"Büyük Ankara Yürüyüşü"Nün 21. Yılı - Son Dakika

"Büyük Ankara Yürüyüşü"Nün 21. Yılı

03.01.2012 15:28

03.01.2012 - Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş, maden işçilerinin, haklı ve meşru bir mücadele içinde olmaktan aldıkları güç ile ülkedeki demokrasi mücadelesine altın bir sayfa eklediğini bildirdi.

03.01.2012 - Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş, maden işçilerinin, haklı ve meşru bir mücadele içinde olmaktan aldıkları güç ile ülkedeki demokrasi mücadelesine altın bir sayfa eklediğini bildirdi.

Alabaş, 4-8 Ocak 1991 tarihleri arasındaki Büyük Madenci Yürüyüşü'nün, 21. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, Zonguldak halkının grev ve yürüyüşünün, Türkiye işçi sınıfına ve tüm demokrasi güçlerine ışık tuttuğunu belirtti.

4-8 Ocak 1991 tarihinin işçi mücadele tarihinin en önemli simgelerinden biri olduğuna dikkati çeken Alabaş, şunları kaydetti:

"4 Ocak tarihi, maden ocaklarımızı, demir-çelik sektörümüzü, enerji sektörümüzü ve ülkemiz sanayisini ve üretim kültürünü hedef alanlara karşı maden işçilerinin Zonguldak ve bölge halkının verdiği büyük mücadele günüdür. 30 Kasım 1990 tarihinde başlayan grevle, 35 gün boyunca Zonguldak caddelerinde 'Yanlış yapıyorsunuz' diye haykıran ve siyasi iktidarı uyaran maden işçisi ve Zonguldak halkı, bu uyarıları dikkate alınmayınca 'Artık yeter' demiş ve Ankara yoluna çıkmıştır. 4 Ocak 1991 tarihi, haykırışları duymayanlara karşı 100 bini aşan insanla Ankara'ya yürüdüğümüz ve sesimizi dünyaya duyurduğumuz tarihtir. 4-8 Ocak 1991 Ankara Yürüyüşümüzle madenci feneri, Türkiye'yi aydınlatmıştır. Maden işçileri, haklı ve meşru bir mücadele içinde olmaktan aldıkları güç ile ülkemiz demokrasi mücadelesine altın bir sayfa eklemiştir. Maden işçilerine ve Zonguldak halkına, böylesine örnek ve büyük bir eylemi gerçekleştirme başarısını sağlayan, onların 1,5 asırlık madencilik kültüründen aldıkları güçtür."

- ZONGULDAK

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 'Büyük Ankara Yürüyüşü'Nün 21. Yılı - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Selin Ciğerci, ortalığı salladı! Konserde Bülent Ersoy'a kalça dansı yaptı 19:07 Selin Ciğerci, ortalığı salladı! Konserde Bülent Ersoy'a kalça dansı yaptı Kafa karıştıran fotoğraf! Beşiktaş'la anlaştığı konuşulan Ghezzal, Leicester'da maça çıktı 18:05 Kafa karıştıran fotoğraf! Beşiktaş'la anlaştığı konuşulan Ghezzal, Leicester'da maça çıktı Ünlü oyuncu Mike Mitchell, Fethiye'de teknede ölü bulundu! 17:54 Ünlü oyuncu Mike Mitchell, Fethiye'de teknede ölü bulundu!
'Hain' diyen taraftara, Ghezzal cephesinden gelen cevap sert oldu 17:44 'Hain' diyen taraftara, Ghezzal cephesinden gelen cevap sert oldu UNESCO'nun Ayasofya uyarısına Dışişleri'nden yanıt: Türkiye'nin mülkü ve titizlikle korunuyor 17:36 UNESCO'nun Ayasofya uyarısına Dışişleri'nden yanıt: Türkiye'nin mülkü ve titizlikle korunuyor Kurban Bayramı tatilinin 8 günlük trafik kazası sonuçları: 46 ölü, 341 yaralı 17:34 Kurban Bayramı tatilinin 8 günlük trafik kazası sonuçları: 46 ölü, 341 yaralı
CHP'li İslam'ın 17:32 CHP'li İslam'ın "Makedonyalı Lütfü" paylaşımı İYİ Parti'yi rahatsız etti İmza törenine damga vuran sözler! Ahmet Ağaoğlu yabancı kuralını hatırlatınca İsmail Köybaşı buz kesti 17:21 İmza törenine damga vuran sözler! Ahmet Ağaoğlu yabancı kuralını hatırlatınca İsmail Köybaşı buz kesti
Advertisement