"Buzdolapları A+ Olursa Keban Barajı Kadar Enerji Tasarruf Edebiliriz" - Son Dakika

"Buzdolapları A+ Olursa Keban Barajı Kadar Enerji Tasarruf Edebiliriz"

Türkiye'deki 24 milyon buzdolabının yaklaşık 15 milyonunun enerji verimliliği düşük ürünler olduğuna dikkat çeken Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Başkanı Özcan Aydilek, bunların A+ türleri ile değiştirilmesi halinde Keban Barajı kadar tasarruf sağlanabileceğini vurguladı.

Türkiye'deki 24 milyon buzdolabının yaklaşık 15 milyonunun enerji verimliliği düşük ürünler olduğuna dikkat çeken Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Başkanı Özcan Aydilek, bunların A+ türleri ile değiştirilmesi halinde Keban Barajı kadar tasarruf sağlanabileceğini vurguladı.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve TÜRKBESD tarafından Rixos Grand Ankara'da düzenlenen 'Beyaz Eşyada Enerji Verimliliği İçin Verimli İşbirliği' konulu basın toplantısında konuşan Aydilek, evlerdeki enerji tüketiminin nedenlerine dikkat çekti. Türkiye'deki 24 milyon buzdolabının yaklaşık 15 milyonunun enerji verimliliği düşük ürünler olduğuna dikkat çeken dernek başkanı Aydilek, "Oysa bu ürünler, A+ ile değiştirilecek olursa Keban Barajı, A++ ile değiştirilecek olursa Atatürk Barajı ve A+++ ile değiştirilecek olursa 2 Keban Barajı'nın ürettiği elektrik miktarı kadar tasarruf sağlanabilir." dedi.


Özcan Aydilek, tüketicinin bilinçlendirilmesi ve evindeki verimsiz ürünleri değiştirmesi için Avrupa ülkelerinde olduğu gibi teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı. Son 10 yılda yaptığı atılımla üretimini yüzde 400 artıran Türk beyaz eşya sektörünün, 25 milyonluk kapasitesi ve 20 milyonun üzerindeki üretimiyle Avrupa'nın en büyük üreticisi haline geldiğini de vurguladı.


Toplantıya; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Arçelik Genel Müdürü Levent Çakıroğlu, BSH İcra Kurulu Üyesi Ronald Grünberg, Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül, İndesit Satış Direktörü Turgay Dağ ve Candy Grup Satış Direktörü Engin Özsayın ile çok sayıda davetli katıldı.


Son Dakika

Yaşlılık, malullük ve ölüm aylıkları en az 1500 TL olacak Son Dakika: 10 Haziran'dan itibaren 40 ülkeye uçak seferleri başlayacak Güne yükselişle başlayan dolar 6,76'dan işlem görüyor OPET, iflasının istendiğine yönelik iddiaları yalanladı İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Atayık altın fiyatlarını değerlendirdi: Gram 365-380 TL arasında dalgalanacak Akaryakıta dün gece yapılan indirimle yıllık 6 milyar lira vatandaşın cebinde kalacak Bankacılık sektörünün mevduatı 7,1 milyar lira azaldı Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Serrac'dan Doğu Akdeniz mesajı: Arama ve sondaj işbirliğimizi ilerletmeyi hedefliyoruz Otomotiv endüstrisi Mayıs ayında 1,2 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi Kilosu 4.500 liraya satılan beyaz çaya yurt dışından sipariş yağıyor Çiftçiye hububat ve pancar küspesi için toplam 400 milyon TL'yi aşan avans desteği yapıldı ABD'de koronavirüsün etkisiyle son 11 haftada 42 milyon 626 bin kişi işsiz kaldı Günün ilk yarısında 109.385,01 puana yükselen borsa, son üç ayın zirvesini gördü Yunanistan, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yaptığı lisans başvurusunu AB'ye şikayet etti Merkez Bankası'nın rezervleri 1,4 milyar dolar azaldı! İşte kasadaki miktarın hafta hafta değişimi