Bursa'yı Yavuz Bahadıroğlu'ndan Dinlediler - Son Dakika

Bursa'yı Yavuz Bahadıroğlu'ndan Dinlediler

27.04.2015 13:58
Bursa'yı Yavuz Bahadıroğlu'ndan Dinlediler, System.String[]

Büyükşehir Belediyesi İncirli Kültür Merkezi'nde okurlarıyla buluşan Yavuz Bahadıroğlu, 'Bursa'nın Yürek İzleri' adlı söyleşide Osmanlı medeniyetindeki Bursa'yı anlattı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi İncirli Kültür Merkezi, 'Tarihi Sevdiren Adam' Yavuz Bahadıroğlu'nu ağırladı. 'Bursa'nın Yürek İzleri' adlı söyleşiyle vatandaşlarla buluşan Bahadıroğlu, katılımcılara Osmanlı medeniyetindeki Bursa'yı anlattı.

Tarihçi Yazar Yavuz Bahadıroğlu, Bursa'nın yürek adamlarının anlaşılması gerektiğini vurgulayarak, "Emir Sultan ilimler ilmini hem hatmetmiş hem de ham etmiş bir derya. Yıldırım Beyazıd gibi gencecik bir padişahı, mahkemeden adeta kovabilmesi günümüzde mümkün değildir. Koskoca Osmanlı Padişahını cemaatle namaz kılmadığı için bir de azarlamıştır ve şahitliğini kabul etmemiştir" diyerek Emir Sultan'ın siyasetin de üstünde olan bir alim olduğunu anlattı. Bursa'nın yapı taşlarından Şeyhülislam Molla Fennani, Üftade Hz., Somuncubaba Hz., Osmangazi, Orhangazi ve Sultan Çelebi Mehmet gibi önemli isimlerden de bahseden Bahadıroğlu, evliyalar şehri Bursa'nın değerini vurguladı.

"Kitaplarda yazan tarih yalan" iddiası

Kitaplarda yazan tarih konusunda da "Birileri bize yalan söylüyor" ifadesini kullanan tarihçi yazar, "Yıllardır bu ülkede Osmanlı'yı yok sayma, padişahları dört duvar arasında zevk düşkünü ilan etme, Cumhuriyet dönemini ideolojik kaygılarla farklı yazma gibi hatalar yapıldı" diyerek, ders kitaplarında yazan tarihi de yalanladı.

"Ayasofya'da Namaz Kılacağız"

Osmanlı Devleti'nin temelini atanların bir gün Ayasofya'da namaz kılma hayalleri olduğunu söyleyen Bahadıroğlu, "Söğüt ve Domaniç'te atılan temeller oradan Bursa, İznik ve Edirne'ye doğru ilerler. Osmanlı Üsküdar'a kadar gelir oradan Ayasofya'ya bakardı. En büyük emel bir gün orada namaz kılmaktı. Allah'ın izniyle biz de bu sene Ramazan ayında Kadir Gecesi'nde İstanbul'da Ayasofya'da namaz kılacağız" dedi.

Program sonunda Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Şükrü Köse, Yavuz Bahadıroğlu'na BUSMEK kursiyerleri tarafından el işçiliğiyle yapılan 'Yeşil Türbe Çinisi' hediye etti. Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Şube Müdürü Şahin Arat da yazara çiçek takdim ederek anlamlı program için teşekkür etti.

Bursa'yı Yavuz Bahadıroğlu'ndan Dinlediler

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Bursa'yı Yavuz Bahadıroğlu'ndan Dinlediler - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

İki kız kardeş, kendilerinden telefon numarası isteyen şahsı evire çevire dövdü Yaptıkları 3 metrelik kardan adamın adını 'Donald Trump' koydular 5 yaşındaki çocuğun önce ayakkabılarını çıkardı, ardından çuvala koyarak kaçırmaya çalıştı İstanbul'da kar yağışı kaç gün sürecek? Meteoroloji'den son hava durumu tahmini Sular çekilince altıncı yüzyıldan kalma kaya mezarları ortaya çıktı Tunceli'nin Ovacık ilçesinde kar kalınlığı 1,5 metreyi buldu! Ev ve araçlar kardan görünmez hale geldi Yasak Elma'nın Şahika'sı Nesrin Cavadzade diziden ayrılıyor mu? Ettiği küfür başına dert oldu Mesut Özil'in Fenerbahçe'den alacağı ücret belli oldu! 3,5 yıllık transferin maliyeti dudak uçuklattı