Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Büyük Çerkes Sürgünü Kefken'de Anıldı - Son Dakika

Büyük Çerkes Sürgünü Kefken'de Anıldı

Türkiye'de Yaşayan Çerkesler, Kafkasya'dan Anadolu'ya Sürülüşlerinin 144. Yılını ve Sürgün Sırasında Hayatını Kaybedenleri Kefken'de Düzenlenen Etkinliklerle Andılar.

Büyük Çerkes Sürgünü Kefken\'de Anıldı
27.05.2008 - 10:22,

Büyük Çerkes Sürgünü'nün 144. yılı Kefken'de anıldı.

Büyük Çerkes Sürgünü'nü anma etkinlikleri çerçevesinde, Karaağaç Köyü mezarlığındaki tören alanında ve Çerkeslerin teknelerle karaya çıktıkları yerlerden biri olan Babalı Köyü'ndeki kayalıklarda yapılan anma törenine yüzlerce Çerkes ve çevre halkı katıldı.

İlk tören Kefken Karaağaç Köyü Anıt Mezarlığı'ndaki tören alanında yapıldı. Törene çevre il ve ilçelerden gelen her yaşta Çerkesin yanı sıra, Dünya Çerkes Birliği Başkanı ve beraberindeki heyet ile Kaf-Fed Genel Başkanı Cihan Candemir, Bir Kaf Fed Başkanı Ata Katı, İzmit Vali Yardımcısı İdris Kurt Kaya, Kandıra Kaymakamı Hamza Erkal, Kırkpınar Ağası İşadamı Adem Tüysüz, köy muhtarı Adem Türkmen organizasyonu düzenleyen bölge dernek başkanları, yönetimleri ile thamadeler/ayhabılar ve köy halkı da törene katıldı.

Tören, sürgün sırasında ölen Çerkeslerin anısına saygı duruşuyla başladı. İzmit Kafkas Derneği Başkanı Sami Korkut'un açılış konuşmasının ardından, protokole dahil katılımcıların her biri günün anlam ve önemi üzerine duygularını dile getiren birer konuşma yaptı.

Dünya Çerkes Birliği Başkanı Dzemıha Kasbolet konuşmasına, ana vatandan selamlar getirdiğini söyleyerek başladı ve "144 yıl önceki sürgün sonucu büyük acılar çekerek bu topraklara kadar gelen insanlarımızın torunları olan bizlerin, şimdiye dek olduğu gibi, bundan sonra da dilimizi ve kültürümüzü muhafaza etmemiz gerekiyor" dedi.

Kaf-Fed Genel Başkanı Cihan Candemir de Çerkeslerin sürgüne kadar yaşadığı sürece değinerek, "Yas tutarak, ağıtlar yakarak andığımız bu trajediden ders alarak, barış ve dostluğa dayalı yeni bir dünya düzeni oluşturmanın yollarını birlikte bulmamız gerekiyor. Barış ve huzurun kıymetini en iyi bilmesi gereken bizleriz ve bu konuda bize önemli görevler düşmektedir" diye konuştu. Abhazya'nın bağımsızlığının tanınması konusuna da değinen Candemir, ülkelerin bağımsızlıklarının tanınmasının hukuki değil, siyasi olduğunu belirtti. Candemir, "Gelecek yıllarda, ama çok uzamadan, 21 Mayısların, Abhazya'nın bağımsızlığının tanındığı bir süreç olmasını diliyorum. O zaman inanıyorum ki, bu mezarda yatan atalarımızın ruhları da huzura kavuşacaktır" dedi.

Konuşmaların ardından Kuran-ı Kerim okundu dualar edildi ve dağıtılan yemek ile buradaki tören sona erdi. Buradan Babalı Kötü'ne geçildi. Babalı Köyü sahilini dolduran yüzlerce kişi, kayalıkların üzerinde yapılan kısa konuşmalardan sonra, canlı olarak söylenen İstanbulako ve Şişnane ağıtları eşliğinde siyah bir çelenk ile ellerindeki kırmızı karanfilleri denize bıraktılar. Havanın kararmasıyla çok sayıda genç kumsalda yakılan büyük Nart ateşinin etrafında, ellerindeki meşalelerle bir halka yaparak yürüdü. Sahile ilk ayak basan sürgün Çerkeslerin sığındığı mağaranın önünde, sürgün oratoryosu sergilendi. (ANKA)

(SL/ZG)

Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Büyük Çerkes Sürgünü Kefken'de Anıldı - Son Dakika


Advertisement