Büyük Patlama'dan Önce Bir Evren Vardı" İddiası - Son Dakika

Büyük Patlama'dan Önce Bir Evren Vardı" İddiası

09.06.2021 11:07
Büyük Patlama'dan Önce Bir Evren Vardı

Büyük Patlama öncesi bir evrenin varlığından haberiniz var mıydı?

Büyük Patlama öncesi bir evrenin varlığından haberiniz var mıydı? "Sir" ünvanlı Profesör Roger Penrose bu evreni görebileceğimizi öne sürüyor.

Nobel ödülü sahibi fizikçi Big Bang'den önce var olmuş bir evrenin günümüzde görülmesinin mümkün olduğunu söylüyor.

Kara deliklerin varlığını kanıtlayan çalışmaları ile öne çıkan Sir Roger Penrose göklerde bulduğu "Hawking Points" dediği altı sıcak nokta ile de adını duyurmuştu.

Bu noktaların çapı Ay'dan sekiz kat daha büyük ve adını kara deliklerin radyasyon akıtıp buharlaştığı teorisinin sahibi Profesör Stephen Hawking'den alıyor.

Kara deliklerin buharlaşması uzun bir zaman dilimine yayılıyor ve bu dilimin içinde bulunduğumuz evrenimizin yaşından da uzun bir süre olduğunu düşünürsek bu da süreci gözlememizi imkansızlaştırıyor.

89 yaşındaki Sir Roger'ı dinleyince öğreniyoruz ki, eski evrenlerdeki ölü kara delikler –ya da aeons- günümüzde görülebilir. Bu doğrulanır doğrulanmaz Profesör Hawking'in teorileri de doğrulanmış oluyor.

Büyük Patlama'dan Önce Bir <a class='keyword-sd' href='/evren/' title='Evren'>Evren</a> Vardı
Roger Penrose.

"Big Bang başlangıç değil, Big Bang'den önce başka bir şey mevcuttu ve bu şeye gelecekte sahip olacağız."

BİZİM BIG BANG, ÖNCEKİ AEONUN UZAK GELECEĞİ

Kendisi de çılgın bir teori olduğunu söylüyor ve devam ediyor: "O uzak gelecek başka bir aeonun Big Bang'i oluyor. Böylece bizim Big Bang'imiz önceki bir aeonun uzak geleceği olan bir şeyle başlamıştı ve benzer kara delikler buharlaşıyor olmalıydı- Hawking buharlaşması yoluyla- ve gökte Hawking Noktaları dediğim bu noktaların oluşmasına sebep oldular. Bunları görebiliyoruz."

"Bu noktalar Ay'ın sekiz katı büyüklüğünde ve biraz ısınmış bölgeler. Altı farklı noktanın varlığını kanıtlayacak delile sahibiz." diye devam ediyor sözlerine!

Teorisinin yayınlandığı günden bugüne tartışmalara konu olmaya devam ediyor çünkü birçok bilim insanı evrenin yeni bir Big Bang'den önce -Big Crunch kasılmasına geçmeden hemen önce -genişlediğine inanıyor.

Büyük Patlama'dan Önce Bir Evren Vardı
Stephen Hawking.

1783'te John Mitchell teorilerinde kara deliklerden bahsettiğinde de epey tartışma konusu olmuştu. Bir nesne aşırı yoğunlaştığında, yerçekimi ışığın sızmasını durdurur diye de tahmin yürütmüştü.

Ancak Albert Einstein bu teoriyi gerçeklik yerine matematik merakı diye reddetti.

Einstein'in ölümünden dokuz yıl sonra Sir Roger, nesneler çok yoğunlaştıklarında kaçınılmaz sonuçlar doğar ve yerçekimsel bir çökme ile sonlanırlar ve doğanın bilinen tüm kanunlarının durduğu yerdir diye ispatladıktan sonra makalesi Einstein'den sonra izafiyet teorisine yapılmış en önemli katkı olarak görüldü.

30'lu yaşlarında yolda metro istasyonuna yürürken aklına gelen bu fikir nihayet yarım yüzyıl sonra tanınmaya başlandı!

Büyük Patlama'dan Önce Bir Evren Vardı İddiası

Son Dakika Teknoloji Büyük Patlama'dan Önce Bir Evren Vardı' İddiası - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Eski koca dehşeti yine can aldı! 3 çocuğunun annesini sokak ortasında öldürüp, kendi kafasına sıktı 11:18 Eski koca dehşeti yine can aldı! 3 çocuğunun annesini sokak ortasında öldürüp, kendi kafasına sıktı Genç kız, ilk iş deneyiminde taciz şokuyla sarsıldı: Bahanelerle omuzlarımı okşuyordu 11:05 Genç kız, ilk iş deneyiminde taciz şokuyla sarsıldı: Bahanelerle omuzlarımı okşuyordu Çılgın at kontrolden çıktı! Dünyaca ünlü meydanı birbirine kattı 10:55 Çılgın at kontrolden çıktı! Dünyaca ünlü meydanı birbirine kattı
Beşiktaş'ın kadrosuna katmak istediği Brezilyalı yıldız Alex Teixeira'yı Galatasaray da listesine aldı 10:54 Beşiktaş'ın kadrosuna katmak istediği Brezilyalı yıldız Alex Teixeira'yı Galatasaray da listesine aldı Son Dakika! Koronavirüs aşı uygulamasında yaş sınırı 25'e indi 10:43 Son Dakika! Koronavirüs aşı uygulamasında yaş sınırı 25'e indi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın koronavirüse karşı önerdiği lezzetin dalından sofraya yolculuğu başladı 10:19 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın koronavirüse karşı önerdiği lezzetin dalından sofraya yolculuğu başladı
Yıllarca bir tarihin üzerinde oturmuşlar! Arkeologlar Şanlıurfa'da yeni bir keşif yaptı 10:09 Yıllarca bir tarihin üzerinde oturmuşlar! Arkeologlar Şanlıurfa'da yeni bir keşif yaptı Milyarlarca dolar buhar oldu! Elon Musk'ın popülerleştirdiği Dogecoin'de sert düştü 10:02 Milyarlarca dolar buhar oldu! Elon Musk'ın popülerleştirdiği Dogecoin'de sert düştü
Advertisement