Büyükkılıç'tan Koramaz Vadisi'ne yapılmak istenen taş ocağına ilişkin açıklama - Son Dakika

Büyükkılıç'tan Koramaz Vadisi'ne yapılmak istenen taş ocağına ilişkin açıklama

26.11.2020 13:14
Büyükkılıç'tan Koramaz Vadisi'ne yapılmak istenen taş ocağına ilişkin açıklama, System.String[]

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Koramaz Vadisi'ne yapılmak istenen taş ocağına ilişkin açıklamada bulundu.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Koramaz Vadisi'ne yapılmak istenen taş ocağına ilişkin açıklamada bulundu.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, Büyükkılıç başkanlığında Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin, şehrin tüm değerlerine sahip çıkmayı ve bu değerleri tüm dünyaya tanıtmayı kendine görev bildiği belirtildi.

Son olarak bir milletvekilinin, Melikgazi ilçesi Subaşı Mahallesi'ndeki maden ocağı ruhsatının AK Parti'li belediye başkanları tarafından verildiği iddiasını TBMM kürsüsünden, kendilerinin cevap hakkının bulunmadığı bir sırada gündeme taşıdığına dikkat çekilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Koramaz Vadisi ya da il sınırları içerisinde konusu 'maden' olan bir çalışmada Büyükşehir Belediyesi ya da ilçe belediyelerinin ruhsat verme yetkisi bulunmamaktadır. 3213 sayılı Maden Kanunu'nda bu durum açıktır ve sorumlu kamu kurum ve kuruluşları da bellidir. Büyükşehir Belediyesi'nin maden ocağı ruhsatı ile herhangi bir ilgisi yoktur, ruhsatı veren belediye olmadığı gibi kanunlar kapsamında da taraf olamayacağı açıktır. Bahsi geçen şirkete, işletme izni ilgili kanun kapsamında Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Çevresel Etki Değerlendirme Belgesi de Kayseri Valiliği Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından verilmiştir."

Söz konusu şirketin maden ocağı açmasına dair mahalle muhtarlarının şikayetinin de bakanlık tarafından takip edildiği belirtilen açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kayseri Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nün yaptığı incelemede ise arkeolojik sit alanı olarak tescil edilen Subaşı Yeraltı Şehri ile Gaziler Mezarlığı'nın "Koordinat bilgileri verilen maden sahasının dışında yer aldığı" bilgisinin mevcut olduğu kaydedildi.

Yargıya intikal eden konuyla ilgili Türk adaletinin verdiği karara da sonsuz saygı duymak ve o çerçevede hareket etmenin herkesin görevi olduğu vurgulanan açıklamada, "Haksız ve dayanaksız bir şekilde başka amaçlar peşinde koşarak kamuoyunu aldatan ve Büyükşehir Belediyesi ile başkanını hedefe koyma gafletine düşenler bilmelidir ki Kayseri sahipsiz değildir ve şehri ilgilendiren tüm konular hassasiyetle takip edilmektedir." ifadelerine yer verildi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Büyükkılıç'tan Koramaz Vadisi'ne yapılmak istenen taş ocağına ilişkin açıklama - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Milli futbolcu cinsel taciz suçuyla yeniden yargılanacak FETÖ firarisi Hakan Şükür'ün babası, örgüte yardım suçundan hapis cezası aldı Çin hükümetinin koronavirüs salgınıyla ilgili yalanları bu belgeselde gün yüzüne çıkıyor Rusya lideri Putin, dondurucu soğukta buz gibi suya girdi Köpeğini 'fazla ekmek yiyor' diye öldürdü, bin 33 lira ceza kesildi Oğlunu uyuşturucu bağımlılığından kurtarmak için kendi elleriyle cezaevine gönderdi Türkiye'de yaygın olan iki marketin fiyatlarında yüzde 100'e varan fark bulunuyor Kızları için yaptıkları kardan adam gece vakti çalındı