Bursalılar Tarihi Sempozyuma Doydu - Son Dakika

Bursalılar Tarihi Sempozyuma Doydu

08.04.2017 14:49
Bursalılar Tarihi Sempozyuma Doydu, System.String[]

Osmangazi Belediyesi'nin 13'üncüsünü düzenlediği Osman Gazi'yi Anma ve Bursa'nın Fethi Şenlikleri kapsamında gerçekleştirilen sempozyumlar yoğun ilgi gördü.

'II. Bayezid ve Dönemi'ni konu alan sempozyumlarda dinleyenler adeta 1400-1500'lü yıllara geri döndü.
Ördekli Kültür Merkezi'nin iki salonunda da gerçekleşen sempozyumlar, öğretim üyelerinin görsel sunumlarıyla dinleyicilerin beğenisini topladı. Oturumlarda, II. Bayezid dönemine ilişkin şehircilikten, savaşlara, dış ilişkilere, doğal ve sosyal afetlerden politikalara ve kanunlara kadar pek çok konu anlatıldı. Görsel malzemelerin de kullanıldığı sunumlarda konuşmacılar, katılımcıların zihinlerinde II. Bayezid dönemini yeniden yaşattı.

Sempozyumda oturum başkanlıklarını Prof Dr. Feridun Emecen, Prof. Dr. Özer Ergenç ve Prof. Dr. İdris Bostan yaparken, Prof. Dr. Mehmet İnbaşı, Prof. Dr. Kemalettin Kuzucu, Prof. Dr. Ahmet Aksin, Prof. Dr. Nevin Özkan, Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, Prof. Dr. Mefail Hızlı, Doç. Dr. Burcu Kurt, Doç. Dr. Rinero Speelman, Yrd. Doç. Dr. Nilüfer Alkan Günay, Dr. Nil Tekgül ve Arş. Gör. Furkan Külünk konuşmacı olarak katıldı.

Osmangazi'nin Bursa için mihenk taşlarından olan tarihi yapıların en yoğun olduğu ilçe olduğunu ifade eden Prof. Dr. Nevin Özkan, " Osmangazi Belediyesi'nin fetih şenlikleri kapsamında tarihle vatandaşı buluşturma, dönem padişahlarını tanıtma, sosyo-ekonomik ve kültürel yönleriyle o dönemi anlatma ve yaşatma etkinliği gerçekten takdire şayan. Bu çalışmalardan dolayı Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'a tekrar teşekkür ederim" diye konuştu.

Katılımcılar, geçmişe yolculuk yaptıkları sempozyum sonunda 'Bursa İhtisap Kanunnamesi' sergisini de gezdi.

Bursalılar Tarihi Sempozyuma Doydu

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Bursalılar Tarihi Sempozyuma Doydu - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Bakan Soylu'nun annesine küfreden şüpheli "Cumhurbaşkanı'na Hakaret"ten tutuklandı Burak Yılmaz'dan Fenerbahçe'ye transfer olan Mesut Özil'e olay gönderme Ronaldo'yu reddeden Türk model Cansu Taşkın: O konu benim için kapandı Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çok net faiz mesajı: Yüksek faize kesinlikle karşıyım Twitter, Trump'ın fotoğrafını paylaşıp intikam çağrısı yapan Hamaney'in hesabını askıya aldı Şarkıcı Tarık Mengüç'ün acı günü! Babasını kaybetti Evlere gündeliğe giden kadın, iç çamaşırlarını satışa çıkardı hayatı değişti Genç kadına saatlerce tecavüz eden sanık iş yerinin önünde darbedildi