Büyük Kafkas Sürgünü Paneli Düzenlendi - Son Dakika

Büyük Kafkas Sürgünü Paneli Düzenlendi

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Kafkas Araştırmaları Merkezi tarafından Kültür ve Kongre Merkezi’nde ‘1864 Büyük Kafkas Sürgünü’ konulu panel düzenlendi.

Büyük Kafkas Sürgünü Paneli Düzenlendi, System.String[]

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Kafkas Araştırmaları Merkezi tarafından Kültür ve Kongre Merkezi'nde '1864 Büyük Kafkas Sürgünü' konulu panel düzenlendi.

SAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arif Bilgin'in açılış konuşmasının yaptığı panele Doç. Dr. Ümit Ekin, Araştırmacı Yazar Murat Topçu ve Av. Hulusi Üstün konuşmacı olarak katıldı. Genel olarak "Çerkesler" olarak anılan Apaz, Çeçen ve Oset gibi çeşitli halkların Kafkasya'da çok eski tarihlerde yerleşik olarak yaşadıklarını ifade eden Doç Dr. Ümit Ekin, 1864 tarihinin sembol olarak anıldığını ve aslında yıllar süren göçler boyunca Kafkasya'dan en az 600 bin en fazla da 2 milyon insanın göç ettiğini ifade etti.

Araştırmacı Yazar Murat Topçu ise, Kafkas halklarının yaşadığı toprakların orada yerleşik topluluklardan arındırılarak bu bölgeye Rus ve Kazak topluluklarının yerleştirilmesi fikrinin, 1930'larda Rus devletinin gündemine girdiğini ancak ilk anda kabul görmediğini belirtti. Bölgeden daha önce de göçler olduğunu hatırlatan Topçu, bir kısım insanların zorla göç ettirildiğini bir kısmının ise zorlaşan hayat şartları nedeniyle göç ettiğini söyledi. Panel Av. Hulusi Üstün'ün göçten sonra yaşananları ve Kafkas halklarının gittikleri toprakları nasıl etkiledikleri üzerine konuşmasıyla son buldu. - SAKARYA

YORUMLAR

Son Dakika

Beyrut'u kana bulayan patlamanın neden bu kadar şiddetli olduğu netleşti Koronavirüsün karanlık bir yönü ortaya çıktı! Hastaların yarısından fazlası psikiyatrik rahatsızlık yaşıyor Son Dakika: Beyrut patlamasını terör örgütü DEAŞ üstlendi Fenerbahçe'nin görüştüğü Erol Bulut, İstanbul'a geldiği sırada eşi uçakta fenalaştı Duygu Özaslan, yeni sevgilisiyle fotoğraf paylaşmadan duramıyor MHP'den ihraç edilen Erhan Usta'nın kızının nikah töreninde 4 genel başkan bir araya geldi Annelerinin araçta bıraktığı 2 çocuğu kaçırmaya kalkışan şüpheli, yakalandı Son Dakika: İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine "Kovid-19 tedbirleri" konulu ek genelge gönderdi Hastanenin "erkek" dediği bebek evde kız çıktı Beyrut Valisi patlamayı gözyaşları içinde anlattı: Hiroşima ve Nagazaki'ye benziyor Son Dakika: Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta büyük patlama: 70 kişi hayatını kaybetti, 3700 yaralı var Genç kadın, bugün boşandığı eski eşi tarafından silahla vurularak öldürüldü "Koronavirüse iyi geliyor" diyerek ürün tanıtan ünlülere ceza yağdı HDP'li Işık hakkında fezleke hazırlandı, 8 yıla kadar hapsi isteniyor El frenini çekmeyi unutan kamyon şoförü, tekerleğin altında kalarak can verdi