna dikkat çekerek, "Yani Bursa tarihte kaplıca şehri, termal şehri unvanına sahip idi. Bunu son yıllarda başka illere kaptırdık. Ancak yapılan çalışmaları takdirle karşılıyoruz. Yapılan çalışmalarla Bursa yeni bir vizyon kazanıyor. Termal turizmin merkezi haline geliyor." açıklamasında bulundu.

Bursa'yı Termal Kenti Yapacak Jeotermal AŞ Üretime Geçiyor
Bursa'yı Termal Kenti Yapacak Jeotermal AŞ Üretime Geçiyor
Bursa'yı Termal Kenti Yapacak Jeotermal AŞ Üretime Geçiyor
Bursa'yı Termal Kenti Yapacak Jeotermal AŞ Üretime Geçiyor

- Kaynak: CHA

Son Dakika Yerel Bursa'yı Termal Kenti Yapacak Jeotermal AŞ Üretime Geçiyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Söke'de deprem sırasında taş ocağından kopan kaya parçaları korkuttu Son Dakika: İzmir'de kurtarma çalışmalarının simge ismi Buse, 9.5 saat sonra enkazdan kurtarıldı İzmir'deki depremde enkaz altında kalan 28 yaşındaki futbolcu kurtarıldı Yakınları, Kulalı anne-kızın enkaz altında olduğunu sosyal medya hesaplarından paylaştı Deprem sonrası aşağılayıcı paylaşımlarda bulunan 16 kullanıcı tespit edildi, 3 kişi gözaltında Son Dakika: İzmir'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 24'e, yaralı sayısı 804'e yükseldi İzmir'de faaliyet gösteren bir otelin işletmecisinden örnek davranış: Depremzedeleri ücretsiz ağırlayacak Mustafa Kılıç isimli sosyal medya kullanıcısı, İzmir depremini 15 saat önceden haber verdi